Heiko Maas a Bill Gates kritizovali Trumpa za nariadenie zastaviť platby pre WHO
- 13:04 15.04.2020
- Londýn

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas a zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates v stredu kritizovali amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s jeho nariadením zastaviť platby pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Informovali o tom agentúra AFP a stanica Sky News.
Zastavenie zdrojov financií pre WHO v období krízy v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 je podľa Gatesa naozaj nebezpečné. „Ich činnosť spomaľuje šírenie Covidu-19 a ak sa táto činnosť zastaví, nedokáže ich nahradiť nijaká iná organizácia,“ napísal Gates na Twitteri. Svet teraz WHO potrebuje viac než kedykoľvek predtým.
Gates je spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft a jeden z najbohatších ľudí na svete.
„Obvinenia nepomôžu. Vírus nepozná žiadne hranice,“ napísal Maas na Twitteri. Dodal, že „proti Covidu-19 musíme spolupracovať“ a jednou z najlepších investícii je podľa neho posilniť OSN a podfinancovanú WHO napríklad prostredníctvom vývoja a distribúcie testov a vakcín.
Prezident Trump v stredu oznámil, že zadržanie platieb pre Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) nariadil pre jej nezvládnutie situácie okolo epidémie nového koronavírusu.
Prezident na tlačovej konferencii v Bielom dome uviedol, že WHO „neplnila svoje základné povinnosti a musí byť vzatá na zodpovednosť“.
Trump organizáciu WHO takisto obvinil, že podporovala šírenie „dezinformácií“ o víruse zo strany Číny v období po vypuknutí nákazy v čínskom meste Wu-chan. Prvé prípady nákazy tam zaznamenali koncom decembra 2019.
Generálny tajomník OSN António Guterres v reakcii na Trumpove slová povedal, že „teraz nie je čas“ na zníženie rozpočtu WHO či inej humanitárnej organizácie v čase boja proti koronavírusu.
Čína v stredu vyhlásila, že je „veľmi znepokojená“ rozhodnutím Spojených štátov, ktoré chcú platby pre WHO pozastaviť. Peking zároveň vyzval Washington, aby si v čase pandémie splnil svoje záväzky.
USA spolu s Čínou patria medzi najväčších prispievateľov do WHO, pripomína Sky News.

Súd zablokoval Trumpov dekrét na zrušenie ministerstva školstva
Americký súd vo štvrtok predbežne zablokoval dekrét prezidenta Donalda Trumpa, ktorým sa snažil zrušiť ministerstvo školstva, a nariadil opätovné prijatie prepustených zamestnancov.

Zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa Pavla v rozpore s ústavou
Dohodnutá zmluva medzi Českom a Svätou stolicou je podľa prezidenta ČR Petra Pavla v rozpore s ústavným poriadkom.

Fiala: Česko je opakovane terčom kyberútokov
Česko je podľa premiéra Petra Fialu opakovane terčom rôznych foriem útokov v rámci hybridnej vojny, ktorú proti nemu vedie Rusko aj iné štáty.

Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe, tvrdí Merz
Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Rusko ohrozuje bezpečnosť v Európe.

Štvrtina ľudí v Nemecku má prisťahovalecký pôvod
Približne 21,2 milióna ľudí s prisťahovaleckým pôvodom žilo počas uplynulého roka v Nemecku, čo je štvorpercentný nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom.