Návrh prerozdelenia rezortov nie je podľa Kisku najšťastnejší

V strane Za ľudí sú presvedčení, že na ministerstvách má byť krížová kontrola.
Návrh na prerozdelenie ministerstiev medzi budúce možné koaličné strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí v pomere 8 : 3 : 2 : 2 nepovažuje líder Za ľudí Andrej Kiska za najšťastnejší model. Uviedol to vo štvrtok po tom, ako oznámil, že jeho strana vstupuje do rokovaní o vstupe do možnej budúcej koalície.
„Musíme na rovinu povedať, že niektoré ministerstvá majú z pohľadu našich priorít, v úvodzovkách, podstatne väčšiu hodnotu ako iné. Ako sa budú rezorty prerozdeľovať, to je úlohou vyjednávacieho tímu strany i mňa ako lídra strany Za ľudí,“ povedal Kiska. Posty vo vláde sa majú podľa doterajšieho návrhu deliť v pomere 8 : 3 : 2 : 2. Osem miest má dostať OĽaNO, tri Sme rodina, po dve SaS a Za ľudí.
V strane Za ľudí sú presvedčení, že na ministerstvách má byť takzvaná krížová kontrola, čiže štátni tajomníci by museli byť nominanti iných strán ako ministri. „Sme presvedčení, že je to dobré nielen pre kontrolu, ale aj pre využitie potenciálu ľudí, ktorých v strane máme,“ podotkol líder Za ľudí.
V prípade možných nominantov, ktorí môžu stáť na čele jednotlivých ministerstiev či štátnych úradov, Kiska vyzdvihol dôležitú úlohu novinárov v tomto smere. „Padalo tu meno pri ministerstve životného prostredia. Hneď ako novinári poukázali na to, čo za tým človekom je, okamžite zo zoznamu kandidátov vypadol. Chcem pochváliť aj Borisa Kollára, že hneď ako tieto signály z verejnosti dostáva, vie rýchlo konať,“ povedal Kiska. Verí, že tak Kollár bude reagovať aj v budúcnosti.
Strana Za ľudí môže obsadiť podľa Matoviča maximálne dve ministerstvá
Strane Za ľudí pripadajú v rámci prerozdeľovania rezortov v prípadnej vládnej štvorkoalícii maximálne dve ministerstvá. Pred štvrtkovým spoločným rokovaním lídrov strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí to povedal šéf OĽaNO Igor Matovič, ktorého prezidentka SR Zuzana Čaputová poverila zostavením vlády. Za jednu z priorít budúcej vlády považuje Matovič aj garanciu toho, aby sa mohli verejnoprávne médiá za každej vlády správať absolútne apoliticky.
Matovič podľa vlastných slov verí, že Za ľudí neuvažuje o troch ministerstvách, lebo by tak popierali výpočty. Prerozdelenie rezortov medzi strany však aktuálne nevníma ako problém. Povedal tiež, že strana Za ľudí je na správnej adrese, ak chce presadiť vo vláde boj proti korupcii, rozvoj regiónov či pomoc sociálne slabším ľuďom. Dodal, že na tom sa už zhodol aj s lídrami ostatných strán prípadnej štvorkoalície.
V budúcej vláde chce líder OĽaNO prioritne riešiť aj nezávislosť a apolitickosť verejnoprávnych médií. Je podľa neho potrebné ústavným zákonom garantovať to, aby sa mohli verejnoprávne médiá za každej vlády správať absolútne apoliticky. Poukázal na snahy viacerých osobností presadzovať rôzne záujmy prostredníctvom médií. Tomu by sa malo podľa neho dať v budúcnosti vyhnúť.
Matovič sa vyjadril aj k otázke nominácií podpredsedov parlamentu. Zdôraznil, že jeden post podpredsedu by mal patriť najsilnejšej opozičnej strane. Tou je vzhľadom na výsledky parlamentných volieb Smer-SD. Ak strana nominuje na post podpredsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho, Matovič bude nomináciu rešpektovať. Dodal, že všetko závisí od dohody v budúcej koalícii. Osobne by však uprednostnil na tejto pozícii Pellegriniho pred predsedom Smeru-SD Robertom Ficom.
Šéf OĽaNO ďalej priblížil, že v pondelok (9. 3.) plánuje stretnutie aj z dôvodu zámeru masovej výstavby nájomných bytov, čo je programová priorita strany Sme rodina. Stretnutie sa podľa jeho slov bude konať na pôde Národnej banky Slovenska (NBS). Okrem lídrov strán Sme rodina a SaS pozval aj ekonómov zo Slovenska, Rakúska či odborníkov z Inštitútu finančnej politiky, Útvaru hodnoty za peniaze i NBS. Matovič chce počuť, či má takýto návrh potenciál a či je možné získať financie na takéto verejné investície.

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc
Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty
Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody
Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie
Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.