• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
26°Bratislava

7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

  • 8:06 29.05.2020
  • Bratislava
7 hlavných dôvodov, prečo by ste mali pravidelne piť lipový čaj

Lipový čaj je najlepší vtedy, keď si ho pripravíte z čerstvo nazbieraných alebo usušených lipových kvetov. Pre toto sa ho oplatí piť.

Šálka čaju poskytuje v prvom rade fyzické aj mentálne uvoľnenie, ktoré je potrebné najmä pred spaním, no spoľahlivo nahradí aj rannú kávu. Mnohé čaje vo vrecúškach však obsahujú aj neželané látky, vrátane kofeínu, a tak sa vždy oplatí siahnuť po sypaných alebo vlastnoručne sušených bylinných čajoch.

Jedným z bylinkových čajov, o ktorom sa tak často nehovorí, je lipový čaj. Pripravuje sa zaliatím lipových kvetov, niekedy aj listov a kôry, horúcou vodou a lúhovaním po dobu asi 10-15 minút. Listy a časti kôry sa zvyknú pridávať pre výraznejšiu chuť a dodatočné zdravotné benefity, hlavnou zložkou sú však vždy kvety lipy, ktoré sa zbierajú v priebehu mája a júna.

Lipový čaj sa neoplatí piť len z dlhej chvíle, ale tiež pre mnoho pozitívnych účinkov na zdravie. V tomto článku vám predstavíme 8 najsilnejších z nich.

1. Uvoľňuje stres

Výťažky z kvetov lipy sú známe pre svoje upokojujúce účinky. Podľa niektorých štúdií dokáže výťažok z lipy regulovať nervový systém a pomôcť v boji proti depresii, stresu a nespavosti.

2. Zmierňuje príznaky chrípky

Lipový čaj poskytuje úľavu pri bežných ochoreniach, ako je nádcha, prechladnutie a chrípka. Pomáha tiež prečistiť dýchacie cesty pri zápale priedušiek a astme. Pomocou lipového čaju sa tiež rýchlejšie zbavíte hlienu v hrdle a hrudi.

3. Redukuje problémy s trávením

Lipový čaj obsahuje flavonoidy, glykozidy a niektoré esenciálne oleje, ktoré sú schopné poskytnúť úľavu pri ochoreniach žalúdka a čriev a ťažkostiach s trávením.

4. Znižuje krvný tlak

V lipových kvetoch tiež možno nájsť antioxidačné látky, ako sú tilirosid, rutín a kyselina chlorogénová, ktoré pomáhajú udržať hladinu krvného tlaku v norme.

5. Zmierňuje bolesť

Flavonoidy, ktoré lipa obsahuje, pomáhajú aj ľuďom, ktorí trpia chronickou bolesťou pri ochoreniach kĺbov a svalov. Pitie lipového čaju sa odporúča ako podporná liečba napríklad pri artritíde.

6. Bojuje proti zápalu

Lipa obsahuje silné antioxidanty, ktoré na seba dokážu naviazať voľné radikály, vďaka čomu zmierňuje chronický zápal v tele.

7. Pôsobí diureticky a podporuje potenie

V Nemecku sa 1-2 šálky lipového čaju pred spaním bežne predpisujú ako liek na podporu potenia v prípade chrípky alebo iných ochorení, pri ktorých pomáha takáto forma liečby. Lipa okrem toho podporuje močenie, čo pomôže napríklad pri ochoreniach močových ciest.

Kedy by ste sa mali vyhnúť pitiu lipového čaju

Za bezpečnú dávku sa u dospelého človeka považuje konzumácia 2-4 gramov sušenej lipy za deň. Denne sa preto neodporúča vypiť viac ako 3 šálky lipového čaju. Jeho konzumácii by ste sa mali celkom vyhnúť, ak ste alergickí na lipu alebo peľ.

V ojedinelých prípadoch lekári zaznamenali spojitosť medzi pravidelným pitím lipového čaju a vznikom srdcových ochorení, preto by sa jeho konzumácii mali vyhnúť aj ľudia s problémovým zdravím srdca.

Pitie lipového čaju môže ovplyvniť vylučovanie lítia z tela, preto by sa mu mali vyhnúť aj pacienti užívajúci lieky s obsahom lítia.

V prípade užívania diuretík môže pitie lipového čaju spôsobiť dehydratáciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, food.ndtv.com, healthline.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

Zdravotníci radia, ako sa chrániť pred komármi: Za premnoženie si neraz môžeme sami

VČERA - 7:28Zdravie

Na ochranu pred komármi a zabránenie ich kalamitnému premnoženiu by mali realizovať opatrenia občania, ale rovnako aj obce a štát. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

5 dôvodov, prečo by ste si mali denne masírovať uši + návod ako na to

17:04 13.07.2020Zdravie

Dokáže vyriešiť stres, úzkosť, bolesť hlavy aj nevoľnosť – ušná masáž sa oddnes stane vašou obľúbenou súčasťou dňa.

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

Ženy, ktoré sa stretnú s týmto príznakom menopauzy, ohrozujú srdcovo-cievne ochorenia

20:13 12.07.2020Zdravie

U žien, ktoré sa často stretávajú s týmto príznakom menopauzy, hrozí až o 70 percent vyššie riziko srdcovo-cievnych ochorení.

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

6 prírodných olejov, ktoré najúčinnejšie bojujú proti vráskam

19:34 12.07.2020Zdravie

Trápia vás prehlbujúce sa vrásky, no nechcete míňať kopu peňazí na kozmetické prípravky, ktoré vám ponúka drogéria? Stavte na niektorý z týchto prírodných olejov!

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

Zvláštna reakcia na dezinfekciu rúk: Muža hospitalizovali s príznakmi ako po opici

20:15 11.07.2020Zdravie

Muž dostal neobvyklú reakciu na dezinfekčný prostriedok na ruky.