• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 10.6.2023Meniny má Margaréta
23°Bratislava

Vtákom roka 2013 je belorítka obyčajná

  • 13:25 15.02.2013
  • BRATISLAVA
Vtákom roka 2013 je belorítka obyčajná

Po minuloročnom pestrofarebnom včelárikovi zlatom sa vtákom roka 2013 stala nenápadná, avšak o to zaujímavejšia belorítka obyčajná.

O tohtoročnom víťazovi aktuálneho ročníka kampane Vták roka informoval agentúru SITA Ján Gúgh z mimovládnej organizácie SOS/Birdlife Slovensko.

Belorítky obyčajné, ľudovo nazývané "juričky", hniezdia v blízkosti ľudí a podobne ako lastovičky, stavajú svoje hniezda na domoch a hospodárskych budovách. Patria medzi sťahovavé vtáky, ktoré sa živia hmyzom. Ich prvé jarné prílety môžeme očakávať už o mesiac.

Belorítka obyčajná (Delichon urbica) je viazaná na osídlené prostredie. Svoje hniezda zlepené z blata, tráv a peria vtákov stavia na budovách, kde často vytvára kolónie niekoľkých desiatok párov. Živí sa hmyzom, ktorý chytá v okolí hniezdisk.

Zimuje v subsaharskej Afrike a do našich končím prilieta od druhej polovice marca, ťah vrcholí začiatkom apríla. Hniezdi dva až tri krát v roku v období od mája do septembra. Pôvodné hniezdiská na skalných bralách sú už dnes veľmi zriedkavé a väčšina populácie žije v urbanizovanej krajine.

Z prirodzených faktorov je pre belorítky nebezpečná náhla zmena počasia, kedy v dôsledku studeného frontu nie je aktívny hmyz a hladujúce vtáky s rýchlym metabolizmom hynú v obrovských počtoch.

"Belorítky patria k bežne rozšíreným druhom vtákov po celom Slovensku. K ich ochrane môže prispieť ozaj každý. Už len tolerancia k hniezdam v oknách a na balkónoch a ponechanie hniezd pomôže belorítkam vychovať potomstvo. Padajúcemu trusu z hniezd sa pritom dá ľahko zamedziť inštalovaním jednoduchej podložky pod hniezdo. Belorítky sa odvďačia lovom hmyzu v okolí sídiel. K ďalším možnostiam pomoci patrí aj inštalovanie umelých hniezd, vtáčích domov a veží, prípadne úprava renovovanej fasády domu," doplnil Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko

Cieľom kampane Vták roka, ktorú realizuje Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, je upozorniť na ohrozenie bežného vtáčieho druhu, ktorý sa vyskytuje a žije v okolí ľudí.

„Hlavnými príčinami ohrozenia belorítok sú podobne, ako aj pri iných druhoch vtákov v mestskom prostredí zatepľovanie, počas ktorého sa zhadzujú hniezda belorítok s násadami alebo mláďatami, strata vhodných miest na stavbu hniezd kvôli zatepľovaniu a aplikácii protiabsorpčných náterov na fasády, ktoré zamedzia stavbu nových hniezd, netolerantnosť voči vtáctvu v oknách či na balkónoch kvôli špineniu, a tiež nedostatok hniezdneho materiálu na vyasfaltovaných sídliskách,“ vysvetľuje Gúgh.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

Dobrá voľba sa spojila s Hlasom-SD, Drucker bude na kandidátke v TOP 10

DNES - 15:47Domáce

Strana Dobrá voľba zaniká, jej členovia sa môžu stať členmi strany Hlas-SD. Spojenie s Dobrou voľbou schválili na sobotnom sneme strany Hlas-SD v Púchove delegáti snemu.

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

Jednotkou kandidátky SNS je Andrej Danko, päťkou Tomáš Taraba

DNES - 15:46Domáce

Predseda Andrej Danko ako jednotka kandidátky, potom traja jej podpredsedovia a na piatom mieste Tomáš Taraba - to je čelo kandidátnej listiny Slovenskej národnej strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby.

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

Kampaň NATO na Slovensku sa presunie, Smer to víta

DNES - 14:34Domáce

Opozičný Smer-SD víta, že generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg presunul komunikačnú kampaň NATO na obdobie po septembrových predčasných parlamentných voľbách.

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla v troch krajoch

DNES - 11:54Domáce

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 20. kalendárnom týždni mierne stúpla v Nitrianskom, Žilinskom a Košickom kraji.

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

Pellegrini: Hlas-SD má ambíciu vyhrať voľby s ponukou slušnej politiky

DNES - 11:46Domáce

Pellegrini na sneme strany spresnil, s kým po voľbách vládnuť chcú a s kým nie.