O prestížnu Mercury Prize bojujú Bowie či Arctic Monkeys

Medzi nominovaných na prestížnu Mercury Prize, ktorú každoročne udeľujú za najlepší britský alebo írsky album roka, sa tento rok prebojoval aj legendárny David Bowie s nahrávkou The Next Day.
"Bol to skvelý rok," uviedla Lauren Laverne z BBC 6 Music, ktorá vyhlásila mená nominovaných. "Vždy je ťažké vybrať shortlist, v ktorom má byť iba 12 albumov. Tentoraz to bolo pre množstvo a kvalitu hudby ešte ťažšie," dodala. Finalistov vyberali spomedzi 220 nahrávok. Do zoznamu sa zvyknú prepracovať menej známi interpreti, ktorí sa ešte výraznejšie nepresadili v rebríčkoch, tento rok však bol výnimkou.
Video: David Bowie - The Next Day
Až sedem interpretov o Mercury Prize bojuje už po druhý raz a v zozname sú štyri albumy, ktoré sa dostali na jednotku britského albumového rebríčka. Vlani bol v shortliste iba jeden takýto album, v roku 2010 ani jeden. Spomedzi finálovej dvanástky sú v boji o Mercury Prize nováčikmi Mvula, Bugg, Disclosure, Rudimental a Savages.
Video: Arctic Monkeys - Do I Wanna Know?
Dvadsiaty prvý ročník odovzdávania Mercury Prize sa uskutoční 30. októbra v Londýne. Cenu po prvý raz udelili v roku 1992, keď sa jej víťazom stalo škótske rockové zoskupenie Primal Scream s albumom Screamadelica. Aj zásluhou tejto ceny sa v hudobnom priemysle presadili Ms. Dynamite, Portishead, Dizzee Rascal, Franz Ferdinand, Arctic Monkeys či Klaxons. Vlani zvíťazila anglická formácia Alt-J s nahrávkou An Awesome Wave.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.

Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované Žofii Bosniakovej
Prvé podujatie novej sezóny na hrade Strečno bolo venované spomienke na jeho najznámejšiu majiteľku Žofiu Bosniakovú.

Thurzove slávnosti na Oravskom hrade ponúknu sprievod i jarmok
Slávnostným sprievodom Oravským Podzámkom a ďalším kultúrnym programom na Oravskom hrade budú v nedeľu pokračovať Thurzove slávnosti.

Festival Rock pod Kameňom hlási zmenu miesta
Rock pod Kameňom, najväčší rockový festival na Slovensku, ktorý prebehne 26. až 28. júna, prichádza s novinkami.

Večerné bohoslužby na Zelený štvrtok pripomínajú Ježišovu Poslednú večeru
Katolíci, evanjelici a ďalší kresťania vstúpili Palmovou nedeľou, nazývanou aj ako Kvetná nedeľa (13. 4.), do Svätého týždňa.

Slnko v sieti: Najlepším hraným filmom sú Vlny, získali deväť cien
Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) vyhlásila v stredu v Bratislave laureátov národnej filmovej ceny Slnko v sieti za rok 2024.