Rumunský prezident navštívil SR, vyznamenal pamätníkov SNP

Vyznamenanie z rúk rumunského prezidenta Traiana Băsesca, ktorý je na oficiálnej návšteve Slovenska, dnes dostali dvaja pamätníci Slovenského národného povstania.
Prezident Ivan Gašparovič zasa udelil Rad Bieleho dvojkríža II. triedy rumunským vojnovým veteránom Marinovi Dragneovi a Victorovi Goanţăovi.
Obaja Rumuni dostali vyznamenanie za mimoriadne zásluhy o Slovenskú republiku a za aktívnu účasť v oslobodzovacom boli proti fašizmu na našom území.
Vyznamenanie dostal 91-ročný Pavel Dobrík a 83-ročný Ján Gubčo.
Pavel Dobrík nastúpil ako vojak SNP v priestore letisko Mokraď. V Povstaní bojoval v priestoroch Biely Potok, Lužná, Partizánska Lupča, v okolí Banskej Bystrice ako strelec guľometu. Do slovenskej armády narukoval v roku 1942 do Trenčianskych Biskupíc, odkiaľ bol preložený s celou jednotkou do Liptovského Hrádku. Táto jednotka prevážala letecký materiál na letisko Sliač, kde sa neskôr mala presunúť. Počas pochodu na Sliač sa jednotka zastavila v Liptovskej Osade, kde dostali rozkaz vytvoriť dve čaty ktoré mali zabrániť postupu nemeckých jednotiek od Ružomberka na Banskú Bystricu. Aktívne sa podieľal na oslobodzovaní obcí Poniky, Môlča a spolu s vojakmi Červenej armády a Rumunskej armády sa ako spojka zúčastnil na oslobodzovacích bojoch Banskej Bystrice. Po oslobodení Banskej Bystrice ako vojak pôsobil na letisku Sliač až do decembra 1945. Po skončení vojny začal pracovať v Stredoslovenskej cementárni Banská Bystrica až do dôchodku.
Ján Gubčo sa už ako 15-ročný počas druhej svetovej vojny stretol s rumunskými vojakmi, ktorým nosil stravu. Jeho silné zážitky sa odzrkadlili aj v nasledujúcich rokoch a ako mladý začínajúci funkcionár Československej mládeže v rokoch 1948-49 navštívil Rumunskú republiku a snažil sa nadviazať družbu v meste Nadlak s rumunskými Slovákmi. Do roku 2012 pôsobil ako predseda základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov vo Zvolene. Jeho organizácia si zobrala patronát nad významným cintorínom a hrobmi padlých vojakov Rumunskej armády počas druhej svetovej vojny. Pravidelne každý rok sa členovia organizácie stretnú na Rumunskom cintoríne, kde čistia cintorín a hroby padlých vojakov Rumunskej armády.
Informácie agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.