• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
15°Bratislava

Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

  • 10:34 24.02.2020
  • Bratislava
Cystická fibróza spôsobuje výrazné zahlienenie, odborníci približujú priebeh liečby

Liečba cystickej fibrózy je často namáhavá a zdĺhavá. Pacienti sú okrem toho v bežnom živote vystavení množstvu obmedzení.

Cystická fibróza je závažné dedičné ochorenie, ktoré negatívne ovplyvňuje kvalitu života a skracuje ho. Tvorí sa pri ňom abnormálne hustý hlien, ktorý pokrýva sliznice a upcháva životne dôležité orgány. Ich štruktúra sa postupne mení a zhoršuje sa ich funkcia.

Deti s cystickou fibrózou trpia výrazným zahlienením, vlhkým kašľom, častými zápalmi dýchacích ciest a zápalmi prínosových dutín,“ uviedla pre TASR primárka Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) Iveta Neuschlová. Postupne sa na pľúcach tvoria nenapraviteľné zmeny, pankreas nevylučuje dostatočné množstvo enzýmov potrebných na strávenie potravy a postihnuté sú aj pohlavné orgány a pečeň. Často sa pridružia aj cukrovka, osteoporóza, celiakia a ďalšie ochorenia. Pri ťažkom postihnutí pľúc je potrebná transplantácia.

Štandardná liečba ochorenia je zameraná najmä na spriechodnenie dýchacích ciest a zmierňovanie sprievodných príznakov. Dieťa niekoľkokrát denne inhaluje liečivá, ktoré zrieďujú hlieny a uľahčujú ich vykašliavanie. „Nevyhnutná je každodenná dychová rehabilitácia a každodenné používanie rôznych rehabilitačných a fyzioterapeutických pomôcok, ktoré uľahčujú presun hlienu a pomáhajú zlepšovať a udržiavať pľúcne funkcie pacientov,“ vysvetľuje lekárka Nina Bližnáková z Kliniky detskej pneumológie v UNB.

Neoddeliteľnou súčasťou liečby je vysokokalorická výživa bohatá na tuky. „Takmer pri každom jedle pacienti potrebujú užiť náhradu enzýmov v podobe tabliet, ktoré im umožňujú vstrebávať životne dôležité látky,“ priblížila prednostka kliniky Zuzana Rennerová.

Pacienti s cystickou fibrózou majú podľa lekárok v každodennom živote množstvo obmedzení. Oni a ich blízki musia prísne dodržiavať hygienické zásady, ktoré môžu pomôcť zabrániť rizikám infekcie. Nesmú sa pohybovať v prostredí so stojacou vodou, ako sú kaluže alebo bahno, kde hrozí nákaza nebezpečnými baktériami. Nemôžu byť v kontakte s plesňami, prepravovať sa hromadnou dopravou ani navštevovať detské herne, bazény či nákupné centrá.

Obyčajný liek na rozpúšťanie hlienu stojí osem eur, ale človek s cystickou fibrózou ho berie trikrát denne, každý deň,“ priblížil pre TASR Ľuboš Herák z občianskeho združenia Klub cystickej fibrózy, ktoré združuje pacientov s týmto ochorením a ich blízkych. Každodenné zvládanie choroby je podľa neho časovo aj finančne náročné. Pacientske organizácie žiadajú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o kategorizáciu a preplácanie moderného lieku, ktorý lieči základnú príčinu cystickej fibrózy, teda zlyhávanie funkcie proteínu CFTR. Liek má podľa nich priniesť výrazné predĺženie dĺžky života, menej zápalov a potrebných antibiotík, užívanie menších dávok enzýmov a inzulínu či menej hospitalizácií. Rovnako má zlepšiť funkciu pľúc a oddialiť ich transplantáciu či spôsobiť, že vôbec nebude potrebná.

Podľa hovorkyne MZ SR Zuzany Eliášovej ministerstvo eviduje žiadosť o zaradenie lieku do zoznamu kategorizovaných liekov a pri rozhodovaní bude postupovať podľa platnej legislatívy. „Liek bude prerokovaný na kategorizačnej komisii, ktorá dospeje k záveru a ohľadom jeho zaradenia pripraví odborné odporúčanie ministrovi zdravotníctva,“ povedala Eliášová.

Pre náročnosť liečby v súčasnosti väčšinou musí jeden z rodičov detí s cystickou fibrózou prestať chodiť do práce, čo je veľmi náročné pre ekonomické fungovanie rodiny,“ hovorí Herák. Preto sa členovia Klubu cystickej fibrózy snažia komunikovať s úradmi, poisťovňami, Ministerstvom zdravotníctva SR a pripomienkovať zákony, aby pomohli zvýšiť kvalitu života všetkých pacientov. „Máme aj rôzne malé projekty, napríklad športové aktivity, pretože pacienti sa v rámci svojich možností potrebujú udržiavať v kondícii. Česká komunita pacientov a ich blízkych vytvorila prvú mobilnú aplikáciu na pomoc pacientom pri ich dennom režime, chceme získať peniaze a priniesť ju aj na Slovensko,“ tvrdí.

Podľa údajov zo Slovenského registra cystickej fibrózy bolo v novembri 2019 na Slovensku 336 pacientov s týmto ochorením. „Viac ako 18 rokov má 201 z nich, 135 menej. Je veľký úspech, že je dospelých pacientov konečne viac ako detských,“ povedal Herák.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc

PS vyzýva prezidenta, aby si od vlády zobral naspäť vyjednávaciu právomoc

DNES - 19:34Domáce

Opozičné PS vyzýva prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby si zobral naspäť vyjednávaciu právomoc v súvislosti s pandemickou dohodou.

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?

V obciach sa premnožili túlavé psy. Kde ich je najviac?

DNES - 19:31Domáce

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč v Bratislave rokoval s partnermi o riešení narastajúceho problému túlavých psov v obciach, predovšetkým na východnom Slovensku.

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

KDH: Vláda sa neprijatím pandemickej dohody rozhodla vypustiť vedecké fakty

DNES - 19:00Domáce

Podľa KDH ide o krok proti slovenským pacientom aj vedcom.

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody

Viaceré lekárske organizácie kritizujú odmietnutie pandemickej dohody

DNES - 18:21Domáce

Viaceré lekárske organizácie kritizujú rozhodnutie vlády odmietnuť pandemickú dohodu.

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie

Drucker: Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie

DNES - 17:25Domáce

Koaliční partneri uprednostnili pri pandemickej dohode politikárčenie pred faktami. Vyhlásil to minister školstva Tomáš Drucker.