Rezort diplomacie neodporúča cestovať do Libanonu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča slovenským občanom cestovať do Libanonu. Ľudia by tak mali urobiť len v prípade, že je to nevyhnutné.
Cestovanie do Libanonu predstavuje podľa rezortu diplomacie zvýšené nebezpečenstvo pre vývoj situácie v regióne a všeobecne nestabilnú bezpečnostnú situáciu v niektorých častiach krajiny, informuje tlačový odbor ministerstva.
Ministerstvo zároveň odporúča občanom SR, ktorí sa v Libanone nachádzajú, necestovať vôbec do severo-libanonského mesta Tripolis, kde sporadicky dochádza k vzájomnému ostreľovaniu sa znepriatelených komunít a bezpečnostná situácia je riziková.
Cestovať im rezort diplomacie neodporúča vôbec ani do severnej časti Libanonu - do oblasti severne od mesta Tripolis, Akkar, Quobaiat, ani do severnej časti údolia Bekaa (mestá Hermel, Arsal a obce v blízkosti sýrskych hraníc) či do južných predmestí Bejrútu (Dahyie).
Cestovať na juh Libanonu, južne od rieky Litani, môžu cudzinci iba na základe povolenia libanonských úradov a len v sprievode miestnych obyvateľov. Vstup cudzincov do palestínskych táborov je zakázaný miestnymi úradmi a odporúča sa nezdržiavať sa ani v ich okolí. Všeobecne sa odporúča vyhýbať sa akýmkoľvek zhromaždeniam alebo demonštráciám miestneho obyvateľstva a zbytočne sa nezdržiavať v blízkosti mešít a kostolov.
Potrebné je dodržiavať základné princípy osobnej bezpečnosti, vyhýbať sa konfliktným situáciám a rešpektovať miestne zvyky a tradície. V prípade problémov je potrebné urýchlene vyhľadať políciu alebo bezpečnostné zložky. Konzulárnu pomoc slovenským občanom poskytuje Pracovisko zastupiteľského úradu SR v Bejrúte. Ministerstvo zahraničných vecí tiež odporúča v prípade cestovania do Libanonu využiť službu dobrovoľnej registrácie na jeho webovej stránke.
V súvislosti s konfliktom v Sýrii dochádza v Libanone stále častejšie k násilným incidentom. Hoci je Libanon oficiálne v otázke Sýrie neutrálny, v skutočnosti je krajina hlboko rozdelená na stúpencov a odporcov sýrskeho režimu. Libanonský Hizballáh otvorene a aj vojensky podporuje sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, sunnitská opozícia zas drží stranu sýrskym povstalcom.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.