5 jednoduchých trikov, ktoré vám pomôžu ušetriť
- 8:38 15.09.2020
- Bratislava

Prevzali vysoké výdavky kontrolu nad vaším bankovým účtom? Naučte sa rozumnejšie hospodáriť aj pomocou týchto piatich krokov.
Stovky, ak nie aj tisíce Slovákov sa pri finančných transakciách boja kontrolovať stav svojho účtu. V mnohých prípadoch za to môžu príliš vysoké výdavky, ktoré sú nepomerné vo vzťahu ku mzde. Našťastie sa s tým dá hneď niečo robiť.
Prvým krokom k zlepšeniu stavu vášho bankového konta je zmeniť prístup k financiám. Nestane sa to za deň, no postupne by ste mali smerovať k lepšiemu akceptovaniu a spoznávaniu čísel, ktoré v ňom svietia. K účtu sa správajte ako k manželstvu – prežije len vtedy, keď ho nezanedbáte a kultivujete.
Finanční experti sa zhodujú na tom, že neexistuje „zlý prístup k peniazom“, no na druhej strane vymenovali niekoľko spôsobov, ako zlepšiť svoj vzťah k bankovému účtu a ako sa nebáť každej jeho návštevy.
1. „Otvorený“ vzťah
Otvorenosť je kľúč k zdravému vzťahu s financiami. Čím úprimnejší budete sami k sebe ohľadom stavu vášho účtu a výdavkov, tým ľahšie sa zbavíte pocitu viny a hanby pri míňaní peňazí.
Otvorenosť sa netýka len vašich vlastných myšlienok, ale tiež spôsobu, akým sa rozprávate o peniazoch s ostatnými. Nebojte sa zveriť svojim blízkym, ak máte finančné ťažkosti.
2. Pozitívny vzťah k peniazom
Prestaňte svoje nároky či výdavky značkovať slovom „zlé“. Netreba byť k sebe taký prísny, všetci sa predsa neustále učíme niečo nové. Medzi míňaním peňazí a postojom k životu, či samotnou psychikou, je úzky vzťah, ktorý netreba hneď zatracovať.
Súčasťou zlepšenia vzťahu k peniazom je uvedomenie, že každý z nás má iný prístup k financiám, a podľa toho sa ľudia aj správajú. To, čo je norma pre jedného, nemusí byť norma pre druhého. Každý má svoje hranice inde, a vás by mali zaujímať predovšetkým tie vaše.
3. Vzdajte sa vopred plánovaných rozpočtov
Termín „rozpočet“ môže pre niekoho, koho už teraz trápia finančné ťažkosti, znieť príliš obmedzujúco. Úplné vylučovanie vecí, ktoré si nemôžete dovoliť, rýchlo povedie k zhoršenej nálade, čo sa odrazí aj na vzťahu k peniazom.
Vo vašich výdavkoch by sa vždy malo nájsť dosť miesta pre veci, ktoré vás tešia. Môžete to napríklad realizovať aj pomocou pokladničky, ktorú si vyčleníte na večery s priateľmi, cestovanie či návštevy kaderníčky.
Je tiež dôležité uvedomiť si, že porovnávanie vlastných návykov s ostatnými nikam nevedie. Neexistuje univerzálny rozpočet, ktorý by vystihol potreby každého z nás. Všetko záleží od toho, ako chcete tráviť čas a aké ciele si vytýčite v rámci konkrétneho časového obdobia.
4. Šetrite pomocou aplikácií
Užitočnou pomôckou, ktorá vám môže pomôcť ušetriť, sú bankové mobilné aplikácie, kde si môžete nastaviť pripomienky pri prekročení limitu stanoveného na aktuálny mesiac. Poskytujú vám tiež rýchly prehľad v minulých výdavkoch.
Okrem toho rôzne platformy ponúkajú množstvo aplikácií s online kupónmi, ktoré môžete využiť pri nákupe u konkrétneho predajcu.
5. Pred platením si dajte pauzu
Jeden z najlepších spôsobov, ako sa vyhnúť prílišnému míňaniu peňazí, je všímať si vlastnú náladu. K nakupovaniu nás často vedú emócie a to, čo sa práve deje v našom živote. Niektorí sa nakupovaním vyrovnávajú so smútkom, iní si ho zas doprajú za odmenu.
Pri nakupovaní by sme si preto mali vyhradiť trochu času na premýšľanie, a to neplatí len pre drahšie produkty, ale pre akúkoľvek sumu, ktorá by sa za iných podmienok dala ušetriť.

Ako predĺžiť mačke život? 2 kroky, ktoré musíte dodržiavať
Veterinár hovorí o kľúčových krokoch k dlhému a šťastnému životu mačky.

Ovocie v umývačke? Tento trik neoľutujete!
Ako na efektívnu starostlivosť o umývačku riadu? Pomôže vám aj netradičný trik s ovocím.

Zelenskyj si na pohreb pápeža nevzal oblek, toto je reálny dôvod.
Ukrajinský prezident na pohrebe pápeža Františka obišiel protokol. Prečo to spravil?

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení
Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru
Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.