• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 30.3.2020Meniny má Vieroslava
Bratislava

Psy môžu byť kľúčom k pochopeniu a liečbe rakoviny mozgu

  • 19:39 20.02.2020
  • Bratislava
Psy môžu byť kľúčom k pochopeniu a liečbe rakoviny mozgu

Psy boli odjakživa pre ľudí dôležití ako pomocníci aj spoločníci. Teraz by mohli byť užitočné aj pri hľadaní lieku na rakovinu mozgu.

Difúzne gliómy sú najčastejším nádorom mozgu. Vyvíjajú sa v centrálnom nervovom systéme a ovplyvňujú gliové bunky v mozgu.

Lekári považujú tieto nádory za ťažko liečiteľné a miera prežitia je nízka, pričom iba 5% ľudí prežije 5 a viac rokov.

Pokiaľ ide o tieto druhy rakoviny, vedci majú zatiaľ len málo poznatkov k efektívnej liečbe a nevedia, ako sa gliové bunky menia na malígne.

Psy a rakovina

Psy zohrávali významnú úlohu vo vývoji ľudskej civilizácie, no sú rovnako náchylné na rozvoj gliómov ako ľudia.

Predchádzajúci výskum ukázal, že u dospelých psov sa tento druh rakoviny rozvinie približne v rovnakom veku ako u ľudských detí, čo naznačuje, že medzi vekom mozgu a vývojom gliómu môže existovať súvislosť.

Štúdie difúznych gliómov sa doteraz spoliehali na myšacie modely. Mozgy myší sa však veľmi líšia od mozgov človeka alebo psa.

Patológia ľudského a psieho gliómu má mnoho podobností, čo znamená, že psy by mohli poskytnúť najlepší model, ktorý by vedcom pomohol pochopiť tieto typy rakoviny.

Roel Verhaak z Jackson Laboratories v Maine zistil, že gliómy u psov môžu vedcom pomôcť lepšie pochopiť zložitú patológiu difúznych gliómov. Tím zverejnil svoje zistenia v časopise Cancer Cell.

Nádory u psov sú podobné nádorom u ľudí

Cieľom tímu bolo zistiť, či sa nádory gliómu vyvíjajú rovnakým spôsobom u psov a ľudí. Posúdili teda 83 vzoriek posmrtného gliómu psov a porovnávali ich s ľudskými biopsiami dospelých a detí.

Tím vedcov zistil, že tak ľudia, ako aj psi, zdieľajú mutácie v génoch, ktoré patria k dobre známym cestám bunkového cyklu.

Zistili, že vo vzorkách u ľudí aj u psov sa objavilo niekoľko mutácií. To prvýkrát naznačovalo, že u psov aj ľudí sa vyvíjajú tieto typy nádorov podobným spôsobom.

Tím si tiež všimol, že gliómy u psov sa podobali skôr na gliómy detí ako dospelých, a zistili, že k mutáciám došlo v podobných obdobiach života u psov aj u detí.

Napríklad vzorky dospelých nádorov obsahovali mutácie v géne IDH1, ale vyskytovali sa iba v malej miere v detských a psích vzorkách. Na vzorkách od psov a detí si tiež všimli podobné zmeny v počte chromozómov.

Tím nakoniec zistil, že zmeny v imunitnom systéme v tkanive obklopujúcom nádory boli podobné medzi vzorkami ľudí a psov.

Liečba psov pomôže ľuďom

Vedci sa domnievajú, že použitie existujúcej liečby na liečbu gliómu u psov by mohlo viesť k pokroku v liečbe tohto stavu u ľudí.

Použitie imunoterapie na psoch by vedcom umožnilo nájsť spôsoby, ako dosiahnuť podobný úspech u ľudí.

Tieto výsledky by mohli pomôcť vedcom pochopiť vzťah medzi ďalšími druhy rakoviny ľudí a rakovinou psov. To by zase mohlo viesť k vývoju lepšej liečby psov aj ľudí.

Ak informácie z tejto novej štúdie budú viesť k vývoju liečby rakoviny, môžu byť psy skutočne najlepším priateľom človeka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, www.thebraintumourcharity.org, cell.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

Koronavírus a jedlo: Experti vysvetľujú, či sa vírus šíri cez potraviny

VČERA - 19:52Zdravie

Skutočne by sme sa mali báť nezabalených potravín a jedla z donášky?

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

Takéto stravovanie spomaľuje boj tela proti infekcii

VČERA - 18:42Zdravie

Vedcom sa podarilo zistiť, že špecifický druh stravy výrazne spomaľuje boj tela proti infekcii.

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

10 vecí, ktoré by ste nemali robiť pred návštevou lekára

VČERA - 18:20Zdravie

Skvalitnite výsledky lekárskych testov dodržiavaním správnych opatrení pred prehliadkou. Týchto 10 vecí pred návštevou lekára nerobte.

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

Ako bezpečne nakupovať a ako ošetriť potraviny po príchode domov

19:59 28.03.2020Zdravie

Obchody s potravinami sú jedným z mála miest, kam môžeme počas epidémie koronavírusu zamieriť. Je to ale bezpečné? Ako sa starať o potraviny, ktoré si prinesieme domov?

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

Koronavírus: Tieto chyby pri praní rozširujú vírus

19:40 28.03.2020Zdravie

Aj pranie má svoje zásady, aby ste nešírili nový koronavírus.