Mimozemšťania existujú a mohli by byť tu na Zemi, uviedla britská astronautka

Prvá Britka, ktorá navštívila vesmír, verí, že medzi nami môžu žiť mimozemšťania.
Britská astronautka Helen Sharmanová sa pre Observer Magazine vyjadrila, že niekde vo vesmíre musí existovať mimozemský život a nie je vylúčené, že je aj na našej Zemi.
„Mimozemšťania existujú, o tom niet pochýb,“ povedala Sharmanová a dodala, že „medzi miliardami hviezd musia existovať rôzne druhy života“.
56-ročná astronatka sa zapísala do histórie, keď v máji roku 1991 ako prvá britská občianka letela na sovietsku vesmírnu stanicu Mir.
Zľava americký astronaut Thomas Stafford, ruský kozmonaut Alexej Leonov a britská astronautka Helen Sharmanová počas prehliadky výstavy pri príležitosti 50. výročia prvého letu ruského kozmonauta Jurija Gagarina do vesmíru v Moskve 11. apríla 2011. FOTO TASR/AP
Mimozemšťania môžu žiť na Zemi, no nevidíme ich
Chemička, ktorá teraz pracuje na Imperial College v Londýne, dodala, že hoci mimozemšťania nemusia byť tvorení uhlíkom a dusíkom ako ľudia, „je možné, že sú tu práve teraz a my ich jednoducho nemôžeme vidieť“.
V rozhovore zdôraznila aj svoju frustráciu z toho, že ju označujú ako prvú britskú ženu vo vesmíre, a nie iba za prvú Britku. Podľa Sharmanovej to vyznieva tak, že ľudia vždy predpokladajú, že prvým by mal byť astronaut.
„Keď Tim Peake išiel do vesmíru, niektorí ľudia na mňa jednoducho zabudli. Prvý muž by bol normou, takže som nadšená, že som narušila toto poradie.“
Povedala, že pobyt vo vesmíre ju naučil, že sú to ľudia a nie materiálne veci, na ktorých skutočne záleží. Dodala:
„Tam sme mali všetko, čo sme potrebovali na prežitie: správnu teplotu, jedlo a pitie, bezpečie. Nemyslela som na fyzické veci, ktoré vlastním na Zemi. Keď sme leteli nad určitými časťami planéty, boli to vždy naši milovaní tam dole pod nami, na ktorých sme mysleli.“

Užívanie antibiotík v ranom veku môže u dievčat spôsobiť predčasnú pubertu
Dievčatám, ktorým boli počas prvého roka a najmä počas prvých troch mesiacov života podávané antibiotiká, hrozí predčasný nástup puberty.

V Bratislave sa bude konať Deň svetla, prinesie diskusiu i experimenty
Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravuje tretí ročník podujatia Deň svetla. Konať sa bude 16. mája pri príležitosti Medzinárodného dňa svetla.

Zrenie rajčín a pomalšie starnutie ľudí a zvierat reguluje rovnaký proces
Zrenie paradajok reguluje ten istý proces, ktorý prispieva aj k regulácii dĺžky života a zdravia ľudí a živočíchov, uvádza nová štúdia.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.