Upratovačka dostala 15 rokov za krádež kráľových hodiniek
- 17:23 25.01.2020
- Rabat

Na 15 rokov väzenia odsúdili upratovačku, ktorá marockému kráľovi Muhammadovi VI. odcudzila desiatky luxusných hodiniek. S odvolaním sa na vyjadrenie právneho zástupcu odsúdenej o tom v sobotu informovala agentúra AFP.
Upratovačka pracovala v kráľovskej rezidencii, kde mala celkovo ukradnúť až 36 hodiniek. Spočiatku hodinky roztavovala a zlato predávala zlatníkom, neskôr ich však začala predávať v pôvodnom stave.
Ďalších 14 mužov, ktorí buď ďalej obchodovali s inkriminovaným zlatom či hodinkami, alebo v rámci týchto obchodov fungovali ako sprostredkovatelia, odsúdili na väzenské tresty v trvaní štyri a viac rokov.
Jednému z nich, ktorého usvedčili ako spolupáchateľa 46-ročnej upratovačky, vymeral súd v Rabate 15-ročný trest. Spoluobvinení, ktorých zatkli koncom roka 2019, tvrdili, že o krádežiach hodiniek nevedeli.
Magazín Forbes zaradil v roku 2014 marockého kráľa Muhammada VI. medzi najbohatších ľudí na svete, pričom jeho majetok vyčíslil na viac ako 2,5 miliardy dolárov (2,27 miliardy eur). Muhammad VI. obľubuje okrem luxusných hodiniek tiež drahé autá, obrazy či jachty.
Agentúra AFP dodáva, že účet na Instagrame, ktorý hodnotí drahé hodinky slávnych, zachytil Muhammada VI. v septembri 2018 s hodinkami značky Patek Philippe z bieleho zlata a vysádzanými diamantmi, v odhadovanej cene 1,2 milióna dolárov (1,1 milióna eur).

Trump povedal Muskovi, že môže pracovať pre Biely dom, dokedy bude chcieť
Americký prezident povedal miliardárovi Elonovi Muskovi, že môže pokračovať v práci pre Biely dom tak dlho, ako bude chcieť.

Čína zrušila sankcie voči členom EP vrátane europoslankyne zo SR Miriam Lexmann
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann.

Odvolaného juhokórejského prezidenta Juna obžalovali zo zneužitia právomocí
Nedávno odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho decembrovým rozhodnutím vyhlásiť stanné právo.

Zomrela najstaršia osoba na svete, 116-ročná brazílska mníška
Vo veku 116 rokov zomrela v stredu brazílska mníška Inah Canabarrová Lucasová, ktorá bola aktuálne považovaná za najstaršiu osobu na svete. Vysokého veku sa dožila napriek značnej krehkosti v rannom detstve a svoju dlhovekosť pripisoval

Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na sexuálnej výchove
Talianska vláda predložila do parlamentu návrh zákona vyžadujúci, aby rodičia písomne odobrovali účasť detí na hodinách sexuálnej výchovy, ktoré v školách v tejto prevažne katolíckej krajine nie sú povinné.