Ochranári odmietajú tvrdenia o utajovaní počtu vlkov, relevantné údaje však neexistujú

Ochranári reagovali na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré tvrdí, že nedodali podklady k monitoringu vlka na SR a počty taja.
Vedenie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR odmieta tvrdenia o utajovaní počtu vlkov na Slovensku. Verejnosť ubezpečuje, že nie je dôvod na utajovanie akýchkoľvek informácií a ich cieľom je komunikovať otvorene. Uvádza to ŠOP na svojej webovej stránke.
Zoológ ŠOP SR Slavomír Finďo hovorí, že aktuálne a relevantné údaje o počtoch vlkoch na Slovensku neexistujú. Nemá ich ani Národné lesnícke centrum (NLC) a zatiaľ ani ŠOP. „Jedným z dôvodov tohto stavu je, že ide o mimoriadne ťažkú úlohu získať údaje o početnosti týchto zvierat. Robí sa to genetickými metódami, teda zisťovaním počtu jedinečných génov vlkov zo vzoriek ich trusu. Potom sa zistené počty génov (tzv. minimálna veľkosť populácie) použijú pre štatistický odhad početnosti,“ vysvetlil Finďo. Dodáva, že je to jediný spôsob, ako dosiahnuť najpresnejší počet.
ŠOP v rámci projektu „Realizácia programov starostlivosti o veľké šelmy na Slovensku“ vykonáva aktivity zameraná na odhad početnosti vlkov genetickými metódami. V roku 2018 a 2019 sa po celej SR podľa Finďa vyzbierali vzorky trusu vlka, z ktorých sa izolovalo DNA. Na projekte spolupracuje aj Karlova univerzita v Prahe, ktorá dokončuje práce súvisiace s odhadom veľkosti vlčej populácie.
Finďo zároveň hovorí, že Slovensko zdieľa značnú časť vlčej populácie s Poľskom, Ukrajinou a Maďarskom. Aj z toho dôvodu nie je možné určiť presný počet vlkov.
Ochranári tiež upozorňujú na fakt, že celoplošné zisťovanie početnosti vlka na celom území SR je podmienkou Európskej komisie, aby sa prípadne mohol vlk loviť. Keďže Slovensko nateraz túto podmienku nesplnilo, lov vlka je podľa ŠOP neopodstatnený.
Finďo zároveň podotýka, že NLC nezisťuje početnosť vlkov relevantnými metódami a pracuje s počtami vlkov, ktoré im nahlásia poľovníci len tak odhadom. „Keďže ide o nezmyselne vysoké počty, pretože tie isté vlky sa opakovane započítavajú v rôznych poľovných revíroch, ktorými vlky prechádzajú, toto vysoké číslo odhadom zredukujú a dospejú k počtu 700,“ tvrdí zoológ. Ministerstvo pôdohospodárstva uviedlo, že NLC postupovalo v súlade s programom starostlivosti o vlka a zmapovalo jeho populáciu na území SR. Envirorezort je toho názoru, že NLC odprezentovalo iba neúplné odhady populácie.
MPRV schválilo odstrel 50 vlkov v najbližšej poľovnej sezóne. Envirorezort pripravuje vyhlášku, ktorou sa vlk dravý zaradí medzi chránených živočíchov. Jeho usmrtenie by tak bolo trestným činom.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.