Rómske deti sú na školách diskriminované, vláda to toleruje

V oddelených triedach a školách začínajú nový školský rok až tisícky rómskych detí.
Príčinu treba podľa Amnesty International hľadať v nečinnosti a neschopnosti vlády vysporiadať sa s týmto nezákonným a diskriminačným postupom.
Slovenské úrady zlyhávajú v integračnej snahe dlhodobo, tvrdí Amnesty International. Podľa prieskumu Rozvojového programu OSN z roku 2012 bolo 43 percent z Rómov zapísaných v bežných školách zaradených do etnicky segregovaných tried. "Neschopnosť vlády zaviesť komplexnú reformu a odstrániť tento problém znamená, že vláda toleruje nezákonnú diskrimináciu na základe etnicity vo vzdelávaní," vyhlasuje Amnesty International. Segregácia na Slovensku nemizne, a to i napriek opakovanej medzinárodnej a domácej kritike.
Delenie na základe etnicity
Rozhodnutie Krajského súdu v Prešove z 30. októbra 2012, ktoré odsúdilo delené triedy na škole v Šarišských Michaľanoch, vláda ako príležitosť zatiaľ nevyužila, myslia si predstavitelia Amnesty International. Súd tiež rozhodol, že vytváranie takýchto tried bolo na úkor ľudskej dôstojnosti a nariadil škole zmeniť podmienky výučby rómskych žiakov do začiatku školského roka 2013/ 2014.
Ako organizácia dopĺňa, prípad ukázal, že jednotlivé školy a ich zriaďovatelia nechápu, že delenie detí na základe etnicity predstavuje diskrimináciu. Školám chýbajú peniaze na to, aby vzdelávali etnicky a sociálne rôznorodé skupiny žiakov a aby tak zabezpečili rovné a inkluzívne vzdelávanie.
Bolestivá reforma
Amnesty sa so svojou správou obrátila aj na ministerstvo školstva a štátnu školskú inšpekciu. Zástupkyňa riaditeľa pre Európu a strednú Áziu Amnesty International Jezerca Tigani povedala, že podľa týchto inštitúcií boli tvrdenia hnutia nepravdivé. Tigani dodáva, že potrebná je systémová reforma.
Pripúšťa, že bude bolestivá a bude vyžadovať veľké úsilie. "Slovenská vláda je zodpovedná za to, aby presadila právo na prístup k vzdelaniu bez diskriminácie cez komplexnú reformu a cielenú pomoc príslušných orgánov v rámci vzdelávacieho systému," vyhlasuje organizácia. Zároveň upozorňuje, že dôsledky segregácie u nás môžu mať širšie dôsledky, keďže úrady porušujú medzinárodné dohovory. "Je čas, aby Komisia zaujala silnejší postoj a prejavila vyššiu aktivitu voči krajinám ako je Slovensko," uzatvára

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.