6 dôvodov, prečo by ste nemali kráčať po eskalátore
- 6:50 23.05.2020
- Bratislava

Každý, kto sa ponáhľa, by na eskalátore mal spomaliť. Povieme vám, prečo.
Stojaci na jednu stranu a kráčajúci na druhú – takto často vyzerajú eskalátory, ktoré slúžia ako rýchla a hlavne nenamáhavá cesta na vyššie alebo nižšie poschodie. Máme však za to, že takéto rozdelenie eskalátorov nemusí byť efektívne – a nielen my.
Modelová štúdia z Londýna, ktorej cieľom bolo primárne otestovať rôzne situácie na eskalátore, ku ktorým môže dôjsť pri evakuácii metra, vysvetlila niekoľko dôvodov, pre ktoré by mal na eskalátore každý stáť. Pozrime sa na ne:
Na eskalátor by sa zmestilo viac ľudí
Eskalátory, na ktorých sa môže len stáť, odhadom unesú o 30% viac ľudí ako tie, po ktorých sa môže kráčať. Po vyšších eskalátoroch sa totiž chce kráčať len málokomu, a tak na nich nevzniká ulička pre chodcov a zároveň vzniká viac priestoru, kde ľudia môžu stáť.
Kráčanie na úkor stojacich
Čas čakania na nastúpenie na eskalátor a nasledovné odvezenie človeka je oveľa nižší, keď všetci na eskalátore stoja.
V prípade, že by 40% ľudí využívajúcich eskalátor kráčalo, čakanie a cesta by stojacim trvala priemerne 138 sekúnd a kráčajúcim 46 sekúnd. Ak by na pohyblivých schodoch každý stál, cesta by každému trvala priemerne 59 sekúnd. To znamená, že ľudia, ktorí po eskalátore kráčajú, predlžujú čas cesty stojacim.
Riziká plynúce z nebezpečenstva
Asi už každá krajina na svete má svoj príbeh o človeku, ktorý sa zranil pri využívaní eskalátora.
Vedúci washingtonského systému metra Paul Wiedefeld pre spravodajský portál NBC uviedol, že ľudia sú zvyknutí na kráčanie po schodoch, ktoré bežne dosahujú okolo 17 centimetrov, pričom schody na eskalátoroch sú vyššie – dosahujú asi 21 centimetrov. Vzniká preto riziko, že človek zakopne, čo môže skončiť úrazom.
Môže to poškodiť eskalátor
Správcovia systému metra v čínskom meste Nanking upozorňujú, že 95% eskalátorov s uličkou pre kráčajúcich je poškodených na strane, po ktorej sa kráča. Vyváženie takto rozdeleného eskalátora je totiž nerovnomerné.
Problémy pre ľudí s batožinou a deti
Ďalšie nehody by mohlo spôsobiť prechádzanie cez eskalátor vtedy, keď na ňom stojí rodič s dieťaťom alebo človek s množstvom batožiny. Etiketa káže uhnúť sa prechádzajúcemu človeku, no s batožinou či dieťaťom po boku je to ťažké.
Je to neslušné
Ak sa vám pri predbiehaní ostatných na eskalátore stane, že cestou do niekoho vrazíte, spôsobíte tým sebe aj druhému nepríjemnú situáciu.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.