Bratislava

Hokejisti Skalice zničili desiatimi gólmi Banskú Bystricu

• 22:25 17.02.2013
  • BRATISLAVA

Päť kôl pred koncom základnej časti slovenskej hokejovej Tipsport extraligy je už definitívne známa osmička účastníkov play-off. Skompletizoval ju v nedeľu po výhre v 51. kole nad Žilinou 5:2 Poprad.

Kamzíci majú na 8. mieste tabuľky pred deviatou Žilinou už 16-bodový náskok, do konca dlhodobej sezóny sa hrá už len o 15 bodov. Poprad sa pridal k už skôr istej sedmičke Zvolen, Nitra, Košice, Piešťany, Trenčín, Skalica a Banská Bystrica. Žilinu čaká v závere základnej časti súboj s Martinom o 9. miesto v tabuľke a vyhnutie sa baráži s víťazom I. ligy, ktorú odohrá 10. tím Tipsport extraligy.

Štvrťfinále najvyššej slovenskej hokejovej súťaže sa začína 6. marca. Zápasy vyraďovacej časti majú stanovený jednotný začiatok na 18.00 h. Hrať sa bude na štyri víťazstvá.
Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 49. kola hokejovej Tipsport extraligy mužov 2012/2013:

HKm Zvolen - ŠHK 37 Piešťany 4:3 po predĺžení (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Góly: 25. P. Zuzin (Brabenec, Podkonický), 32. Škvaridlo (Pichnarčík, M. Výborný), 57. M. Jurík (Martin Ďaloga, Juraško) 65. Brabenec (Juraško) - 38. J. Ručkay (Peško, H. Ručkay), 42. Peško (H. Ručkay, J. Ručkay), 49. Bučka (Nemec, Urban)
Vylúčení: 0:5 na 2 min, navyše: Juraško (Zvolen) 10 min za nešport. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Štefik, Kubuš - Brath, Kacej, 2096 divákov
Zostavy:
Zvolen: M. Šimko - Z. Tóth, Juraško, Pichnarčík, Hraško, Hertl, M. Výborný, 26. min Novajovský - P. Zuzin, Brabenec, Podkonický - Škvaridlo, L. Jurík, Martin Ďaloga - Puliš, Kalla, Čurilla - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Čanky
Piešťany: Tomek - Škadra, Bučka, A. Kolník, R. Filip, V. Urban, A. Hruška - F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek - J. Ručkay, Peško, H. Ručkay - S. Saliji, Mertel, Stupka - Haring, Mišura, Chylo

Hlasy:
Peter Mikula (tréner Zvolena): "Prvá tretina bola z našej strany pasívna. Piešťany hrali kultivovaný hokej a až v druhej tretine sme začali do toho viac šliapať výsledkom bolo vedenie 2:0. No ukázalo sa, že to bol opäť typicky zápas s týmto súperom, pretože sme o vedenie prišli a v tretej tretine už bolo 2:3. S odretými ušami a veľkou snahou sme dostali napokon zápas do predĺženia, v ktorom nám prialo aj šťastie. Naša snaha bola teda odmenená dvoma bodmi, za čo som hráčom povďačný, i keď výkon musíme zlepšiť. Mrzí ma, že mi odišli dnes ďalší dvaja obrancovia, Mucha a Hertl nebudú môcť hrať minimálne 10 dní."

Milan Klement (tréner Piešťan): "Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, pretože sme viedli 3:2, a napokon sme prehrali. Prvú tretinu sme nehrali zle, ale do druhej sme nastúpili pasívne, čo domáci využili a viedli 2:0. Podarilo sa nám však v závere strednej časti znížiť a po prestávke sme vyrovnali. Dokonca sme išli až do vedenia, ale Zvolen sa dostal do veľkého tlaku a z toho rezultoval po našej chybe vyrovnávajúci domáci gól. O výsledku rozhodlo naše oslabenie v predĺžení, čo nám je ľúto, máme bod, ale mohli sme získať dva, respektíve aj tri."

Vo Zvolene sa hral v úvodnej tretine opatrný hokej. Hostia ešte v tejto sezóne prvú dvadsaťminútovku so Zvolenom nevyhrali a potvrdilo sa to aj v šiestom vzájomnom meraní síl. V 2. min pred domácim brankárom neuspel voľný H. Ručkay. Potom sa dostali do dobrých príležitostí Zvolenčania, ale na Tomeka nenašiel recept M. Jurík a Čurilla opečiatkoval žŕdku. Na opačnej strane neskórovali v šanciach Melichárek ani Mertel.

V druhej tretine sa hral živší hokej, dominoval líder súťaže a išiel aj do vedenia v 25. min, keď sa presadil umiestnenou strelou P. Zuzin. V 32. min využili Zvolenčania presilovku, strelu Pichnarčíka od modrej tečoval za Tomeka špecialista na početné výhody Škvaridlo. Hostia ožili až v závere strednej časti, vyšiel im rýchly protiútok, po ktorom sa J. Ručkay dostal pred Šimka a mal dostatok času i priestoru na úspešnú koncovku 2:1.

V tretej tretine Piešťany otočili vývoj, keď v úvode ťažili z chyby súpera v strednom pásme. Na útočnú modrú dostal dobru prihrávku Peško a svoje sólo pretavil do vyrovnávajúceho gólu. Nováčikovi vyšla v 49. min presilovka, Nemec našiel Bučku pred bránkou a ten poslal Piešťany do vedenia svojím premiérovým zásahom v tejto sezóne. Zvolenčania v závere riadneho hracieho času vyvinuli tlak na súpera, odmenou im bol gól v 57. min, keď Juraško nahodil puk od modrej čiary a pred Tomekom ho šikovne tečoval M. Jurík - 3:3.

Líder rozhodol o zisku dvoch bodov v predĺžení, keď v poslednej minúte ťažil z presilovky. Štvrtý gól dal tvrdou strelou skúsený Brabenec.

HC Košice - Dukla Trenčín 3:4 po sam. nájazdoch (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 10. Jokeľ (P. Svitana, Marek Slovák), 28. Štrbák (Marcel Haščák, Kolba), 49. R. Jenčík (Marcel Haščák, T. Marcinko) - 5. Otčenáš (T. Klíma), 11. Otčenáš, 25. Marosz (O. Rusnák, J. Pardavý st.), rozhodujúci sam. nájazd: Lelkeš
Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolín - Gajan, Tornay, 3839 divákov
Zostavy:
Košice: Riečický - Kolba, Štrbák, Cebák, Macejko, Deyl, M. Takáč, Michal Novák, Šeda - P. Svitana, Marek Slovák, Jokeľ - Marcel Haščák, T. Marcinko, R. Jenčík - O. Gmitter, Matúš Chovan, Matis - Mlynarovič, Pašek, Boltun
Trenčín: Kristín - T. Bokroš, Imrich, E. Bagin, Pozník, Habšuda, E. Bednár, L. Markovič - Marosz, O. Rusnák, J. Pardavý st. - Sojčík, Lelkeš, O. Mikula - Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš - Nemček, Broska, Jakúbek
Trenčania sa v Košiciach dostali do vedenia v polovici 5. min z rýchlej akcie, na konci ktorej bolo pohotové zakončenie Otčenáša. Domácim sa podarilo vyrovnať v polovici prvej tretiny. Z kruhu na vhadzovanie Jokeľ prekvapil Kristína. V 11. min sa z gólu tešil opäť Otčenáš, keď sa puk dostal do košickej bránky od korčule domáceho hráča. O vyrovnanie sa potom márne pokúšal Haščák a v závere tretiny Marcinko.

Hlasy:
Milan Staš (tréner Košíc): "Trenčín potvrdil dobrú formu, prvých tridsať minút nás nepustil k ničomu. Obrat nastal až po našom kontaktnom góle na 2:3, odvtedy sme na ľade dominovali, podarilo sa nám vyrovnať. Vyhrať sme mohli v riadnom hracom čase aj v predĺžení, utvorili sme si dostatok šancí, na našich hokejkách však bola v koncovke nervozita. Keď už bol Kristín prekonaný, pomohli hosťom žŕdky. Kto nedá v nájazdoch gól, nezaslúži si zvíťaziť."

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): "Do zápasu sme nastúpili v obrovskej pohode, výsledkom čoho bolo, že sme po prvej tretine viedli 2:1. Na začiatku druhej sme pridali tretí gól a trochu sme sa zľakli, že môžeme vyhrať v riadnom hracom čase. Po individuálnej chybe sme inkasovali druhý gól a od toho momentu boli domáci lepším tímom. Gól sme dostali počas presilovky domácich, keď sme nezmyselne faulovali. V predĺžení sme ustáli oslabenie aj vďaka výbornému výkonu brankára Kristína, pri nájazdoch sme mali trochu viac šťastia. Veľmi si vážime dva body, je to pozitívny signál pred blížiacim sa play-off."

V 24. min vyskúšal Kristína v oslabení Jenčík. Dvojgólové vedenie "vojakov" zariadil v 25. min Marosz ukážkovou ranou v presilovke. "Oceliarov" vrátil do zápasu v 28. min Štrbák, ktorý ťažil z dobrej prípravy Haščáka. Vynikajúcu príležitosť mal potom hosťujúci Klíma, ktorý bol osamotený pred Riečickým, ale namieril rovno do neho.

Košičania v tretej tretine zvýšili aktivitu. Po obliehaní a ostreľovaní hosťujúcej bránky sa v 48. min zaskvel Kristín, ktorý chytil strelu Štrbáka. Domácim sa predsa len podarilo vyrovnať, keď v 49. min Jenčík pri ľavej žŕdke zužitkoval vynikajúcu presilovkovú prihrávku Haščáka. V záverečnej minúte riadneho hracieho času mali blízko ku gólu domáci, ale Štrbák neskóroval.

V druhej minúte predlženia strafil Haščák žŕdku a 9 sekúnd pred jeho koncom sa nepresadil Slovák. O tom, že si "vojaci" odvezú 2 body, rozhodol jediným premeneným samostatným nájazdom Lelkeš.
MHC Mountfield Martin - HK Nitra 1:5 (0:2, 0:2, 1:1)

Góly: 59. T. Petruška (Michal Važan) - 3. Hrnka (T. Chrenko, Podstavek), 15. Kmeč (Lukáš Novák), 22. Mašlonka (Jokila, E Piatak), 29. Hrnka (Podstavek, Nádašdi), 45. R. Tománek (Stümpel, Pupák)
Vylúčení: 5:3 na 2 min, navyše: Bene (Nitra) 10 min za nešport. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauf - Jobbágy, Korba, 750 divákov
Zostavy:
Martin: Volentier - A. Novotný, Rusina, K. Grman, Zošiak, Tupý, J. Perniš, Ejem, Slávik - A. Themár, Vilkoits, Kolena - T. Petruška, M. Hollý, Michal Važan - Štepánek, Fujerík, Vaško - Korytko, Dírer
Nitra: M. Laco - Rais, Ordzovenský, P. König, Nádašdi, Vosátko, M. Bača, Vantroba, Hamrák - Pupák, Stümpel, R. Tománek - Mašlonka, E. Piatak, Jokila - Hrnka, T. Chrenko, Podstavek - Kmeč, Lukáš Novák, Bene

Hlasy:
Róbert Pukalovič st.(Tréner Martina): "Naivnými detskými chybami sme v úvode dovolili ísť súperovi do dvojgólového náskoku. V ďalších častiach nám nechýbala snaha, ale psychika našich mladých hráčov zohrala svoje. Vypili sme kalich horkosti až do dna."

Antonín Stavjaňa (tréner Nitry): "Našim hráčom sme zdôrazňovali, že Martin má mladé mužstvo, ktoré hrá rýchly hokej. Úvodné dva góly v prvej tretine nám pomohli a otupili snahu domácich. Potom to už bolo pre nás oveľa jednoduchšie."

10. MHC Mountfield Martin 51 11 1 4 2 1 32 112:186 46

--------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body).Hokejisti spod Zobora v prvej tretine dominovali. Rozdiel v kvalite oboch mužstiev bol evidentný. V 3. min vyšachoval tretí útok hostí obranu "kosačiek" a Nitra išla do vedenia. Corgoni hrali potom na pol plynu, ale aj tak mali prevahu. Nevyrušila ich ani šanca Petrušku v 12. min. O dve minúty pálil Hrnka do žŕdky, ale skóre sa menilo až o niekoľko sekúnd. Rýchle prečíslenie hostí ukážkovo zvládla dvojica Novák, Kmeč - 0:2. Nemohúcnosť domácich dokumentoval 43 sekúnd pred prvým klaksónom Fujerík, ktorý sám pred Lacom nemal silu na lepšie zakončenie.

Na začiatku druhej tretiny hľadal Petruška v dobrej pozícii ešte Hollého, ale jeho strela minula bránku. V 22. min sa najlepšie zorientoval v spleti tiel Mašlonka, ktorý poslal hostí už do trojgólového náskoku. Potom spálili svoje šance Pupák, König aj Piatak, ale v 29. min pridal Hrnka ďalší gólový príspevok - 0:4. Na martinskom ľade to už bola potom hra mačky s myšou.

Všestranne lepší Nitrania pridali na začiatku tretej tretiny piaty gól, jeho autorom bol Tománek. V 46. min mal na svojej hokejke strelecky disponovaný Hrnka ďalší gól, ale mieril iba do Volentiera. Nitrania z ďalšieho tlaku už nič nevyťažili, naopak, dve minúty pred koncom tretej tretiny sa postaral o čestný úspech domácich Petruška.
HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 17. Vandas (Kovačevič), 24. Balán (Vandas, M. Šterbák), 28. D. Buc (Jabrocký), 34. Hvila (D. Brejčák), 43. Balán (Vandas, Hvila) - 33. Drevenák (J. Dlouhý, O. Ďuriš), 36. T. Sýkora (Brcko, Troliga)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše: S. Takáč (Poprad) 5 min + DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Jonák - Návratek, Smerek, 1096 divákov
Zostavy:
Poprad: Sidor - M. Šterbák, Fabian, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Jáchym, Dinda, Kurali - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Ľ. Vaic, Stals, Smotrila - Matúš Paločko, Stanfield, S. Takáč
Žilina: Žigárdy - Brcko, Rúfus, Gula, Árvay, J. Dlouhý, M. Leško, T. Staňo, M. Sekáč - M. Kokavec, R. Krajči, T. Varga - T. Sýkora, T. Troliga, Drábek - Drevenák, O. Ďuriš, Valášek - P. Kopecký, Jarab, Heffernan

Hlasy:
Vladimír Turan (asistent trénera Popradu): "Z našej strany to bolo zaslúžené víťazstvo a povinné tri body. S výsledkom sme spokojní, o čosi menej s nepremenenými šancami. Mrzí aj nevyužitá presilovka 5 proti 3."

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): "O výsledku stretnutia rozhodla druhá tretina. Hrali sme dosť nedisciplinovane. Výsledok sa nám podarilo skorigovať, no skúsenejšie mužstvo Popradu si udržalo gólový odstup."

Oba tímy sa spočiatku len oťukávali, no šance sa rodili skôr v žilinskom obrannom pásme. Najskôr Žigárdyho ohrozil Jabrocký, neuspel Takáč a v presilovke 5 na 3 prestrelil poloprázdnu bránku Balán. Na opačnej strane sa Sidor zapotil pri strele Drevenáka. Popradčania využili až tretiu presilovku, Žilinčania sa druhý raz nechali vylúčiť za filmovanie a Vandas následne prekonal Žigárdyho.

V prostrednej časti to hneď po buly skúsil Varga, no Sidor vyrazil puk do ochrannej siete. Poprad zvýšil svoj náskok v 24. min, keď okolo bránkoviska prešiel Balán a odrazený puk poslal za bezmocného Žigárdyho. Žilinčania mohli skorigovať v presilovke, no do voľného priestoru unikol Buc a prestrelil žilinského gólmana - 3:0. V 33. min predsa len "vlci" znížili, keď Jáchym zabudol na Drevenáka a ten nikým neatakovaný usmernil puk medzi Sidorove betóny. Odpoveď domácich na seba nenechala dlho čakať. Z neprehľadnej situácie poslal puk do siete Hvila. Hostia vykresali iskierku nádeje, keď na 4:2 upravil v presilovke Sýkora.

Domáci nenechali nič na náhodu a hneď v 43. min sa Vandas pretlačil pred Žigárdyho a Balánovi pripravil gól ako na podnose - 5:2. Poprad mohol v ďalšej presilovke ešte zvýšiť, no Žilinčania držali aspoň ako-tak prijateľný výsledok. V závere mali pri Takáčovom vylúčení ešte možnosť hrať 5 minút v početnej výhode, stav sa však už nezmenil.

HK 36 Skalica - HC'05 Banská Bystrica 10:1 (2:0, 3:0, 5:1)

Góly: 1. Šátek (Lažo), 15. Kudrna (Holovič, R. Konečný), 27. Holovič (R. Konečný), 31. Pálffy (R. Školiak, Vyrúbalík), 37. Kudrna (I. Jankovič, Pálffy), 45. Pálffy (R. Školiak), 54. Holovič (R. Školiak, L. Kozák), 57. Holovič (R. Školiak, Lažo), 58. Šátek (J. Jurík, Klejna), 59. Kudrna (Stieler, Šátek) - 41. Kubka (Lunter)
Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: M. Lipovský - Lunter obaja 10 min za nešport. správanie, presilovky: 4:1, oslabenia: 1:1, rozhodovali: J. Konc, Goga - Výleta, Tvrdoň, 1890 divákov
Zostavy:
Skalica: M. Lipovský - Vyrúbalík, I. Jankovič, L. Kozák, Beňa, Trška, Jaborník, Mikeska - Pálffy, R. Školiak, Kudrna - Lažo, Stieler, Šátek - Kutálek, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, Klejna, Martin Sloboda
B. Bystrica: Dzubina - Ketner, Kubka, J. Predajniansky, Styk, T. Devečka, Gachulinec - Lunter, M. Hudec, R. Macík - Michal Hlinka, Zigo, Šimun - Melkumjan, Rosandič, M. Mikuš

Hlasy:
Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): "Po prehre v Trenčíne sme sa chceli rehabilitovať. Dnes sme spokojný s výsledkom i predvedenou hrou. Počas celého zápasu sme boli lepším tímom, darilo sa nám i strelecky."

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "My sme dnes prišli do Skalice s 15 hráčmi, z toho dva útoky boli juniorské a tomu zodpovedala hra i priebeh zápasu. Dohrávali sme 13 a za daného stavu sme skrátka neboli a ani nemohli byť adekvátny súper pre domácich, ktorí produkujú rýchly a pekný hokej. I keď desiatka je pre nás možno krutá, Skalica bola dnes úplne inde."

Skóre zápasu otvoril už 56 sekundách Šátek, ktorý dorazil za Dzubinu strelu Laža. Na rozdiel dvoch gólov mohol zvýšiť v 7. min Klejna, ale trafil len žŕdku. V 15. min sa počas presilovky najlepšie zorientoval Kudrna a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia. Hostia sa snažili ihneď odpovedať, Lunter nastrelil konštrukciu bránky.

V úvode druhej tretiny sa hral útočný hokej so šancami na oboch stranách, v najväčšej sa ocitol domáci Konečný, ale neuspel ani na dvakrát. Následne domáci zvýšili tempo, čo v 27. min vyústilo do tretieho gólu, postaral sa oň Holovič. O štyri minúty našiel Školiak pred bránkou voľného Pálffyho - 4:0. V 37. min pridali domáci piaty gól, jeho autorom bol Kudrna.

V 19 sekunde tretej dvadsaťminútovky prestrelil Kubka všetko, čo mu stálo v ceste a zmenil stav na 1:5 z pohľadu hostí. V 45. min ušiel v oslabení kapitán Skaličanov Pálffy a vsietil už šiesty gól "zeleno-bielych". V 54. min našiel Školiak medzi kruhmi Holoviča a ten z prvej prestrelil Dzubinu 7:1. O tri minúty neskôr dovŕšil ten istý hráč svoj hetrik V 58. min pridal deviaty gól Skalice Šátek a minutú pred koncom skompletizoval hetrik aj druhý hráč domácich - Kudrna, ktorý pečatil na konečných 10:1.