• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.1.2021Meniny má Nataša
-6°Bratislava

Herec a nepísaný kráľ dabingu Stano Král oslavuje okrúhle narodeniny

  • 6:40 29.11.2020
  • Kostolište/Bratislava
Herec a nepísaný kráľ dabingu Stano Král oslavuje okrúhle narodeniny

Divadelného, televízneho a dabingového herca Stana Krála verejnosť pozná z veľkých muzikálových produkcií, množstva televíznych inscenácií a hlavne rozprávok.

Jeho charakteristickým hlasom hovorili mnohé hviezdy zahraničných filmov ako napríklad Tom Cruise, Johnny Depp, Charlie Sheen či David Schwimmer v kultovom seriáli Priatelia (1994). Herec s chlapčenskou tvárou sa v nedeľu 29. novembra dožíva 60 rokov.

Stanislav Král sa narodil 29. novembra 1960 v dedinke Kostolište na Záhorí, kde vyrastal spolu so starými rodičmi, rodičmi a sestrou Jankou. Neskôr sa rodina presťahovala do Malaciek. Na základnej škole i gymnáziu bol žiakom so samými jednotkami, často vystupoval na recitačných a klavírnych súťažiach. Klavír študoval 11 rokov a ako štrnásťročnému mu odporúčali štúdium klavíra na konzervatóriu. On sa však rozhodol pre gymnázium.

Láska k hudbe ho priviedla k pop-music a stal sa členom hudobnej skupiny Tenor, ktorá sa tešila veľkej popularite najmä na Záhorí. Počas pôsobenia v skupine sa okrem hry na klávesy venoval aj spevu. Herectvo vyštudoval na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Hneď od prvého ročníka bol o neho veľký záujem, nakrúcal jednu inscenáciu za druhou. Žiadaný bol najmä ako rozprávkový princ.

Po odslúžení vojenskej služby vo Vojenskom umeleckom súbore sa venoval najmä činohre, účinkoval vo viacerých divadlách - v Divadle Andreja Bagara (DAB) Nitra, na Novej scéne v Bratislave a v Slovenskom národnom divadle (SND).

Vytvoril celý rad dramatických postáv napríklad v hrách Smútok pristane Elektre, Zimná rozprávka, Dvaja, Noc na zamrznutom jazere, Proso, Reflexy, Kráľ Ubu, Fiescovo sprisahanie, Perníková bábika, Čierna komédia alebo Rómeo a Júlia.

Ako muzikálový herec sa výborne uplatnil vo veľkých tituloch z celosvetovej produkcie, ako sú Pomáda, Kráľ Dávid, Fidlikant na streche, Pokrvní bratia, Hriešny tanec či Madame de Pompadour. Naposledy ho mohli diváci vidieť tento rok na jar v premiére muzikálu Turandot na Novej scéne v Bratislave.

Mimoriadne bohatá je jeho televízna filmografia. Nakrútil viac než 100 televíznych inscenácií, rozprávok a zábavných programov. Herecký talent predviedol napríklad v historickej dráme Profesor na bielom koni (1984), v trojdielnej inscenácii Cesta životom (1984), vo filme Tá tajovská voda mútna (1987) mapujúcom život klasika slovenskej literatúry Jozefa Gregora Tajovského alebo v rozprávkach Čarovné kresadlo (1990) a Dúhová cesta (1991).

Vo filme Dubček (2018) stvárnil československého prezidenta Gustáva Husáka. Zahral si aj v seriáloch Štúrovci (1991), Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Dr. Dokonalý (2012), Búrlivé víno (2012), Kolonáda (2013), Superhrdinovia (2014), Sestričky (2018) a v historickej minisérii Mária Terézia (2019).

Stano Král je známy aj vďaka svojmu nezameniteľnému hlasu. Daboval v populárnych seriáloch Priatelia (1994), Ally McBealová (1997) či Dva a pol chlapa (2003) a tiež prepožičal svoj hlas hollywoodskym hereckým hviezdam napríklad vo filmoch Mission: Impossible (1996), Vanilkové nebo (2001), Piráti z Karibiku (2003), alebo Továreň na čokoládu (2005).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

DNES - 9:27Zaujímavosti

Jednoducho sa pripravuje, je zdravá, dokonale zasýti, obsahuje menej kalórií a je aj lacnejšia. Existuje vôbec dôvod, prečo ste ešte nevyskúšali karfiolovú ryžu?

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Tieto zábery vás prinútia vyčistiť si radiátor.

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

VČERA - 20:38Zaujímavosti

K dokonalému milovaniu prospieva dostatok sebavedomia, pohodlia a intimity. Výdrž naviac ale tiež nezaškodí.

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

VČERA - 20:05Zaujímavosti

Nie všetky izbové rastliny sú stvorené pre teplo a vlhko, aké sa drží v kúpeľni. Vybrali sme pre vás ideálne druhy, ktoré sa hodia aj do tejto časti domu.

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

VČERA - 14:12Zaujímavosti

Ak si viac nemienite znepríjemňovať život neprestajným brechaním zo susedovho dvora, poradíme vám, ako ho čím skôr zastaviť.