Pre toto by ste nikdy nemali vypúšťať balón do vzduchu
- 20:50 27.02.2020
- Bratislava

Ak si chcete oslavu alebo inú výnimočnú príležitosť spestriť balónmi, uistite sa o tom, že ich potom nevypustíte do vzduchu. Povieme vám, čo tým riskujete.
Balóny sú prirodzenou súčasťou osláv, svadieb a iných výnimočných príležitostí, ktoré neraz končia ich hromadným vypustením do vzduchu. Nezisková organizácia Balloons Blow ale vyzýva na skoncovanie s týmto zvykom. Vypustené balóny totiž po čase padajú späť na zem alebo do mora, čo môže mať ničivé následky na život v prírode.
Balóny sú jednou z najväčších hrozieb pre život v mori
Podľa štúdie, ktorú podnikla Univerzita v Tasmánii, sú pozostatky balónov najčastejšou príčinou úhynu morských vtákov. Podľa výskumu približne každý tretí vták niekedy skonzumoval balón z mora.
Ďalší výskum z Wageningenskej Univerzity a Výskumného Centra poskytuje 5 dôvodov, prečo sú pozostatky z balóna také nebezpečné pre život v prírode:
- dokážu sa dostať ďaleko od miesta vypustenia balóna
- zvieratá sa môžu zamotať do šnúrok alebo aj skonzumovať časti balóna
- rozpustné balóny situáciu nevyriešia
- prispievajú k počtu uhynutých zvierat
- nie každý vie s nimi správne zaobchádzať
Okrem vtákov sa pozostatky balónov našli aj vo vnútornostiach korytnačiek, delfínov, veľrýb a morských rýb. Do kategórie nebezpečných predmetov zaraďujeme aj lampióny, ktoré by sa takisto nemali vypúšťať.
Problémy s rozkladaním alobalových a latexových balónov
Medzi najčastejšie používané látky pri výrobe balónov sú latex (guma) a alobal. Latex sa v prírode síce dokáže rozložiť, no tento proces trvá od 6 mesiacov až po 4 roky. Za tento čas dokáže balón ublížiť množstvu zvierat.
Najhoršie balóny sú lesklé alobalové balóny, ktoré sa voľne v prírode vôbec nedokážu rozložiť.
Alternatívy, ktoré neuškodia prostrediu
Balóny nevyhnutne patria k mimoriadnym udalostiam a len preto, že škodia prostrediu, sa ich zrejme nevzdáte, čo je v poriadku, ak sa naučíte zaobchádzať s nimi tak, aby ste po sebe zanechali čo najmenšiu stopu.
Napríklad alobalové balóny môžete znova použiť alebo ich recyklovať. Niekedy môžete namiesto balónov použiť aj inú formu zábavy. Vyskúšajte napríklad bubliny z bublifuku, kvety, šarkany alebo vrtuľky.

Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Britka Ethel Caterhamová
Najstaršou osobou na svete je 115-ročná Ethel Caterhamová žijúca v anglickom grófstve Surrey, potvrdila Guinnessova kniha rekordov.

Humorista Stano Radič, majster nenápadnej pointy, by mal dnes 70 rokov
V období po Nežnej revolúcii patril medzi najznámejších slovenských humoristov.

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.