Fauci: Remdesivir má "jasný účinok" pri liečbe ochorenia COVID-19
- 6:06 30.04.2020
- Washington

Imunológ zdôraznil, že americká štúdia je spoľahlivá, na rozdiel od „slabšej“ verzie, ktorá vznikla po výskume v meste Wu-chan v Číne.
Rozsiahla štúdia dokazuje, že antivírusový liek remdesivir je účinný pri zachraňovaní ľudí s vážnym priebehom ochorenia COVID-19 spôsobovaného novým druhom koronavírusu SARS-CoV-2. V stredu to vyhlásil popredný americký imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.
Lekár Fauci v Bielom dome vyhlásil: „Údaje ukazujú, že remdesivir má jasný, výrazný, pozitívny vplyv na skracovanie času vyliečenia.“
To dokazuje, „že liek dokáže tento vírus zablokovať“, doplnil Fauci. Toto zistenie prirovnal k objavu terapií na ochorenie AIDS (syndróm získanej imunitnej nedostatočnosti) pred štyrmi desaťročiami.
Fauci povedal, že menšia čínska štúdia, zverejnená samostatne v stredu už skôr a ukazujúca, že remdesivir nemá nijaký prínos, „nie je dostačujúcou štúdiou“.
Fauci, popredný americký odborník na infekčné choroby a hlavný poradca prezidenta Donalda Trumpa pre pandémiu koronavírusu, vyhlásil, že americká farmaceutická spoločnosť Gilead už vedie rokovania s vládou o skorom uvoľnení remdesiviru pre tie najakútnejšie prípady.
To by znamenalo, že experimentálny liek dostanú vážne chorí pacienti, lebo v rámci štúdie sa testoval liek iba na ľuďoch už hospitalizovaných. Nebudú ho teda užívať pacienti s miernymi alebo skorými príznakmi, vysvetlil Fauci.
Tento veterán z obdobia náročných pretekov pri hľadaní liečby počas krízy okolo HIV/AIDS, ktorá sa začala v 80. rokoch 20. storočia, povedal, že súčasné výsledky mu pripomínajú prvé prelomové úspechy zo spomínanej éry. „Je to podobné ako pred 34 rokmi, keď sme v roku 1986 zápasili o to, aby sme našli lieky na HIV. Nemali sme nič,“ uviedol Fauci.
Imunológ zdôraznil, že americká štúdia je spoľahlivá, na rozdiel od „slabšej“ verzie zverejnenej v stredu vo vedeckom časopise Lancet, ktorá vznikla po výskume v meste Wu-chan v Číne. Práve v tomto meste nový koronavírus prvýkrát zistili koncom decembra 2019.
Fauci ďalej oznámil, že americká Správa potravín a liečiv (FDA) začne remdesivir „hladko sprístupňovať tým, čo ho potrebujú“, ale masové uvoľnenie na trh si vyžaduje komplexnejšie schvaľovanie.
„FDA už s Gileadom pracuje na mechanizme, ktorý zaistí ľahký prístup k lieku pre tých, čo ho potrebujú,“ uviedol Fauci.
FDA bude podľa Fauciho „veľmi rýchlo“ pracovať na schválení aj pre širšie použitie.
Trump označil štúdiu za „začiatok“ a „veľmi pozitívnu udalosť“.
Štúdia Nemocnice čínsko-japonského priateľstva a Hlavnej lekárskej univerzity v Číne, zverejnená v stredu už skôr v spomínanom magazíne Lancet, dospela k záveru, že remdesivir „nie je prínosnejší než placebo“.
Táto štúdia z Wu-chanu bola uskutočnená na 237 pacientoch s ochorením COVID-19, pričom polovici z nich podávali remdesivir. Druhá polovica bola kontrolnou skupinou a podávali jej štandardné antibiotiká.
Úmrtnosť bola rovnaká v oboch skupinách, okolo 14 percent v každej z nich.
„Neohŕňam nos nad inými štúdiami, ale toto nie je dostatočná štúdia a každý v odbore to vníma,“ vyhlásil Fauci.
Americký Národný inštitút pre alergie a infekčné ochorenia (NIAID) už tiež oznámil, že pacienti, ktorých hospitalizovali s ochorením COVID-19 v pokročilom štádiu a s dýchacími ťažkosťami, sa po užívaní antivírusového lieku remdesivir vyliečili rýchlejšie než takíto pacienti užívajúci placebo. Ukázali to predbežné údaje z rozsiahleho pokusu pod vedením Spojených štátov, dodal NIAID.
„Predbežné výsledky naznačujú, že pacienti, ktorí dostávali remdesivir, mali o 31 percent rýchlejší čas vyliečenia než tí, ktorí dostávali placebo (zámerne neúčinné liečivo),“ uviedol vo vyhlásení NIAID.

Donald Trump novým výkonným nariadením obmedzil výskum vírusov
Trump podpísal výkonné nariadenie, ktorým obmedzil určitú formu biologického výskumu, o ktorej jeho administratíva tvrdí, že spôsobila pandémiu ochorenia COVID-19, a to únikom vírusu z laboratória v Číne.

Armáda pre incident pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone
Americká armáda dočasne pozastavuje lety vrtuľníkov pri letisku vo Washingtone.

Premiérka provincie Alberta navrhuje referendum o vystúpení z Kanady
Premiérka kanadskej provincie Alberta Danielle Smithová v noci na utorok oznámila, že jej vláda na budúci rok vyhlási referendum o vystúpení tejto provincie z Kanady.

Ukrajina dronmi opäť útočila na Moskvu, viaceré letiská uzavreli
Ukrajina v noci na utorok už druhý deň po sebe zaútočila dronmi na Moskvu.

Starmer a Macron sa zhodli na potrebe 30-dňového prímeria na Ukrajine
Britský premiér Keir Starmer v pondelok telefonoval s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.