Na Slovensku sa vyskytol prípad vtáčej chrípky

Veterinári zaistili prvý prípad vtáčej chrípky na Slovensku v tomto roku.
Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky na svojich stránkach informovala, že na základe laboratórneho rozboru sa odborníkom podarilo diagnostikovať pozitívny výsledok vyšetrenia na vtáčiu chrípku na Slovensku. „Jedná sa o vysokopatogénny subtyp H5N8, ktorý bol potvrdený koncom roka 2019 a začiatkom roka 2020 aj v susednom Poľsku.“
Chorobu zistili v súkromnom chove kury domácej v obci Zbehy (okres Nitra).
Veterinári vykonávajú opatrenia zamerané na tlmenie choroby a jej kontrolu v ochrannom pásme o polomere 3 km okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska. Foto: svps.sk
„Chovateľ nahlásil úhyn 3 kusov hydiny z celkového počtu 22. Zvieratá sa v chove už nenachádzajú a boli zneškodnené samotným chovateľom. Následne prebehlo predbežné čistenie a dezinfekcia chovného priestoru hydiny.“
Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre postupne vykonáva opatrenia, pomocou ktorých zisťuje zdroj nákazy. Predbežne sa predpokladá nakazenie voľne žijúcim vtáctvom.
„Miestne príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa v Nitre nariadila opatrenia zamerané na tlmenie choroby, jej kontrolu a zabránenie šírenia nákazy, v ochrannom pásme o polomere 3 km okolo ohniska a v pásme pozorovania o polomere 10 km okolo ohniska,“ uvádzajú veterinári.
Riziko prenosu na ľudí je nízke
Riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky A(H5N8) na ľudí je nízke. Prenos však nie je vylúčený, najmä u ľudí prichádzajúcich do styku s vtákmi, a to domácimi, ako aj divožijúcimi.
ÚVZ upozorňuje, že pri chove hydiny v zajatí, ako aj pri styku s voľne žijúcim vtáctvom, je potrebná zvýšená ostražitosť. „V prípade spozorovania príznakov, ktoré by mohli svedčiť o nákaze vtáctva, najmä náhly úhyn, pokles v príjme potravy a vody, prípadne iné klinické príznaky ochorenia, alebo pri náleze uhynutého či umierajúceho voľne žijúceho vtáka je potrebné urýchlene informovať príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu,“ uviedol úrad.
Dôležité je podľa ÚVZ dodržiavať zásady osobnej hygieny, to znamená nechytať holými rukami uhynuté zvieratá, kontaminované plochy a povrchy, napríklad povrch vajec či výlučky z chorých zvierat. „Osoba, ktorá bola v kontakte s chorým, respektíve uhynutým vtákom a má príznaky podobné chrípke, má kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a informovať ho o tejto skutočnosti,“ napísali odborníci s tým, že ochorenia na vtáčiu chrípku subtypom A(H5N8) neboli u ľudí v SR doteraz zaznamenané.

Ministerstvo vnútra vypovedá zmluvy na čiapky
Ministerstvo vnútra tiež podá trestné oznámenie.

NTS: Zásoby krvných skupín 0 a B s negatívnym Rh faktorom sú hraničné
Národná transfúzna služba vyzvala ľudí na darovanie.

Zásah polície na univerzite: Zadržali 46-ročného muža
Policajti zasahovali v utorok v súvislosti s incidentom v priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Hnutie Slovensko navrhuje znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách
Poslanci Národnej rady SR z klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ navrhujú znížiť vekovú hranicu pre účasť vo voľbách.

Fico zvolá Bezpečnostnú radu SR
Premiér Robert Fico avizuje Bezpečnostnú radu SR pre nárast nenávistných prejavov, fyzických konfliktov vo verejnosti a vysokej pravdepodobnosti ďalšieho útoku na verejného činiteľa.