Salmonelózou sa možno nakaziť aj od zvierat ako korytnačka či had

Na salmonelózu človek najčastejšie ochorie po konzumácii kontaminovaných a nedostatočne tepelne spracovaných potravín či potravín znečistených počas kuchynskej úpravy používaním kontaminovaných kuchynských pomôcok.
Môže sa to však stať aj pri kontakte s nakazenými exotickými zvieratami, najčastejšie plazmi ako hadmi, korytnačkami, jaštericami, chameleónmi a leguánmi a obojživelníkmi, presnejšie žabami a mlokmi. Ich trus môže obsahovať baktérie rodu Salmonella, pričom ochorenie sa u zvierat nemusí klinicky prejaviť. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
Ľudia sa môžu nakaziť prehltnutím baktérií z tela zvieraťa, na ktorom sa môže zachytávať trus. Baktérie sa môžu preniesť rukami či pri bozkávaní zvieraťa. Tiež z vody akvária, podstielky terária alebo kontaminovaného krmiva.
Najčastejšími príznakmi choroby sú nevoľnosť, hnačka, horúčka a kŕče v podbruší 12 až 72 hodín po infikovaní. Zvlášť vnímavé na vznik infekcie sú deti do piatich rokov, osoby s poruchami imunitného systému a ťažkými, napríklad onkologickými, ochoreniami. Tiež tehotné ženy. „V domácnostiach, v ktorých sa nachádzajú tieto osoby, uprednostnite výber iného domáceho miláčika,“ odporúča ÚVZ SR.
Okrem bozkávania nie je vhodné zviera ani kúpať v umývadle či v kuchynskom dreze. Na ochranu pred nákazou salmonelózou by ľudia mali brániť kontaminácii odevu výlučkami zvierat či ich voľnému pohybu po byte. Na umývanie akvárií a terárií by mali používať zvláštne nádoby. Po použití kúpeľňovej vane ju treba dôkladne umyť a vydezinfikovať. Pri čistení prostredia zvierat tiež treba využívať ochranné rukavice a po manipulácii so zvieratami si umývať ruky.
„Pri manipulácii so zvieratami a ich prostredím nie je vhodné jesť, piť a fajčiť,“ upozorňujú hygienici. S otázkami týkajúcimi sa starostlivosti o zvieratá by ľudia mali kontaktovať veterinára či vyškoleného predajcu v špecializovanej predajni.

Šutaj Eštok: Krízové riadenie treba zreformovať, vznikne nový útvar
Krízové riadenie štátu treba podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zreformovať. Na ministerstve vnútra tak vznikne útvar pre krízové riadenie.

ÚIS: Smrť muža v Tepličke nad Váhom nespôsobili policajti
V medializovanom prípade smrti muža v Tepličke nad Váhom v okrese Žilina z novembra minulého roka policajti nepochybili a použitím tasera nespôsobili jeho smrť.

Polícia vyšetruje vraždu 30-ročného muža, podozrivú ženu zadržali
V obci Lubeník v okrese Revúca došlo v nedeľu (18. 5.) k vražde 30-ročného muža.

Taraba: Odstrely medveďov sa uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou
Všetky odstrely medveďov sa v súčasnosti uskutočňujú v súlade s platnou legislatívou. Skutočnosť, že sú medvede na Slovensku premnožené, dokazuje nielen každodenná prax, ale aj štúdia.

Komisár pre deti vyzýva na úpravu pravidiel pre vysielanie reklamy na hazardné hry
Komisár pre deti Jozef Mikloško vyzýva Radu pre mediálne služby, aby prehodnotila pravidlá pre vysielanie reklamy na hazardné hry pred 22.00 h z dôvodu ochrany detí pred hazardom.