• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 15.5.2025Meniny má Žofia, Sofia
14°Bratislava

V tábore na Samose zavládli nepokoje, vypukol ďalší požiar

  • 14:36 27.04.2020
  • Atény
V tábore na Samose zavládli nepokoje, vypukol ďalší požiar

V tábore pre migrantov na gréckom ostrove Samos vypukol v pondelok požiar, informoval grécky verejnoprávny telerozhlas ERT, podľa ktorého ide o druhý požiar v tomto tábore v priebehu dvoch dní.

ERT citovala podozrenie polície a hasičov, že tábor podpálili samotní migranti, ktorí tam uviazli - zrejme aby si takto vynútili svoj presun na pevninu.

Pri požiaroch bolo zničených mnoho stanov, prístreškov a kontajnerových domov. Informácie o obetiach alebo zranených nateraz nie sú k dispozícii.

Po nedeľnom požiari zostalo bez strechy nad hlavou „asi 200 ľudí“, uviedol pre agentúru AFP predstaviteľ gréckeho ministerstva pre migráciu Manos Logothetis. Dodal, že tento požiar vypukol „v čase vnútorných sporov“ medzi obyvateľmi tábora.

Pondelkový požiar bol zrejme dôsledkom nového kola stretov medzi „arabsky hovoriacimi“ osobami a „Afričanmi,“ uviedol podľa AFP zdroj z miestnej polície.

Incidenty vypukli v nedeľu v noci. Oheň bol uhasený o polnoci, ale dnes sme (opäť) zaznamenali nárast napätie a hádzanie kameňmi,“ uviedol nemenovaný policajt.

V záujme potlačenia nepokojov boli do tábora vyslané zásahové policajné jednotky, ktoré zadržali najmenej sedem osôb.

Informácie o prípadných zranených zatiaľ neboli zverejnené. Telerozhlas ERT však odvysielal zábery, ako skupina migrantov evakuuje svojho druha - zrejme v stave bezvedomia.

Tábor Vathy je podľa DPA preľudnený - priamo v ňom alebo v jeho bezprostrednom okolí žije asi 6800 ľudí, čo je niekoľkokrát viac ako kapacita ubytovacích objektov.

Starosta mesta Jorgos Stanzos sa už mesiace snaží presvedčiť vládu v Aténach, aby tábor evakuovala.

Situácia na Samose je podobná ako aj na ďalších ostrovoch v Egejskom mori, ako sú Lesbos, Kos, Leros a Chios.

Grécka vláda plánovala premiestniť na pevninu viac ako 2300 žiadateľov o azyl z ostrovných táborov - vrátane mnohých starších a chorých osôb -, ale vzhľadom na obavy z nákazy koronavírusom bola táto operácia odložená.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

Zelenskyj: Ak sa v Istanbule dohodne prímerie, stretnutie s Putinom nebude treba

DNES - 19:28Zahraničné

Priame rokovania Ukrajiny a Ruska v tureckom Istanbule sa začnú v noci alebo až v piatok, oznámil vo štvrtok popoludní v Ankare ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

Trump: Kým sa nestretnem s Putinom, nič sa v otázke mieru na Ukrajine nezmení

DNES - 18:28Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že neočakáva pokrok v otázke mierového riešenia konfliktu na Ukrajine, kým sa osobne nestretne so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

Eurokomisia obvinila TikTok z porušovania pravidiel v oblasti reklamy

DNES - 13:06Zahraničné

Európska komisia vo štvrtok obvinila platformu TikTok z porušovania právnych predpisov Európskej únie.

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

Zelenskyj: Ruská delegácia v Istanbule je „atrapa“ s nejasným mandátom

DNES - 13:02Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom.

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“

Trump: USA by mali prevziať Pásmo Gazy a urobiť z neho „zónu slobody“

DNES - 11:40Zahraničné

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok vyhlásil, že chce, aby Spojené štáty „prevzali“ Pásmo Gazy a premenili ho na „zónu slobody“.