Holandskí vedci objavili protilátky na nový typ koronavírusu v materskom mlieku

Vedci z Univerzitnej nemocnice v Amsterdame (UMC) v spolupráci s ďalšími výskumnými inštitúciami objavili protilátky proti novému typu koronavírusu v materskom mlieku žien, ktoré boli pozitívne testované na vírus SARS-Cov-2. Uviedol to v stredu spravodajský server DutchNews.nl.
Odborníci v súčasnosti skúmajú, či by sa materské mlieko mohlo použiť na prevenciu koronavírusových infekcií u zraniteľných ľudí počas prípadnej druhej vlny pandémie. Vedci už zistili, že protilátky z materského mlieka sa nezničia jeho pasterizáciou, čo je nevyhnutné na to, aby boli použiteľné pre iných ľudí.
„Myslíme si, že pri konzumácii mlieka sa protilátky prichytávajú na povrch sliznice. Potom napadnú vírusové častice skôr, ako sa dostanú do tela,“ uviedol Hans van Goudoever, riaditeľ detskej nemocnice Emma pôsobiacej v rámci UMC.
Univerzitná nemocnica už rozbehla kampaň s cieľom nájsť 1000 žien, ktoré sú ochotné darovať 100 ml materského mlieka na výskumný projekt.
„Ženy, ktoré mohli mať koronavírus bez toho, aby si to všimli, mohli vytvoriť protilátky, ktoré sa nachádzajú v ich materskom mlieku,“ vysvetlil Van Goudoever. Dodal, že aj preto výskumný tím hľadá matky, ktoré mohli byť nakazené vírusom SARS-Cov-2. Aj keby sa predpoklady vedcov nepotvrdili, zozbierané vzorky materského mlieka infikovaných žien budú s ich súhlasom predmetom ďalšieho vedeckého výskumu.

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.