• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

Ako vplýva očkovanie proti chrípke na riziko COVID-19

  • 20:44 16.10.2020
  • Svet
Ako vplýva očkovanie proti chrípke na riziko COVID-19

Vedci odhalili prekvapivý účinok očkovacej látky proti chrípke.

Nový výskum naznačuje, že vakcína proti chrípke môže donútiť imunitný systém, aby útočil a zničil nový koronavírus, čím by sa znížil počet úmrtí na COVID-19 o viac ako tretinu.

Dve kľúčové štúdie v Taliansku a Brazílii, ktoré skúmali viac ako 100 000 pacientov, zistili, že rutinné očkovanie proti chrípke znížilo počet hospitalizácií a potrebu intenzívnej starostlivosti u ľudí s COVID-19.

Vedci z Milánskej univerzity v Taliansku a Univerzity v Sao Paule v Brazílii uviedli, že dôkazy sú také presvedčivé, že všetky vlády by mali viesť kampane pre očkovanie proti chrípke ako jeden z najlepších spôsobov ochrany populácie pred koronavírusmi.

Peter Openshaw, profesor experimentálnej medicíny na Imperial College v Londýne pre britský denník Daily Mail uviedol:

„Tieto zistenia zo štúdií zahŕňajúcich veľké množstvo ľudí sú skutočne dôležité. Znamená to, že vakcína proti chrípke je v súčasnosti tiež zbraňou z hľadiska prevencie koronavírusov. Je to potenciálne jedno z mála účinných opatrení, ktoré môžeme túto zimu prijať. “

V talianskej štúdii publikovanej v časopise Vaccines vedci skúmali mieru infekcie koronavírusom u ľudí vo veku nad 65 rokov. Porovnávali tiež mieru hospitalizácií a úmrtí na koronavírus v oblastiach s vysokým počtom očkovaných proti chrípke a v oblastiach, kde bolo očkovaných len málo ľudí.

Výsledky ukázali, že v oblastiach, kde bolo proti chrípke imunizovaných menej ako 30 percent vhodných pacientov, bola úmrtnosť na COVID-19 okolo 150 na každých 100 000 obyvateľov. Ale v regiónoch, kde očkovanie dosiahlo 70 percent, predstavoval počet úmrtí najviac desať na 100 000 obyvateľov.

Brazílska štúdia sledovala viac ako 90 000 pacientov s COVID-19 a zistila úmrtnosť až o 35 percent nižšiu u tých, ktorí dostali vakcínu proti chrípke

Oba tímy dospeli k záveru, že najpravdepodobnejším vysvetlením je, že vakcíny proti chrípke istým spôsobom posilňujú imunitný systém, aby aspoň spomalili priebeh infekcie koronavírusom. Ako uviedol Openshaw:

„Zdá sa, že vakcíny skôr trénujú imunitný systém na reakciu na koronavírusy než na vytváranie nových protilátok alebo T-buniek na boj proti infekcii - čo je za normálnych okolností spôsob, akým funguje vakcína proti konkrétnemu patogénu.“

Rupert Payne z Bristolskej Univerzity, dodáva:

„Možno očkovanie proti chrípke nejako zvyšuje schopnosť imunitného systému odstrániť vírus alebo znižuje nadmernú imunitnú odpoveď, ktorú vidíme u pacientov vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

DNES - 20:05Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

DNES - 19:37Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

DNES - 18:28Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

DNES - 8:26Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

Takto ovplyvňuje nepravidelný spánok váš tep

VČERA - 8:10Zdravie

Ak nechodíte spať v pravidelnú dobu, môže to ovplyvniť srdcovú frekvenciu.