Veto Maďarska a Poľska vo veci rozpočtu EÚ môže uškodiť aj Slovensku

Slovensko bude apelovať na Maďarsko a Poľsko, aby neblokovalo schválenie nového rozpočtu EÚ.
Neústupčivosť Maďarska a Poľska pri vetovaní rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze môže ohroziť čerpanie prostriedkov z fondu obnovy. Pripustil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus.
„Aj v utorok (17. 11.) na Rade pre všeobecné záležitosti sme vyzvali našich maďarských a poľských priateľov, aby v prípade, že sa nevedia stotožniť s tým, čo sa krvopotne vyrokovalo, nech to aspoň neblokujú, lebo krajiny tie peniaze potrebujú,“ uviedol o problematickom schvaľovaní európskeho rozpočtu Klus pred rokovaním vlády. Ak by Poľsko a Maďarsko zotrvávali na vete, podľa Klusa sa bude potrebné zamyslieť nad tým, ako by prostriedky z fondu obnovy mohlo čerpať ostávajúcich 25 členských krajín.
I samotný šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v utorok avizoval, že bude apelovať na svojich kolegov v Poľsku a Maďarsku v snahe dosiahnuť, aby ďalej neblokovali schválenie rozpočtu EÚ na roky 2021 - 2027 i plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze.
Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom (16. 11.) zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie predmetného dlhodobého rozpočtu vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur.
Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu. Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.
Orbán: Brusel viaže otázku právneho štátu k prisťahovalectvu
Foto: TASR/AP/Francois Lenoir
V súčasnosti v Bruseli považujú za právny štát iba krajiny, ktoré vpúšťajú migrantov, uviedol v stredu v zdôvodnení pondelňajšieho blokovania rozpočtu Európskej únie (EÚ) Maďarskom predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
V dokumente zverejnenom agentúrou MTI premiér vyjadril názor, že počas diskusií o prisťahovalectve v uplynulých dvoch rokoch sa odvolávanie na právny štát stalo politickým a ideologickým prostriedkom, pričom ide o právnu kategóriu.
„Konanie postihujúce členskú krajinu nemožno spustiť bez toho, aby boli stanovené objektívne kritériá a bola poskytnutá možnosť podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu,“ zdôraznil Orbán.
„Členské štáty, ktoré si chránia hranice a svoju krajinu pred migráciou, v Bruseli už nepovažujú za právny štát. Po prijatí súčasného návrhu by už nič nebránilo tomu, aby vyplácanie finančných zdrojov EÚ viazali k podpore prisťahovalectva, a krajiny, ktoré migráciu odmietajú, by vydierali prostriedkami rozpočtu Únie,“ dodal maďarský ministerský predseda.

SHMÚ: Na začiatku týždňa sa vráti prízemný mráz
Počas noci na pondelok (12. 5.) sa opäť môže na väčšine územia Slovenska objaviť prízemný mráz.

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári
Štvorica maďarských turistov zablúdila v sobotu (10. 5.) večer mimo značeného turistického chodníka nad osadou Pod Rozsutec v Malej Fatre.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou
Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou.

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá
O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a nezávislé médiá.

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina
Zástupcovia opozície sú presvedčení, že postoj Kremľa iba potvrdzuje nezáujem ruského prezidenta o reálne zastavenie bojov.