Toto je dôvod, prečo ľudia zameraní na peniaze ťažko dosiahnu šťastie
- 8:38 09.07.2020
- Svet

Zameranie na peniaze prináša svoju daň na duševnom zdraví.
Nová štúdia odhalila dôvody, prečo sa ľudia zameraní na vlastný finančný úspech často cítia v živote osamelí. Keď ľudia zakladajú svoju vlastnú hodnotu na finančnom úspechu, zažívajú pocity tlaku a nedostatku autonómie. Tie majú za následok, že ľudia nie sú úspešní v sociálnej sfére života, uvádzajú psychológovia v štúdii publikovanej v časopise Personality and Social Psychology Bulletin.
Kvôli tlaku vyplývajúceho zo snahy dosiahnuť finančné ciele často pracujeme na úkor času stráveného s našimi blízkymi. „Je to ten nedostatok času stráveného s blízkymi ľuďmi, ktorý je spojený s pocitom osamelosti a odlúčenia,“ uviedla spoluautorka výskumu Deborah Wardová.
Depresia a úzkosť sú spojené s izoláciou. Výsledky štúdie poukazujú na úlohu osobných vzťahov pri udržiavaní dobrého duševného zdravia. Zistenia zdôrazňujú dôvod, prečo by sa ľudia mali snažiť tieto vzťahy udržať aj napriek tomu, že si dali náročné ciele. Ako uviedla Wardová:
„Tieto sociálne spojenia sú dôležité. Ako ľudia ich potrebujeme, aby sme sa cítili bezpečne, duševne zdravo a šťastne. Avšak veľa z toho, čo je potrebné na dosiahnutie úspechu vo finančnej oblasti, je na úkor trávenia času s rodinou a priateľmi.“
Ľudia, ktorí samých seba hodnotia na základe finančného úspechu, často trpia
Wardová hovorí, že finančný úspech ani túžba po peniazoch však nie sú tak úplne zdrojom týchto problémov. Podľa psychológov je problematické vnímanie vlastnej hodnoty na základe financií. Keď ľudia svoju hodnotu zakladajú na peniazoch, svoj finančný úspech považujú za jadro toho, kým sú. Miera finančného úspechu sa spája s tým, aký majú zo seba pocit - cítia sa dobre, keď si myslia, že sa im finančne dobre darí, ale ak sú finančne neistí, majú pocit vlastnej zbytočnosti.
Výskum zahŕňal viac ako 2 500 účastníkov v piatich rôznych štúdiách. Súčasťou štúdie bolo skúmanie denníka, ktorý sledoval účastníkov počas dvojtýždňového obdobia s cieľom posúdiť, ako vnímali dôležitosť peňazí a času stráveného pri rôznych spoločenských činnostiach. Ako dodala Wardova:
„Tieto zistenia vidíme ako ďalší dôkaz, že ľudia, ktorí zakladajú svoju vlastnú hodnotu na peniazoch, sa pravdepodobne budú cítiť pod tlakom, aby dosiahli finančný úspech, čo je spojené s kvalitou ich vzťahov s ostatnými.“
Wardová dúfa, že súčasná štúdia predstavuje začiatok dlhšej línie výskumu mechanizmu medzi hodnotením peňazí a sociálnymi premennými.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.