• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 22.9.2020Meniny má Móric
17°Bratislava

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

  • 19:59 28.03.2020
  • Bratislava
Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Výskumy dokazujú, že koronavírusy prežívajú aj na rôznych povrchoch a dokážu sa takto prenášať z osoby na osobu. Tento fakt vzbudzuje otázku, ako v potravinách nakupovať, aby to bolo bezpečné?

„Nakupovanie v obchode nie je len o tom, že po príchode utriete držadlo na košíku antiseptickým obrúskom. Keď nakupujeme v supermarkete, musíme si dávať väčší pozor,“ hovorí vo videu americký lekár Jeffrey VanWingen.

VanWingen sa vo videu odvoláva na štúdiu amerických Národných inštitútov zdravia, podľa ktorej koronavírusové ochorenie vie v aerosóloch a na povrchoch prežiť niekoľko dní až hodín. Pri nakupovaní by sme sa teda podľa neho mali spoľahnúť na „sterilizáciu“, ktorá sa aplikuje aj pred operáciami.

Jednou z hlavných zásad nakupovania v tomto období je dopredu si spísať zoznam potravín, ktoré potrebujete, a minimalizovať tak čas strávený v obchode. Dotýkať by ste sa mali len produktov, ktoré kúpite.

„Vezmite, čo potrebujete, a vypadnite. Určite si nepreberajte,“ radí VanWingen. „Nečítajte etikety a nedotýkajte sa vecí – nakupujte.“

Druhé opatrenie pri nakupovaní môže pre niektorých znieť bizarne. Podľa lekára by sme tašky s nákupom mali aspoň na tri dni nechať stáť pred domom alebo bytom, prípadne v garáži. Ak ale nemáte inú možnosť, len priniesť nákup okamžite domov, VanWingen pre vás vytvoril alternatívny plán.

„Predstavte si, že všetky potraviny, aj tie zabalené, sú posypané trblietkami. Naším cieľom je, aby na konci tohto procesu nikde neostali trblietky, ani doma, ani na rukách, a už vôbec nie na tvári,“ hovorí VanWingen.

Po príchode domov dezinfikujte jedálenský stôl a rozdeľte ho na dve polovice – na špinavú a čistú. Nákup položte a vyložte na tú špinavú. Na čistú polovicu klaďte len ošetrené potraviny.

V prípade cereálií a iných výrobkov, ktoré zakúpite v škatuli, vysypte obsah do inej nádoby a skladujte ho v nej. Škatule potom vyhoďte. Plechovky a fľaše môžete vyčistiť dezinfekciou a presunúť ich na čistú stranu stola.

Pri balenej zelenine postupujte tak, ako v prípade cereálií – vyberte ju z obalu a skladujte vo vyčistenej nádobe. „Mali by ste utrieť povrchy, na ktoré dosiahne ľudská ruka. Tým, ktorých sa ľudia pravdepodobne nedotýkali, stačí venovať menej času,“ hovorí VanWingen.

Austrálsky virológ Timothy Newsome si myslí, že každý povrch predstavuje riziko, no na rozdiel od VanWingena nezastáva takéto striktné ošetrovanie nakúpených potravín. „Riziko neviete celkom eliminovať, ale zamyslite sa nad tým, ako sa nakazí väčšina ľudí – prostredníctvom potravín sa to zväčša nedeje,“ uviedol Newsome pre austrálsky portál News.com.au.

„Zaznamenali sme len prenos prostredníctvom blízkeho kontaktu medzi ľuďmi. V krajinách, kde ľudia pristúpili k takýmto striktným opatreniam, sme nezaznamenali pokles nakazených,“ hovorí Newsome.

Treba dodať, že mnohé obchodné reťazce samé prijali opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť šíreniu vírusu, preto dnes len ťažko nájdete obchod, v ktorom by pokladníčky nenosili rukavice a rúška.

„Verejnosť by mala vedieť, že vírus vie v niektorých prípadoch prežiť na rôznych povrchoch aj niekoľko dní, ale jediný materiál, aký vyslovene neznáša, je meď, čo nám v bežnom živote veľmi nepomôže,“ myslí si Newsome, ktorý má pre zákazníkov v obchodoch oveľa jednoduchšiu radu:

„Najlepšie opatrenie je umyť vodou a mydlom všetko ovocie a zeleninu hneď ako ich prinesiete domov. Umývajte ich teplou mydlovou vodou presne tak, ako si umývate ruky.“

Newsome na záver dodáva, že varenie jedla pri vysokej teplote takisto pomáha ničiť vírusy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, news.com.au, nih.gov, Video: YouTube.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

5 príznakov COVID-19, ktoré trvajú najdlhšie

DNES - 19:47Zdravie

Tieto príznaky koronavírusu patria medzi najčastejšie, ktoré pretrvávajú aj niekoľko mesiacov.

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

Čo sa stane, ak naraz dostanete chrípku a COVID-19? Briti posielajú svetu výstrahu

DNES - 11:07Zdravie

Osoby, ktoré sa naraz nakazia chrípkou aj koronavírusom, budú podľa britského vládneho Úradu pre verejné zdravie v mimoriadnom ohrození života.

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

Tento faktor zvyšuje riziko úmrtia na COVID-19, často ho ignorujeme

20:07 20.09.2020Zdravie

Pacienti s COVID-19, ktorí majú vysoké hladiny tohto hormónu, sú vystavení väčšiemu riziku.

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

Ako sa vyhnúť rakovine pľúc: Tieto 3 bežne dostupné lieky jej dokážu zamedziť

19:38 20.09.2020Zdravie

Podľa lekárov ľudia, ktorí na dennej báze užívajú tieto lieky, neriskujú rakovinu pľúc.

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

Zistite, či vám hrozí duševné ochorenie: Takýto tep srdca to prezradí

18:09 20.09.2020Zdravie

Výskum potvrdil spojenie srdcového tepu a depresie, čo by mohlo pomôcť pri diagnóze a liečbe tohto duševného ochorenia.