• Články
 • Internet
 • Mapy
 • Recepty
Sobota, 6.6.2020Meniny má Norbert
17°Bratislava

Berberín: Prírodný liek na metabolické problémy

 • 19:45 06.03.2020
 • Bratislava
Berberín: Prírodný liek na metabolické problémy

Zistite, aké sú účinky berberínu na organizmus.

Berberín je rastlinný alkaloid, ktorý sa nachádza v rôznych rastlinách, napríklad dráč Thunbergov, voduľka kanadská, mahónia cezmínolistá či rastliny berberis aristata.

Výskum naznačil, že berberín môže okrem iného pomôcť pri liečbe cukrovky, obezity a zápalu. Vedľajšie účinky však môžu zahŕňať žalúdočné ťažkosti a nevoľnosť.

Berberín sa používa v ajurvéde a čínskej medicíne už tisíce rokov. Štúdie naznačujú, že berberín dokáže bojovať s viacerými problémami v tele a zároveň spôsobuje minimálne vedľajšie účinky.

Mnohé štúdie berberínu naznačujú, že dokáže liečiť niekoľko metabolických zdravotných stavov vrátane cukrovky, obezity a srdcových problémov.

Zdravotné benefity berberínu

Bakteriálne infekcie

Berberín môže byť účinným antimikrobiálnym liekom. Laboratórna štúdia zistila, že berberín pomohol inhibovať rast zlatého stafylokoka Staphylococcus aureus.

Zlatý stafylokok môže spôsobiť mnoho zdravotných problémov, vrátane sepsy, pneumónie, meningitídy a rôznych kožných ochorení. Ďalšia štúdia zistila, že berberín má schopnosť poškodiť DNA a bielkoviny určitých baktérií.

Zápal

Zápal je kľúčovým faktorom pri niekoľkých zdravotných problémoch vrátane srdcových chorôb a cukrovky. Niektoré výskumy naznačujú, že berberín má protizápalové vlastnosti, čo znamená, že by mohol pomôcť liečiť cukrovku a iné zdravotné stavy súvisiace so zápalom.

Cukrovka

Výskum ukázal, že berberín môže fungovať ako liečba cukrovky. Štúdie zistili, že môže mať pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi, triglyceridy a inzulín.

Jedna metaanalýza ukázala, že kombinácia berberínu a liekov znižujúcich krvný cukor je účinnejšia ako samotné lieky.

Podľa iného výskumu je berberín sľubný najmä u tých, ktorí nemôžu užívať existujúce lieky na diabetes v dôsledku srdcových chorôb, zlyhania pečene alebo problémov s obličkami.

Skôr ako začnete užívať berberín na cukrovku, porozprávajte sa s lekárom. Berberín nemusí byť vhodný pre každého a môže interagovať s inými liekmi.

Vysoký cholesterol

Vysoké hladiny cholesterolu a LDL cholesterolu môžu zvyšovať riziko srdcových chorôb a mozgovej príhody. Podľa jednej štúdie na zvieratách aj na ľuďoch sa ukázalo, že berberín dokáže znížiť cholesterol.

Môže pomôcť znížiť hladinu LDL alebo „zlého“ cholesterolu a zvýšiť hladinu lipoproteínu s vysokou hustotou alebo „dobrého“ cholesterolu.

Ďalšia štúdia zistila, že berberín pomáha presunúť nadbytočný cholesterol do pečene, kde ho telo môže spracovať a odstrániť. To zasa pomáha znižovať hladinu celkového cholesterolu a triglyceridov.

Vedci sa domnievajú, že účinky berberínu môžu byť podobné účinkom liekov, ktoré znižujú vysoký cholesterol, zatiaľ čo berberín nespôsobuje rovnaké vedľajšie účinky.

Vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak je hlavnou príčinou srdcových chorôb. Výsledky štúdie na potkanoch naznačujú, že berberín môže oddialiť nástup vysokého krvného tlaku a keď sa vyvinie, môže pomôcť znížiť jeho závažnosť.

Obezita

Obezita je bežný stav, ktorý môže zvýšiť riziko cukrovky 2. typu, srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu. Štúdia zistila, že berberín môže aktivovať hnedé tukové tkanivo. Toto tkanivo pomáha telu premieňať jedlo na telesné teplo a zvýšená aktivácia môže pomôcť liečiť obezitu a metabolický syndróm.

Niektoré výskumy naznačujú, že berberín účinkuje podobne ako liek metformín, ktorý lekári často predpisujú na liečbu cukrovky 2. typu. V skutočnosti môže mať berberín schopnosť meniť baktérie v čreve, čo by mohlo pomôcť pri liečbe obezity a cukrovky.

Syndróm polycystických vaječníkov

K syndrómu polycystických vaječníkov dochádza, keď má žena vysoké hladiny určitých mužských hormónov. Je to hormonálna a metabolická nerovnováha, ktorá môže viesť k neplodnosti a iným zdravotným problémom.

Pri tomto syndróme pacientky pociťujú aj iné symptómy, ako sú:

 • vysoké hladiny inzulínu, cukrovka alebo oboje
 • vysoký krvný tlak
 • vysoký cholesterol
 • väčšia hmotnosť

Lekári predpisujú na tento syndróm metformín, čo je liek na cukrovku. Pretože sa zdá, že berberín má podobné účinky ako metformín, môže byť tiež dobrou možnosťou liečby syndrómu polycystických vaječníkov.

Metaanalýzou sa zistilo, že berberín je sľubnou liečbou syndrómu spolu s inzulínovou rezistenciou. Autori však tvrdia, že potvrdenie týchto účinkov si bude vyžadovať ďalšie štúdie.

Rakovina

Berberín môže spôsobiť zmeny v molekulách buniek, čo by mohlo mať ďalší potenciálny prínos v boji proti rakovine. Štúdia dospela k záveru, že berberín má „jasné inhibičné účinky“ na tieto druhy rakoviny:

 • rakovina hrubého čreva a konečníka
 • rakovina pľúc
 • rakovina vaječníkov
 • rakovina prostaty
 • rakovina pečene
 • rakovina krčka maternice

Ďalšia štúdia uvádza, že berberín pomáha liečiť rakovinu tým, že narúša jej progresiu a typický životný cyklus. Môže tiež hrať úlohu pri zabíjaní rakovinových buniek.

Je však dôležité poznamenať, že vedci skúmali účinky berberínu iba na rakovinové bunky v laboratóriu, nie u ľudí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, springer.com, ncbi.nlm.nih.gov, nature.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

Meškanie menštruácie: 8 dôvodov, ktoré nesúvisia s tehotenstvom

DNES - 20:34Zdravie

Zľakli ste sa meškajúcej menštruácie, ale viete, že nemôže ísť o tehotenstvo? Pozreli sme sa za vás na najčastejšie dôvody, prečo k tomu dochádza.

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

Zubné strojčeky neriešia len estetické, ale aj funkčné problémy

DNES - 13:21Zdravie

Strojčeky na zuby nemusia nosiť len deti a tínedžeri. Vo vyššom veku čeľustno-ortopedická liečba často nerieši len estetický, ale najmä zdravotný či funkčný problém.

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

Tento spôsob dochádzania do práce sa spája s najvyšším rizikom rakoviny

20:55 04.06.2020Zdravie

Celkovo zvýšenému riziku predčasného úmrtia čelia ľudia, ktorí do práce dochádzajú týmto spôsobom.

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

Táto skupina žien je 4-krát náchylnejšia na vznik lupusu

21:29 03.06.2020Zdravie

Ženy, ktoré sa v živote stretnú s týmto nepríjemným zážitkom, by na sebe mali dôslednejšie pozorovať prípadné príznaky lupusu.

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

Experti varujú: Krajiny, ktoré nezasiahla pandémia, to budú mať v druhej vlne horšie

20:14 03.06.2020Zdravie

Podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho nás môže na jeseň zasiahnuť druhá fatálnejšia vlna koronavírusu.