• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Lekári zhodnotili, ako účinkujú cigarety a marihuana na Covid-19

  • 21:11 16.04.2020
  • Bratislava
Lekári zhodnotili, ako účinkujú cigarety a marihuana na Covid-19

Dokonca aj malé množstvo marihuany dokáže pacientovi s ochorením Covid-19 výrazne zhoršiť príznaky.

Fajčenie čo i len malého množstva marihuany zvyšuje riziko nákazy a komplikácií v súvislosti s novým koronavírusom, varujú lekári. Marihuana spôsobuje zápal v pľúcach, ktorý by mohol významne znížiť vašu schopnosť bojovať proti respiračnému ochoreniu, akým je Covid-19.

Experti z Americkej pľúcnej asociácie (ALA) vydali varovanie, aby ľudia v čase pandémie nefajčili marihuanu ani cigarety. Dokonca aj občasné fajčenie marihuany môže zvýšiť riziko vážnejších komplikácií Covid-19.

Pneumológ Albert Rizzo, hlavný lekár Americkej pľúcnej asociácie uviedol pre CNN:

„Keď fajčíte marihuanu, spôsobuje to určitý stupeň zápalu, veľmi podobný bronchitíde a veľmi podobný typu zápalu, ktorý môžu spôsobiť cigarety. Teraz máte nejaký zápal dýchacích ciest a na to dostanete infekciu. Takže áno, je tu šanca na ďalšie komplikácie.“

ALA navyše uvádza, že ak fajčíte marihuanu, pre lekára bude ťažšie diagnostikovať príznaky Covid-19. Je to preto, že suchý kašeľ je kľúčovým príznakom Covid-19, no môže k nemu dochádzať aj pri fajčení.

Teraz je najlepší čas prestať fajčiť

Zdravotníci tiež varujú, že fajčiari majú 14-krát vyššiu pravdepodobnosť infekcie koronavírusom. Fajčenie môže spôsobiť poškodenie pľúc a dýchacích ciest, pričom koronavírus útočí na dýchací systém.

Pasívne fajčenie cigariet tiež môže zvýšiť riziko Covid-19 aj u ostatných členov rodiny. V čase pandémie je preto mimoriadne dôležité prestať fajčiť a to nielen pre svoje zdravie, ale aj aby ste chránili ľudí okolo vás.

Štúdia uverejnená v Chinese Medical Journal zistila, že u fajčiarov s Covid-19 je 14-krát väčšia pravdepodobnosť výskytu závažných prípadov Covid-19.

Lekári tiež varujú, opakovaná manipulácia a vkladanie cigariet do úst uľahčuje vstup vírusu cez sliznice. Podľa expertov nikdy nie je neskoro prestať fajčiť bez ohľadu na vek a telo bude pokračovať v oprave pľúc, čím dlhšie budete bez cigariet.

Eliminácia oxidu uhoľnatého z tela patrí k okamžitým výhodám odvykania od fajčenia. Pri odvykaní od cigariet pľúca začnú vylučovať hlien a iné zvyšky fajčenia.

Už po 72 hodinách od poslednej cigarety sa priedušky začnú uvoľňovať, zlepšuje sa dýchanie aj krvný obeh, čo uľahčuje fyzickú aktivitu. ako je chôdza a beh.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, edition.cnn.com, journals.lww.com, kimatv.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.