• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 25.10.2020Meniny má Aurel
13°Bratislava

V tomto veku sa najčastejšie vyskytuje vyhorenie. Netýka sa to aj vás?

  • 18:05 22.09.2020
  • Londýn
V tomto veku sa najčastejšie vyskytuje vyhorenie. Netýka sa to aj vás?

K vyhoreniu dochádza pri dlhodobom vplyve stresu, ktorý spôsobuje emocionálnu, fyzickú a psychickú vyčerpanosť. Väčšinou sa pritom vyskytuje v konkrétnom veku.

Vyhorenie by sme skrátene mohli charakterizovať ako stav nadmernej záťaže, emocionálneho vypätia a neschopnosti spĺňať požiadavky okolia. Vyhorenie je zvyčajne odpoveď organizmu na nadmerné množstvo času v práci a nedostatok priestoru pre sebarealizáciu.

Práca a pracovné nasadenie vo veľkom ovplyvňuje aj to, v akom veku sa s vyhorením stretávame najčastejšie. Britská realitná spoločnosť The Office Group (TOG) zmapovala najčastejšie príčiny vyhorenia u ľudí v produktívnom veku, a dospela k záveru, že k vyhoreniu zväčša dochádza vo veku 32 rokov.

Podľa TOG k vyhoreniu v tomto veku prispieva aj fakt, že pracujúci Briti v súčasnosti zažívajú už druhú ekonomickú recesiu od nástupu do zamestnania, s čím súvisí aj dlhší čas bežne strávený v práci.

Za najčastejšie príčiny vyhorenia Briti označili nadčasy pri práci z domu (59%), neschopnosť oddeliť súkromný život od pracovného (42%) a neistý pracovný trh so zvyšujúcou sa konkurenciou (33%). Samozrejme, k týmto dôvodom prispieva aj fakt, že v dôsledku pandémie COVID-19 sa väčšina firiem presunula do domácností jednotlivých zamestnancov, čím sa obmedzil prenos ochorenia na verejnosti. Podobné opatrenia prijali aj iné krajiny.

Ako ukazujú dáta, v Británii v dôsledku krízy netrpia len ľudia v strednom veku. Aj 48% pracovníkov po 50-ke udáva, že od začiatku pandémie nemali dlhšiu dovolenku. Naproti tomu každý šiesty zamestnaný dvadsiatnik uvádza, že neustále bojuje s pracovným vyčerpaním.

Až takmer polovica opýtaných kvôli stresu dala výpoveď, a viac ako štvrtina by si pri hrozbe vyhorenia vzala neplatené voľno.

Väčšina z 3200 opýtaných sa po práci obracia na pomoc jogy a meditácie, vďaka ktorým nepodliehajú vyhoreniu.

Viac ako 50 percent účastníkov prieskumu uvádza, že počas pandémie pracovali nad rámec svojho zazmluvneného pracovného času. V priebehu 5 mesiacov väčšina z nich venovala nadčasom v prepočte celých 7 pracovných dní. K vyhoreniu u nich prispieva aj nedostatok socializácie na pracovisku a blízkosť práce k domovu.

Jednoduché kroky, ako predísť vyhoreniu

Ak sa práca z domu týka aj vás, alebo sa nachádzate vo veku, keď vyhorenie dolieha na väčšinu pracovníkov, určite oceníte rady, ktoré zlepšia vaše mentálne zdravie nielen na pracovisku, ale aj v súkromnom živote.

Oddeľujte dennú a nočnú rutinu

Je jedno, či dochádzate do práce, alebo pracujete z domu – v oboch prípadoch by ste sa mali pridržiavať konzistentných časov na vstávanie a spánok. Pomôžete tak telu s regulovaním 24-hodinového cirkadiánneho rytmu.

Spíšte si zoznam povinností

Nemusíte byť vedec, aby ste vedeli, že čím viac úloh plníte naraz, tým menej pozornosti venujete každej z nich. Takáto práca má dopad na to, ako rýchlo ju vykonáte, pričom strácate čas aj medzi prechodom od jedného zadania k druhému. Pomôže preto zoznam s úlohami, ktoré splníte postupne.

Prírodné svetlo

Spomínaný cirkadiánny rytmus je hnací motor, ktorý telu pomáha určiť, kedy je čas na spanie a kedy by malo bdieť. Spolieha sa predovšetkým na svetlo, ktoré by sme mu počas dňa nemali odoberať. Štúdie naznačujú, že čím viac sa počas dňa vystavujete svetlu, tým dlhší a kvalitnejší je váš spánok v noci.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, metro.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nikdy nerobte túto chybu pri odstraňovaní chĺpkov!

Nikdy nerobte túto chybu pri odstraňovaní chĺpkov!

DNES - 10:41Zaujímavosti

Kozmetička sa podelila o niekoľko tipov, ktoré by ste mali dodržiavať pri holení. Prezradila tiež jednu chybu, ktorú jej zákazníčky neustále opakujú.

Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

VČERA - 20:41Zaujímavosti

Anesteziológ popísal presný postup aplikovania orotracheálnej intubácie. Podľa jeho slov ide o náročný a bolestivý zákrok.

Nikdy nepridávajte cesnak do rozpáleného oleja!

Nikdy nepridávajte cesnak do rozpáleného oleja!

VČERA - 20:13Zaujímavosti

Túto chybu pri príprave cesnaku opakuje väčšina domácich kuchárov. Ako ho správne pripraviť?

Ako vyčistiť práčku: Toto musíte urobiť každý mesiac

Ako vyčistiť práčku: Toto musíte urobiť každý mesiac

VČERA - 16:02Zaujímavosti

Mama sa podelila o návod, ako vyčistiť práčku od nečistôt.

Ako ušetriť vyše 5.000 eur za menej ako pol roka: Pomôže vám obálková výzva

Ako ušetriť vyše 5.000 eur za menej ako pol roka: Pomôže vám obálková výzva

VČERA - 9:30Zaujímavosti

Nedarí sa vám ušetriť toľko, koľko by ste chceli alebo potrebovali? Tento trik s obálkami sa o to postará za vás.