• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 18.4.2024Meniny má Valér
11°Bratislava

Vtákom roka 2013 je belorítka obyčajná

  • 13:25 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Vtákom roka 2013 je belorítka obyčajná

Po minuloročnom pestrofarebnom včelárikovi zlatom sa vtákom roka 2013 stala nenápadná, avšak o to zaujímavejšia belorítka obyčajná.

O tohtoročnom víťazovi aktuálneho ročníka kampane Vták roka informoval agentúru SITA Ján Gúgh z mimovládnej organizácie SOS/Birdlife Slovensko.

Belorítky obyčajné, ľudovo nazývané "juričky", hniezdia v blízkosti ľudí a podobne ako lastovičky, stavajú svoje hniezda na domoch a hospodárskych budovách. Patria medzi sťahovavé vtáky, ktoré sa živia hmyzom. Ich prvé jarné prílety môžeme očakávať už o mesiac.

Belorítka obyčajná (Delichon urbica) je viazaná na osídlené prostredie. Svoje hniezda zlepené z blata, tráv a peria vtákov stavia na budovách, kde často vytvára kolónie niekoľkých desiatok párov. Živí sa hmyzom, ktorý chytá v okolí hniezdisk.

Zimuje v subsaharskej Afrike a do našich končím prilieta od druhej polovice marca, ťah vrcholí začiatkom apríla. Hniezdi dva až tri krát v roku v období od mája do septembra. Pôvodné hniezdiská na skalných bralách sú už dnes veľmi zriedkavé a väčšina populácie žije v urbanizovanej krajine.

Z prirodzených faktorov je pre belorítky nebezpečná náhla zmena počasia, kedy v dôsledku studeného frontu nie je aktívny hmyz a hladujúce vtáky s rýchlym metabolizmom hynú v obrovských počtoch.

"Belorítky patria k bežne rozšíreným druhom vtákov po celom Slovensku. K ich ochrane môže prispieť ozaj každý. Už len tolerancia k hniezdam v oknách a na balkónoch a ponechanie hniezd pomôže belorítkam vychovať potomstvo. Padajúcemu trusu z hniezd sa pritom dá ľahko zamedziť inštalovaním jednoduchej podložky pod hniezdo. Belorítky sa odvďačia lovom hmyzu v okolí sídiel. K ďalším možnostiam pomoci patrí aj inštalovanie umelých hniezd, vtáčích domov a veží, prípadne úprava renovovanej fasády domu," doplnil Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko

Cieľom kampane Vták roka, ktorú realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, je upozorniť na ohrozenie bežného vtáčieho druhu, ktorý sa vyskytuje a žije v okolí ľudí.

„Hlavnými príčinami ohrozenia belorítok sú podobne, ako aj pri iných druhoch vtákov v mestskom prostredí zatepľovanie, počas ktorého sa zhadzujú hniezda belorítok s násadami alebo mláďatami, strata vhodných miest na stavbu hniezd kvôli zatepľovaniu a aplikácii protiabsorpčných náterov na fasády, ktoré zamedzia stavbu nových hniezd, netolerantnosť voči vtáctvu v oknách či na balkónoch kvôli špineniu, a tiež nedostatok hniezdneho materiálu na vyasfaltovaných sídliskách,“ vysvetľuje Gúgh.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šutaj Eštok: Od nástupu nového riaditeľa ÚIS prišlo k reorganizácii inšpekcie

Šutaj Eštok: Od nástupu nového riaditeľa ÚIS prišlo k reorganizácii inšpekcie

DNES - 11:21Domáce

Od nástupu nového riaditeľa Úradu inšpekčnej služby prišlo k reorganizácii inšpekcie a mnohým personálnym zmenám.

Šutaj Eštok vysvetlil, prečo zadržali Borisa Beňu

Šutaj Eštok vysvetlil, prečo zadržali Borisa Beňu

DNES - 10:45Domáce

Beňu zadržali v africkej Konžskej demokratickej republike.

SHMÚ varuje: Tieto okresy potrápi vo štvrtok vietor

SHMÚ varuje: Tieto okresy potrápi vo štvrtok vietor

DNES - 9:37Domáce

Meteorológovia vydali výstrahu.

V Bratislave hlásia cestári viaceré nehody

V Bratislave hlásia cestári viaceré nehody

DNES - 9:06Domáce

Premávka v hlavnom meste sa spomaľuje.

V Afrike zadržali bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu

V Afrike zadržali bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu

VČERA - 21:43Domáce

V africkej Konžskej demokratickej republike zadržali bývalého námestníka riaditeľa Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu.