Vlastníci lesov podrobujú premiéra Fica tvrdej kritike

Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov kritizuje otvoreným listom prijatý zákon o pozemkových spoločenstvách a pripravovanú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny.
Gemerské regionálne združenie vlastníkov neštátnych lesov (GRZVNL) otvoreným listom adresovaným predsedovi vlády Robertovi Ficovi kritizuje premiéra za neplnenie programového vyhlásenia vlády.
Tvrdo kritizujú prijatý zákon o pozemkových spoločenstvách, pripravovanú novelu zákona o ochrane prírody a krajiny. List podporilo ďalších deväť združení regionálnych vlastníkov.
„Zákon o pozemkových spoločenstvách ohrozuje práva vlastníkov neštátnych lesov zaručených ústavou. Pre nás je to katastrofa a cítime sa týmto zákonom existenčne ohrození,“ informoval dnes na tlačovej besede v Košiciach predseda združenia Ján Lach.
Zákon podľa vlastníkov umožňuje zbaviť ich za istých okolností vlastníckych práv. Vlastníci sa snažia riešiť túto problematiku novelou zákona o pozemkových spoločenstvách, ale pripravujú aj podanie na ústavný súd.
„Zákon o pozemkových spoločenstvách vytvára priestor na to, aby bol občan SR zbavený proti svojej vôli vlastníctva, čo vyše milión vlastníkov neštátnych lesov vníma ako krádež,“ povedal Lach.
Zákon je v rozpore s ústavou
Zákon je podľa neho v rozpore s ústavou, ktorá zaručuje ochranu vlastníctva. Dodal, že v praxi sa už teraz obchádza zákon a lesné pozemky prechádzajú do rúk cudzincov.
Konkrétny príklad uviedla Anna Figúrová zo Stolických vrchov, podľa nej istý Rakúšan skupoval pozemky od niektorých menších vlastníkov, nečakal na súdy, na ktoré sa obrátili ostatní vlastníci, ktorí mali predkupné právo.
Začal vo veľkom ťažiť drevo a vyvážať ho do zahraničia. Ostatní spoluvlastníci nevedia, koľko dreva vyťažil, za koľko bolo predané. „Ťaží sa aj na pozemkoch, ktoré vlastním. Ale ani ja, ani ostatní z toho nevideli ani korunu,“ povedala Figúrová.
Lach kritizoval aj skutočnosť, že do pozemkových úprav neboli zahrnuté lesné pozemky, pritom sa na tieto úpravy za desať rokov len z európskych zdrojov minulo 110 miliónov eur. A aj vybavovanie reštitučných nárokov prebieha neuspokojivo a pomaly.
Akceptovali len tri pripomienky
„Deje sa tak napriek tomu, že vlastníci neštátnych lesov sú vo vládnom dokumente označovaní za partnerov, ministerstvo s nami nič nekonzultuje, jeho úradníci neakceptujú naše pripomienky či návrhy. Zo sto miliónov eur neštátni vlastníci neštátnych lesov, ani ich združenia nedostanú ako podporu ani cent. Pritom my suplujeme štátnu správu najmä v oblasti poradenstva a vzdelávania,“ povedal Lach.
Lach kritizoval, že vláda nepripravila nový zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorý by riešil nahromadené problémy, ale ministerstvo pracuje len na novele.
„Voči novele sme vzniesli dvanásť zásadných pripomienok, akceptované boli len tri. Pritom novela nerieši pretrvávajúce problémy v oblasti ochrany prírody, ale naopak, hrozí ďalším prenášaním ťarchy zodpovednosti na vlastníkov za stav biotopov ako aj invazívnych druhov flóry,“ hovorí Lach.
Poukázal na skutočnosť, že novela sa síce snaží pripraviť nástroje na riešenie náhrad za obmedzenia vlastníkov pri nakladaní so svojím majetkom, no neurčila zdroje na ich financovanie.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.