Obvineného v prípade vraždy trénera Nôtu oslobodili

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici v stredu zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil oslobodzujúci rozsudok v prípade vraždy futbalového trénera Júliusa Nôtu, za ktorú stíhali 28-ročného Milana Zenglera z Rimavských Janoviec.
Asistenta trénera prvoligového mužstva MFK Rimavská Sobota a zároveň trénera brankárov v klube, či mládežníckych reprezentačných mužstvách Slovenska Júliusa Nôtu zavraždili 20. februára 2009 v Rimavských Janovciach. Útočník ho pichol nožom do krku, pričom mu prerezal krčnú tepnu a hrdlovú žilu. Zranený ešte stihol prejsť niekoľko metrov, ale napriek rýchlemu lekárskemu zásahu zomrel.
Zenglera obvinili na základe výpovedí dvoch bratov a ďalších svedkov. Svedectvá však neboli jednoznačné a Okresný súd v Banskej Bystrici Zenglera v apríli 2011 pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodil.
Pojednávanie rozpory rozšírilo
Krajský súd potom vyhovel odvolaniu prokurátora a prikázal prvostupňovému senátu sa vecou zaoberať nanovo, doplniť dokazovanie a odstrániť rozpory. Ale ani nové pojednávanie rozpory vo výpovediach neodstránilo, ba naopak ešte ich rozšírilo. Preto banskobystrický okresný súd vo februári 2013 opätovne Zenglera spod obžaloby oslobodil.
Prokurátor odvolaním znovu napadol prvostupňový verdikt a tvrdil, že dôkazy súd vyhodnotil iba jednostranne v prospech obžalovaného a žiadal vrátiť vec na ďalšie doplnenie dokazovania. Odvolací súd mu však nevyhovel a oslobodzujúci rozsudok potvrdil.
Chýbajú relevantné dôkazy
Predseda krajského senátu v zdôvodnení uviedol, že obžalobe sa nepodarilo zabezpečiť relevantné dôkazy, ktoré by nespochybniteľne svedčili o vine Milana Zenglera. Preukázalo sa, že Zengler v blízkosti miesta vraždy bol, ale nie sú dôkazy o tom, že trénera aj usmrtil.
Odvolací súd vyslovil názor, že chybu urobila polícia, ktorá urobila prvotné úkony na mieste činu neskoro. Nehovoriac o tom, že Zengler ako zberateľ zbraní údajne Nôtu zavraždil pre jeho loveckú pušku. Trénerova zbraň však ostala po vražde na mieste činu. Polícii sa nepodarilo zaistiť žiaden vecný dôkaz, ale ani biologické, daktyloskopické či iné stopy.
Zengler si v súčasnosti odpykáva deväťročný nepodmienečný trest, lebo po obvinení z vraždy polícia našla u neho v dome plynovú pušku sovietskej výroby, podomácky vyrobenú pištoľ a dva náboje. Pretože na zaistené zbrane a strelivo sa vzťahuje povoľovacie konanie podľa zákona o zbraniach, Zenglera obžalovali aj za zločin nedovoleného ozbrojovania. Zengler sa ku zbraniam priznal a súd mu za to uložil deväťročný trest, do ktorého zarátal i predchádzajúci nepodmienečný šesťmesačný trest za držanie marihuany.

Šutaj Eštok a Šaško odmietajú akúkoľvek diskusiu o dekriminalizácii drog
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a minister zdravotníctva Kamil Šaško odmietajú akúkoľvek diskusiu o dekriminalizácii či legalizácii drog, aj tých ľahkých.

Súdny proces v prípade atentátu na premiéra by sa mal začať v júli
Súdny proces v prípade atentátu na predsedu vlády SR Roberta Fica by sa mal začať na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu 8. júla.

Hnutie Slovensko namieta voľbu šéfa STVR, považuje ju za frašku
Opozičné hnutie Slovensko považuje voľbu generálneho riaditeľa STVR za frašku. Hovorí o únose verejnoprávneho média.

Vodič zachytil neosvetlenú chodkyňu, nehoda sa skončila tragicky
Vodič pravou stranou auta zachytil neosvetlenú chodkyňu.

ZMOS: Žiadosti slovenského národa boli predzvesťou hodnôt modernej samosprávy
Žiadosti slovenského národa boli prijaté 10. a 11. mája 1848 v Liptovskom Mikuláši. Podľa ZMOS-u išlo o prvý ucelený politický program slovenského národa.