• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 15.7.2020Meniny má Henrich
24°Bratislava

Zväz obchodu víta uvoľňovanie opatrení pre obchod i zníženie hygienickej plochy

  • 12:26 19.05.2020
  • Bratislava
Zväz obchodu víta uvoľňovanie opatrení pre obchod i zníženie hygienickej plochy

Zväz obchodu (ZO) SR víta nielen ďalšie uvoľňovanie opatrení zavedených vládou pre obchod z dôvodu epidémie nového koronavírusu, ale aj zníženie hygienickej plochy predajne požadovanej na jedného zákazníka.

Uviedol to pre TASR prezident ZO SR Martin Katriak, v reakcii na spustenie 4. etapy uvoľňovania opatrení, o ktorej informoval v pondelok (18. 5.) premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Zväz obchodu SR víta nielen rozsah najnovších opatrení, ale aj skutočnosť, že boli prijaté ešte pred predpokladaným termínom zavedenia. V podstate môžu byť otvorené všetky obchody, bez ohľadu na to, či sú prístupné z ulice alebo v obchodných centrách. Vítame tiež zmenu z 25 štvorcových metrov (m2) na 15 m2 na jedného zákazníka. Je to krok vpred a toto číslo umožňuje plynulejšiu a aktívnejšiu obsluhu väčšieho počtu zákazníkov,“ spresnil Katriak.

Berieme na vedomie, že nedeľa zostáva sanitárnym dňom. Takisto zostáva zachovaný vyhradený čas pre seniorov (pondelok až piatok, od 9.00 do 11.00 h) v potravinárskych predajniach a drogériách,“ poznamenal.

Žiaľ, podľa Katriakových slov sa stalo zvykom, že opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR sú vydávané v čase, keď obchodníci, ale aj ďalší prevádzkovatelia, majú problém zareagovať tak, aby dodržali „pravidlá hry“. „Toto je však snáď jediná 'machuľka', ktorá sprevádza procesy a je tisíckrát vyvážená samotným rozhodnutím. Veríme, že v krátkom čase bude posúdená aj potreba mať osobitnú úpravu času predaja stanovenú pre seniorov,“ dodal Katriak.

Matovič v pondelok po rokovaní vlády informoval, že od stredy (20. 5.) nastane štvrtá fáza uvoľňovania opatrení v čase koronakrízy. Otvoriť budú môcť kiná, divadlá, ale s počtom ľudí do 100, tiež budú môcť otvoriť obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby. Otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri. Prevádzky budú musieť dodržiavať prísne hygienické podmienky.

V prípade obchodov sa znižuje potrebná plocha na jedného zákazníka z 25 m2 na 15 m2. V obchodných centrách sa zároveň vypočíta maximálny počet zákazníkov ako 15 m2 na všetky obchodné prevádzky mimo spoločných priestorov a podľa Matoviča bude tiež zákaz združovania sa v spoločných priestoroch. Napriek uvoľneniu opatrení však obchody zostanú v nedeľu zatvorené. Nedeľu vláda počas koronakrízy určila za sanitárny deň. Zároveň zostávajú v platnosti aj vyhradené hodiny pre dôchodcov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zákaz Huawei bude stáť Londýn investície, reagovala Čína, Trump si robil zásluhy

Zákaz Huawei bude stáť Londýn investície, reagovala Čína, Trump si robil zásluhy

DNES - 18:07Ekonomické

Čína varovala britského premiéra Borisa Johnsona, že na rozhodnutie vyradiť čínsky telekomunikačný koncern Huawei z výstavby 5G sietí v Británii Londýn doplatí stratou čínskych investícií.

Minimálna mzda na rok 2021 sa zvýši

Minimálna mzda na rok 2021 sa zvýši

DNES - 15:17Ekonomické

Minimálna mzda na rok 2021 bude podľa šéfa rezortu práce Milana Krajniaka 620 eur.

Boris Kollár: Napriek ťažkej situácii vláda našla prostriedky na sociálnu pomoc

Boris Kollár: Napriek ťažkej situácii vláda našla prostriedky na sociálnu pomoc

DNES - 14:48Ekonomické

Napriek ťažkej ekonomickej situácii vláda začala po štyroch mesiacoch konať a prináša ľuďom pomoc v objeme 500 miliónov eur. Skonštatoval to v stredu na tlačovej konferencii predseda Národnej rady (NR) SR a koaličného Sme rodina Boris

Smer-SD považuje koalíciu za klamárov, ktorí prakticky zrušili 13. dôchodok

Smer-SD považuje koalíciu za klamárov, ktorí prakticky zrušili 13. dôchodok

DNES - 13:38Ekonomické

Fico by podľa vlastných slov v pozícii premiéra dokázal zo súčasného rozpočtu vytvoriť „zlatý sociálny štát“.

Raši a Tomáš kritizujú vládny balíček, hovoria o marketingu a klamstve

Raši a Tomáš kritizujú vládny balíček, hovoria o marketingu a klamstve

DNES - 13:30Ekonomické

Podľa Rašiho a Tomáša vláda spáchala kolosálny podvod v sociálnej oblasti.