Egyptská múmia prehovorila po 3000 rokoch. Takýto je jej hlas
- 19:19 24.01.2020
- Leeds

Po prvýkrát je možné počuť hlas múmie starej 3000 rokov.
Vďaka rekonštrukcii hlasiviek sa vedcom podarilo prebudiť hlas staroegyptského kňaza, ktorý bol mumifikovaný pred viac ako 3 000 rokmi. Vedci naskenovali slávnu múmiu Nesyamuna, ktorá leží v múzeu v Leeds v Spojenom kráľovstve. Vďaka skenom vytvorili digitálny 3D model vnútorných častí krku a úst, ktorý následne vylačili na 3D tlačiarni.
Výtlačok potom skombinovali s umelým hrtanom, aby tak dali múmii znova hlas, ktorý bol naposledy počutý v 11. storočí pred Kristom. Vedci uviedli, že zvuk je „základnou frekvenciou“ Nesyamunovho hlasu, ktorá je položená niekde medzi samohláskami “a” a “e”,
Vypočujte si hlas múmie
Vedci však uviedli, že určovanie toho, ako znie Nesyamunov hlas, bolo komplikované vzhľadom na pozíciu hlavy a jej rozklad. Ako uvádzajú v štúdii, hlasivky ležia v polohe určenej na mumifikáciu, nie na rozprávanie. „Navyše, jeho jazyk stratil veľkú časť svalovej hmoty a jeho mäkké podnebie chýba,“ dodali vedci.
Kňaz mal mimoriadne zachované mäkké tkanivá
Nesyamun žil okolo roku 1100 pred Kr. za vlády 20. dynastie egyptského kráľa Ramesse XI. V chrámovom komplexe v Karnaku neďaleko Luxoru sa dostal na najvyššiu hodnosť „waabského kňaza“.
Nesyamun pravdepodobne zomrel vo svojich päťdesiatych rokoch na závažnú alergickú reakciu. Takmer o 3 000 rokov neskôr bola jeho múmia objavená v Karnaku a transportovaná do Leeds City Museum v roku 1823. Jeho pozostatky sa odvtedy stali jednými z najlepšie skúmaných pamiatok starovekého Egypta.
Nesyamunova múmia bola dobrou voľbou pre štúdium zvuku starodávneho hlasu, povedal David Howard, hlavný autor nového výskumu. „Bolo to obzvlášť vhodné vzhľadom na jeho vek a zachovanie [jeho mäkkých tkanív], čo je neobvyklé,“ povedal Howard pre Live Science.
Dúfa, že vedecké pochopenie toho, ako sa vytvárajú ľudské hlasy, sa dá kombinovať so znalosťou staroegyptského jazyka s cieľom zrekonštruovať dlhšie pasáže Nesyamunovej reči.
Staroveký hlas bude znovu rozprávať
Myšlienka znovu vytvoriť Nesyamunov hlas vzišla zo spolupráce Howarda a archeológa Johna Schofielda z University of York. Howard a Schofield uviedli, že dúfajú, že moderným turistom bude v chráme v Karnaku v Egypte predstavená rekonštrukcia Nesyamunovho prejavu, možno aj recitovanie staroegyptskej modlitby.
„Keď sa návštevníci stretnú s minulosťou, zvyčajne ide o vizuálne stretnutie,“ povedal Schofield. „Týmto hlasom to môžeme zmeniť.“

Pri bodnutí včelou treba žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou
Pri bodnutí včelou je potrebné žihadlo odstrániť zoškrabnutím, nie pinzetou. Na vybratie kliešťa sa odporúča využiť špeciálnu pinzetu alebo háčik.

Tieto emoji najčastejšie používajú narcistické osobnosti
Narcistickú osobnosť dokáže odhaliť aj písomný prejav. Aké emoji najčastejšie používajú narcisti?

Marek Vašut: Vďaka dedkovi som obdivoval majstrov americkej nemej grotesky
V Čechách a na Slovensku je považovaný za jedného z najaktívnejších filmových hercov.

Vyše 80 % ľudí robí v sprche túto chybu, ukázal prieskum
Každodennú aktivitu možno aj vy vykonávate nesprávne. Čo na to hovoria odborníci?

Ukrajinci prekvapili novou zbraňou
Ukrajinskej armáde sa podarilo zostreliť ruskú stíhačku, použili na to nezvyčajný typ zbrane.