Biely dom: Hongkong sotva zostane finančnou metropolou, ak ho prevezme Čína
- 21:42 26.05.2020
- Washington

Prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi sa nepáči navrhovaný čínsky zákon na potláčanie slobôd v Hongkongu.
Trump zároveň vyjadril pochybnosti nad budúcnosťou tohto územia ako svetového finančného centra, ak bude legislatíva Číny schválená. V utorok to oznámila hovorkyňa Bieleho domu Kayleigh McEnanyová.
„Je ťažké predstaviť si Hongkong aj naďalej ako finančnú metropolu, ak ho Čína prevezme,“ dodala na brífingu tlačová tajomníčka a zdôraznila, že varovanie pochádza priamo od Trumpa.
Peking chce, podľa očakávania už vo štvrtok 28. mája, uzákoniť legislatívu zakazujúcu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.
Podľa kritikov tento zákon nerešpektuje princíp „jedna krajina, dva systémy“, na základe ktorého mal Hongkong prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne. Podľa aktivistov v Hongkongu takéto prísne obmedzovanie bude v podstate znamenať koniec osobitného štatútu bývalej britskej kolónie, ktorej voľby, slobodné médiá a ďalšie slobody pomáhajú udržať si postavenie finančného svetového hlavného mesta, takže sa vyrovná aj New Yorku a Londýnu.
Hongkongom už vlani otriasali sedem mesiacov trvajúce rozsiahle prodemokratické a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.

Macron: Nové sankcie proti Rusku by mohli cieliť na finančné služby, ropu a plyn
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyjadril podporu uvaleniu nových sankcií na Rusko v najbližších dňoch v prípade, že nezačne uplatňovať prímerie, ktoré navrhla Ukrajina spolu so svojimi spojencami.

Po boji s ťažkou chorobou zomrel hollywoodsky herec
Herec bol známy aj vďaka roli vo filme Martina Scorseseho, kde si zahral po boku Roberta de Nira.

Trump oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu
Americký prezident Donald Trump v utorok oznámil, že zruší všetky sankcie USA uvalené na Sýriu, aby dal krajine pod novým vedením „šancu na úspech“.

Trumpova administratíva znížila financovanie výskumu rakoviny o 31 percent
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa znížila v prvom štvrťroku 2025 financovanie výskumu rakoviny o 31 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Rasmussen vyzval na zvýšenie obranných výdavkov NATO na 4 percentá HDP
Bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmunssen si myslí, že európske krajiny by mali zvýšiť svoje výdavky na obranu aspoň na štyri percentá hrubého domáceho produktu.