• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.1.2021Meniny má Nataša
-5°Bratislava

Ako sa starať o vianočný kaktus: Všetko o zálievke, kvitnutí a rozmnožovaní

  • 15:06 28.11.2020
  • Bratislava
Ako sa starať o vianočný kaktus: Všetko o zálievke, kvitnutí a rozmnožovaní

Vianočný kaktus nemusí byť len sezónna záležitosť. Ako sa oň starať, aby vám v zdraví vydržal počas celého roka?

Vianočný kaktus, alebo Schlumbergera truncata, je pestrým doplnkom domácností v čase adventu. Spolu s vianočnou ružou neodmysliteľne patrí k Vianociam, no v obchodoch sa väčšinou predáva počas celého roka.

Vianočný kaktus spoznáte podľa prevísajúcich vetvičiek zo zelených oválnych listov. Na konci každej vetvičky zvyknú vyrašiť červené, ružové, biele alebo fialové kvety dorastajúce do maximálnej dĺžky asi 8 centimetrov. Každý kvet kvitne niekoľko dní, pričom celkové obdobie kvitnutia trvá asi dva týždne.

Názov môže vzbudzovať dojem, že tak, ako iné kaktusy, aj tento druh preferuje skôr suchú piesčitú pôdu, no opak je pravdou. Rodiskom vianočných kaktusov sú pralesy v juhovýchodnej Brazílii, a na rozdiel od svojich púštnych súkmeňovcov majú v obľube vlhkejšie prostredie.

Správna starostlivosť je kľúčom k dlhovekosti a kvitnutiu vianočného kaktusu. Okrem pestrých kvetov k jeho prednostiam patrí aj nenáročnosť a veľmi jednoduché štiepenie.

Ako sa oň starať

Ideálny spôsob, ako zistiť, či vianočný kaktus potrebuje zálievku, je skontrolovať pôdu. Ak sa vám vrchná vrstva zdá byť suchá, alebo ak listy začnú vráskavieť, nastal čas na polievanie.

Kaktus by ste mali zasadiť do ľahkej a vzdušnej pôdy s dierkami na spodku kvetináča. Za každých okolností by ste sa mali vyhnúť preliatiu, na ktoré sú vianočné kaktusy veľmi citlivé.

Počas obdobia aktívneho rastu by ste kaktus mali hnojiť raz za dva týždne.

Počas zimy alebo letného obdobia bez zrážok doprajte svojmu kaktusu vlahu tým, že k nemu umiestnite misku s vodou. Vyparovanie sa už postará o zvyšok.

Čo sa týka umiestnenia, vianočné kaktusy obľubujú svetlé priestranstvá bez priameho slnečného žiarenia – to by mohlo spáliť listy.

Kvitnutie

Ako to už z názvu vyplýva, vianočnému kaktusu sa najlepšie darí v období okolo Vianoc. Najčastejšie kvitne vtedy, keď sa vonku striedajú dlhé noci s krátkymi dňami.

Ak ste už vyskúšali naozaj všetko, no kaktusu sa stále nedarí nahodiť puky, skúste ešte tento overený trik: 6 až 8 týždňov pred Vianocami ho na 12 hodín počas noci umiestnite na celkom tmavé miesto (napríklad garáž alebo pivnica). Potom ho vyneste na svetlé stanovisko, kde by mal mať aspoň 10 hodín prirodzeného svetla.

Ak vám kaktus stále nezakvitne, skúste ho presunúť bližšie k oknu.

Rozmnožovanie

Ako sme už spomenuli, vianočný kaktus sa rozmnožuje naozaj jednoducho. Postup je takýto: odstrihnite 3-4 dieliky vetvičky a zasaďte ich do malého kvetináča, ideálne s trochou hliny odobratou z materskej rastliny.

O odrezok sa starajte rovnako ako o dospelú rastlinu. K zakoreneniu dôjde pomerne rýchlo (približne za 4-6 týždňov). Najvhodnejší čas na množenie je na jar.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, marthastewart.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

DNES - 9:27Zaujímavosti

Jednoducho sa pripravuje, je zdravá, dokonale zasýti, obsahuje menej kalórií a je aj lacnejšia. Existuje vôbec dôvod, prečo ste ešte nevyskúšali karfiolovú ryžu?

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Tieto zábery vás prinútia vyčistiť si radiátor.

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

VČERA - 20:38Zaujímavosti

K dokonalému milovaniu prospieva dostatok sebavedomia, pohodlia a intimity. Výdrž naviac ale tiež nezaškodí.

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

VČERA - 20:05Zaujímavosti

Nie všetky izbové rastliny sú stvorené pre teplo a vlhko, aké sa drží v kúpeľni. Vybrali sme pre vás ideálne druhy, ktoré sa hodia aj do tejto časti domu.

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

VČERA - 14:12Zaujímavosti

Ak si viac nemienite znepríjemňovať život neprestajným brechaním zo susedovho dvora, poradíme vám, ako ho čím skôr zastaviť.