• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
26°Bratislava

6 tipov pre pestovanie muškátov, bez ktorých sa viac nezaobídete

  • 8:02 19.07.2020
  • Bratislava
6 tipov pre pestovanie muškátov, bez ktorých sa viac nezaobídete

Muškáty sú snáď najobľúbenejším balkónovým a terasovým kvetom na Slovensku. Aj preto si mnohí myslia, že o nich vedia už všetko. Tieto tipy ale určite oceníte aj vy.

Nenáročné, pestrofarebné a odolné – to sú tri z najvýstižnejších prívlastkov, vďaka ktorým muškáty každoročne zdobia tisíce balkónov, terás a záhrad aj na Slovensku.

Červeným, bielym, ružovým aj viacfarebným kvetom sa darí v kvetináčoch, ale počas leta prežijú aj priamo v zemi. Väčšina ľudí ich ale necháva v kvetináči, ktorý sa na zimu dá odložiť do teplejšej miestnosti.

Hoci sa zdá, že pestrá farba ich kvetov je lákadlom pre hmyz, muškáty v skutočnosti odpudzujú dotieravé komáre, čo využijete najmä ak bývate pri rieke alebo jazere.

Pokiaľ ide o starostlivosť, muškáty si síce nevyžadujú množstvo pozornosti, ale s využitím niektorých tipov pre ich pestovanie si môžete z balkóna či záhradky vyčarovať krásnu a žiarivú muškátovú džungľu.

1. Doprajte im dostatok tepla a svetla

Foto: Nicola Ricci MN/Shutterstock.com

Muškáty milujú slnečné lúče a dobre vetraný priestor. Na balkóne by ste ich mali umiestniť tak, aby na ne slnko svietilo len okolo 4-6 hodín denne – na južnej strane sa im teda veľmi dariť nebude. Ideálny je balkón otočený na východnú stranu.

2. Neprelievajte ich

Muškáty oveľa ľahšie prežijú dlhodobo v suchej pôde, ako keď by mala byť mokrá. Prelievanie je dokonca jednou z najčastejších príčin ich uhynutia. O tom, či rastlinu prelievate, alebo naopak potrebuje viac vlahy, rozhodne žlté sfarbenie listov.

Muškáty obľubujú vlhké prostredie s priepustnou pôdou, preto sa hodí sadiť ich do kvetináčov s podmiskou. Polievajte ich jedine vtedy, keď je pôda celkom suchá. Polievať ich pritom treba ráno alebo večer, doobeda a poobede je na to už neskoro.

3. Dožičte im hnojivo

Ak muškáty zasadíte do zeminy s pridaným hnojivom, v najbližších týždňoch sa o hnojenie starať nemusíte. Po čase ale môžete pomaly pridávať hnojivo, aby vám kvety kvitli po celý rok.

Muškáty sadené v kvetináčoch by ste mali hnojiť raz za 4-6 týždňov počas jari a leta a najviac raz za 8 týždňov počas jesene a zimy. Ľudia najčastejšie kupujú vo vode rozpustné hnojivá, ale vyrobiť si môžete aj vlastné.

Budete potrebovať:

  • 4 litre vody
  • 100 g čerstvých kvasníc
  • ½ hrnčeka cukru

Postup: Do teplej vody vysypte kvasnice a miešajte, až kým sa celkom nerozpustia. Potom pridajte cukor a opäť miešajte. Nádobu s tekutinou prikryte kuchynskou utierkou a nechajte odstáť. Hotové hnojivo zrieďte v 10 litroch vody a hnojte ním kvitnúce muškáty raz za 10 dní.

4. Odstraňujte zoschnuté kvety a listy

Foto: alybaba/Shutterstock.com

Suché kvety muškátov by ste mali odstrániť hneď ako začnú hnednúť. Nezbavte sa pritom len kvetu, ale spolu s ním oddeľte od rastliny aj jeho stonku.

Pravidelne by ste mali odstraňovať aj žlté listy, ktoré sa tvoria najmä v spodnej časti rastliny, kde nedosahuje dostatok slnečného svetla. Listy žltnú aj pri nedostatočnom alebo nadmernom polievaní alebo v dôsledku choroby.

5. Chráňte ich pred škodcami

Aj keď sú muškáty pomerne odolné voči škodcom, oslabené rastliny im môžu podľahnúť. Muškáty najčastejšie napádajú larvy, molice a vošky.

Lariev sa najefektívnejšie zbavíte ich ručným zbieraním. Pomôže aj pesticíd s obsahom baktérie Bacillus Thuricide, ktorá ničí tráviacu sústavu larvy. Tento pesticíd nijako neubližuje psom a mačkám.

Na molice a vošky takisto existujú ľahko dostupné postreky, môžete si však pripraviť aj vlastný. Stačí, keď všetky časti rastliny dobre postriekate mydlovou vodou – rastlinu ňou môžete aj ručne poutierať.

6. Skracujte ich

Foto: Frantisek Czanner/Shutterstock.com

Ak túžite po hustých muškátoch, rozhodne ich nezabudnite skracovať. Jednoducho odstrihnite vrch hlavnej stonky, kým je ešte mladá. Rastlinu tým prinútite rašiť nové výhonky zo strán, čím dosiahnete jej zahustenie.

Zdroj: Info.sk, DP, backgarden.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení

Pozor na sójovú omáčku: Toto musíte spraviť po jej jedení

DNES - 14:11Zaujímavosti

Nevyhnutná prísada ázijskej kuchyne má svoje riziká. Toto nezabudnite spraviť po jedení sójovej omáčky.

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru

Muž uniesol 10-ročné dievčatko, kontaktoval ho cez online hru

DNES - 8:52Zaujímavosti

Úrady varujú rodičov, aby dávali väčší pozor na online komunikáciu svojich detí.

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie

Táto chyba ovplyvňuje účinnosť krému na opaľovanie

DNES - 7:22Zaujímavosti

Na to, aby vás naozaj ochránil pred škodlivým žiarením zo slnka, je potrebné skladovať krém na opaľovanie na vhodnom mieste.

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?

Lekárka si dala botox len na jednu stranu tváre. Dokážete spoznať, ktorú?

DNES - 6:31Zaujímavosti

Doktorka si aplikovala botulotoxín len na polovicu tváre, aby ukázala, aké sú jeho následky.

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne

Huliak prišiel na finále slovenskej hokejovej extraligy. Takto reagovali ľudia v Steel Aréne

VČERA - 21:10Zaujímavosti

Minister Huliak sa v Košiciach nedočkal pozitívneho prijatia.