• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
14°Bratislava

Gál: Nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu SR nie je dobrou vizitkou súdnej rady

  • 12:18 01.02.2020
  • Bratislava
Gál: Nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu SR nie je dobrou vizitkou súdnej rady

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) kritizuje Súdnu radu SR za opätovné nezvolenie predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Gál zároveň vyzval sudcov NS SR, aby sa prihlásili do ďalšej voľby. Súdna rada SR uplynulý týždeň opätovne nezvolila šéfa NS SR. Išlo už o tretiu voľbu.

To, že Najvyšší súd SR ostáva bez predsedu alebo predsedníčky, nie je dobrou vizitkou Súdnej rady SR a už vôbec nie v tomto, pre justíciu náročnom, období, keď spoločnosť očakáva posilňovanie dôvery v súdnictvo viac, ako to bolo v minulosti,“ napísal minister na sociálnej sieti.

Od súdnej rady sa podľa Gála očakáva ráznejšie, rýchlejšie konanie a využívanie takých postupov, „ktoré vyšlú jasný signál celej justícii, že sa tu niečo mení a mení sa k lepšiemu“.

Minister poznamenal, že voľba bola neúspešná napriek tomu, že bola prvýkrát verejná. Predsedom NS SR sa môže stať len sudca tohto súdu. Gál vyzval každého sudcu, ktorý spĺňa požiadavky, aby sa prihlásil do ďalšej voľby. „Marazmus v justícii sa už skutočne musí stopnúť. Najvyšší súd potrebuje mať svojho predsedu, súdnictvo potrebuje nádej a súdna rada by si toho mala byť vedomá tiež,“ podotkol.

Voľba šéfa NS SR sa uskutočnila 27. januára. Ani jedna z kandidátok - Jana Bajánková a Soňa Mesiarkinová - nezískala dostatočný počet hlasov. Voľbu si súdna rada zopakuje 30. marca. Kandidátov budú môcť oprávnené subjekty navrhovať do 10. marca.

Kandidátov na predsedu NS SR môžu súdnej rade navrhnúť člen rady, sudcovské rady, stavovské organizácie sudcov, plénum sudcov NS, sudca NS a minister spravodlivosti.

Predsedu NS SR sa nepodarilo zvoliť už po tretí raz. Prvá voľba sa konala v septembri, druhá v novembri minulého roka. Úlohy chýbajúceho predsedu NS SR vykonáva momentálne podpredsedníčka Jarmila Urbancová.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Demokrati: Minister vnútra by mal skončiť, polícia sa zneužíva na politický boj

Demokrati: Minister vnútra by mal skončiť, polícia sa zneužíva na politický boj

DNES - 13:23Domáce

Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, aby skončil vo funkcii za to, že prekračuje kompetencie a políciu zneužíva na politický boj.

Polícia odmietla trestné oznámenie v kauze lekára, ktorý mal byť pod vplyvom drog

Polícia odmietla trestné oznámenie v kauze lekára, ktorý mal byť pod vplyvom drog

DNES - 13:13Domáce

Polícia odmietla trestné oznámenie v súvislosti s prípadom lekára, ktorý mal v Univerzitnej nemocnici Bratislava pracovať pod vplyvom drog.

Starosta Petržalky Hrčka končí, na úrade odhalili miliónový podvod

Starosta Petržalky Hrčka končí, na úrade odhalili miliónový podvod

DNES - 12:54Domáce

Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Ján Hrčka končí k 31. máju vo svojej funkcii.

KDH: Zavedenie povinnej škôlky od troch rokov je neodborné a neadresné riešenie

KDH: Zavedenie povinnej škôlky od troch rokov je neodborné a neadresné riešenie

DNES - 12:29Domáce

Zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie od troch rokov je medveďou službou, ktorá nerešpektuje potreby detí ani právo rodičov, zdôrazňuje opozičné KDH.

Pellegrini je súkromne v Chorvátsku, kancelária reagovala na obvinenia Matoviča

Pellegrini je súkromne v Chorvátsku, kancelária reagovala na obvinenia Matoviča

DNES - 11:53Domáce

Podľa hnutia Slovensko sa na oficiálnom webe hlavy štátu uvádza, že Pellegrini sa zúčastňuje na neoficiálnom pracovnom programe.