Čo robiť pri pozitívnom teste: Ako prebieha 10-dňová izolácia a monitorovanie príznakov

Pozitívne testovaný občan je povinný svoj stav oznámiť aj lekárovi. V prípade zhoršenia príznakov je nutné konzultovať ďalší postup.
V prípade pozitívneho výsledku testu v rámci plošného testovania na ochorenie COVID-19 platí povinná 10-dňová karanténa. Izoláciu možno stráviť v domácom prostredí, karanténnom ubytovacom zariadení alebo v inom vhodnom ubytovaní. V prípade domáceho prostredia sa karanténa vzťahuje aj na osoby žijúce v spoločnej domácnosti. TASR o tom vo štvrtok informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„Izolácia sa ukončuje po desiatich dňoch v prípade, že sa nevyskytli klinické príznaky v posledných troch dňoch. Ak sa v priebehu izolácie objaví horúčka, alebo príznaky respiračnej infekcie, osoba je povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup,“ vysvetľujú hygienici.
Pozitívne testovaný má o výsledku informovať svojho lekára, a to telefonicky, mailom alebo SMS správou. Dôležité je tiež sledovať príznaky typické pre ochorenie COVID-19. Ide napríklad o kašeľ, dýchavičnosť, horúčku, stratu chuti alebo čuchu. V prípade objavenia sa príznakov respiračnej infekcie musí kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.
Potrebné je tiež denné meranie a zaznamenávanie si telesnej teploty, dodržiavanie prísnej hygieny rúk a nosenie rúška. Zakázané je stretávať sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti, alebo objekte určenom na izoláciu.
V prípade poskytnutia nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti v mieste izolácie alebo ústavnom zdravotníckom zariadení musí osoba bezodkladne informovať o svojom prenosnom ochorení.
Izolácia v domácom prostredí alebo v karanténnom ubytovacom zariadení sa nevzťahuje na čas spojený s nevyhnutným poskytnutím zdravotnej starostlivosti, alebo za účelom odberu biologického materiálu na mobilnom odberovom mieste.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.