Cítite napätie a stres? Takto sa ho zbavíte pomocou sebasúcitu
- 6:52 21.05.2020
- Bratislava

Vaša frustrácia môže prameniť z nedostatku súcitu pre seba samého.
Praktizovanie sebasúcitu v ťažkých časoch môže zlepšiť vaše duševné zdravie. Potvrdil to nový výskum publikovaný v časopise Scientific Reports.
Pri sebasúcite sa dokážete na seba pozerať vľúdne a so súcitom, bez toho, aby ste samých seba hodnotili alebo súdili. Ak sa naučíte sebasúcitu, je pre vás jednoduchšie prekonať ťažké časy.
Predchádzajúca štúdia publikovaná v časopise Personality and Individual Differences ukázala, že ľudia, ktorí sú voči sebe viac súcitní, prežívajú menej stresu. Sebasúcit tiež prináša optimizmus, chuť do život a energiu.
Okrem duševného zdravia sa zlepší aj fyzické
Autor novej štúdie Jeffrey Kim uviedol, že ich výskum poskytuje dôkazy o pozitívnom vplyve sebasúcitu na mozog a telo pri pri riešení odmietnutia, sklamania a neúspechu. Štúdia skúmala 40 ľudí, ktorých pred skenovaním mozgu požiadali, aby boli k sebe súcitní alebo kritickí.
Kim vysvetlil výsledky:
„Pomocou zobrazovacích metód mozgu sme zistili, že keď čelíme odmietnutiu alebo sklamaniu, praktizovanie sebasúcitu pomohlo znížiť aktiváciu v oblastiach mozgu spojených s hrozbou, ako je amygdala. Naopak, ľudia, ktorí boli kvôli týmto sklamaniam voči sebe kritickí, zvýšili aktiváciu nervových sietí v mozgu spojených s hrozbou a bolesťou. “
Ľudia v štúdii absolvovali dvojtýždňový kurz, na ktorom sa učili byť k sebe viac súcitní. Testy následne odhalili jeho priaznivý účinok aj na srdcovú frekvenciu. Sebasúcit mal u nich fyziologické výhody.
Ako sa naučiť sebasúcitu
Ak niekto zvykne sám seba kritizovať za to, že veci nezvláda, sebasúcit môže byť prospešný pre jeho duševné aj fyzické zdravie.
Naučiť sa ho môžete okrem kurzov napríklad pomocou písomného cvičenia. Zamyslite sa nad nedávnou negatívnou skúsenosťou a napíšte o nej. Je však dôležité, aby ste o tom písali a zároveň boli k sebe súcitní. Inými slovami: Nebuďte príliš kritickí a musíte si uznať, že každý robí chyby.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.