Lekárka vysvetľuje, prečo je ničnerobenie tak vyčerpávajúce
- 20:12 27.04.2020
- Bratislava

Nedostatok energie aj pri minimálnej aktivite má svoje vysvetlenie.
Voľné chvíle si ľudia krátia rôznorodými spôsobmi. Kým niektorí sa venujú koníčkom, iní si chcú konečne oddýchnuť, no zvyknú naraziť na jeden problém. Aj pri minimálnej aktivite sa cítia vyčerpaní. Ak nemusia ísť do práce, ranné vstávanie sa stane utópiou, poobede zívajú a večer zaspávajú počas filmu. Čím to je, že ničnerobenie je tak vyčerpávajúce? Podľa lekárov to má svoje opodstatnenie.
Doktorka Diana Gallová pre Metro Online uviedla, že pocit vyčerpanosti pri ničnerobení je bežný. Podľa Gallovej sa dokážeme dostať do istého cyklu. Čím menej robíte, tým viac sa budete cítiť unavení a tým menej budete chcieť niečo robiť. Ako uvádza Gallová:
„Keď vám chýba akákoľvek fyzická aktivita a vaše telo trávi väčšinu času v rovnakej polohe, či už sedíte alebo ležíte po dlhú dobu, jeho schopnosť prijímať kyslík klesá a všimnete si obrovský pokles úrovne energie a motivácie. Dôvod, prečo sa cítite unavení, letargickí a leniví po tom, čo ste nič nerobili, je jednoducho preto, že dovolíte svojmu telu, aby sa tak cítilo, keďže je unavené z nedostatku stimulácie a pohybu, na ktorý je zvyknuté.“
Ak sa nevenujete žiadnej aktivite, do sa do krvi sa dostáva menej kyslíka, čo zvyšuje pocit únavy, čo môže tiež spôsobiť, že sa budete cítiť podráždene. Dobrá správa je, že existujú spôsoby, ako zvýšiť energiu.
Ako zvýšiť hladinu energie
V zásade je zvýšenie vašej energie o tom, aby ste udržali telo v chode a neskĺzli do nečinnosti. Jediným spôsobom, ako prerušiť cyklus únavy, je rozhýbať sa, aj keď na to nemáte náladu. Iba tak si dodáte potrebnú energiu a zvýšite hladinu serotonínu. Gallová odporúča:
„Ak nemôžete ísť na prechádzku von, existuje veľa cvičení, ktoré môžete vyskúšať v interiéri. Od jogy, ktorá umožňuje pľúcam získať dostatok kyslíka, až po intervalové tréningy HIIT, ktoré vám určite zaistia pumpovanie krvi pri súčasnom zvýšení hladiny energie.“
Ak pracujete z domu, Gallová odporúča sa čas od času postaviť. Všetok voľný čas by ste nemali tráviť pred obrazovkou. Vhodné sú skôr aktivity na stimuláciu mozgu, ako napríklad stolové hry, krížovky, čítanie kníh alebo telefonovanie s priateľmi a rodinou. „Nie sú to aktivity zamerané na cvičenie, no vyžadujú si koncentráciu, ktorá by vás mala dostať z pocitu únavy a letargie,“ dodáva Gallová.
Podľa doktorky aj strava zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej úrovne energie. Je dôležité, aby ste jedli výživné jedlo s množstvom ovocia a zeleniny. Hydratácia hrá veľkú úlohu vo fungovaní mozgu a keď ste mimo svojej bežnej rutiny, môžete ľahko zabudnúť pravidelne piť. Pitný režim je nutné udržiavať za každých okolností.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.