• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 11.5.2025Meniny má Blažena
18°Bratislava

Na konci roka sa treba zastaviť a uvedomiť si plynutie života

  • 14:11 30.12.2019
  • Bratislava
Na konci roka sa treba zastaviť a uvedomiť si plynutie života

Lúčiť sa so starým rokom a vítať nový je možné akýmkoľvek spôsobom - tichým či hlučným, ale zastaviť sa treba.

"Aj preto, aby sme si uvedomili plynutie času nášho života," povedala poradkyňa Ligy za duševné zdravie Jolana Kusá. Nabáda preto k tomu, aby človek oslávil rok, ktorý prežil a vykročil do nového.

Je potrebné sa občas zastaviť a urobiť si v živote niečo ako inventúru, bilanciu, stretnúť sa sám so sebou, spýtať sa, či je to v poriadku a pozrieť sa, čo si ponechám, čo odložím ako nepotrebné, prežité, kde zmením smer a ako... Na to je koniec roka ako stvorený,“ mieni.

Z toho je podľa jej slov zrejmé, prečo si ľudia dávajú predsavzatia a prečo pomenovávajú to, čo by radi zmenili. Tvrdí, že väčšinou pomenujú iba povrchné a viditeľné veci, akými sú napríklad prestať fajčiť, začať športovať či schudnúť.

Vytyčujú si ciele, ako urobiť skúšky, dosiahnuť postup, kúpiť si to či ono. Sú to ale zvyčajne zástupné veci, zmeniť chceme predovšetkým pocit zo seba, svojho života. Zmeniť svoj život tak, aby sme sa o rok cítili lepším, hodnotnejším človekom,“ komentovala Kusá s dôvetkom, že keď si to človek uvedomí, bude k novoročným predsavzatiam vzhliadať s úctou a rešpektom.

Ako doplnila, sú to stelesnené želania, očakávania, túžby, ktoré reprezentujú smerovanie človeka a jeho rozhodnutia. „Môžu byť zdrojom energie a sily na všetko, o čo sa budeme v nasledujúcom roku usilovať. Keď si žiadne predsavzatia nedáme, nebudeme sami z ich nesplnenia sklamaní, ale nebudeme mať ani tú každý rok novú motiváciu a energiu,“ uzavrela.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

V Malej Fatre zablúdili maďarskí turisti, pomáhali im horskí záchranári

DNES - 16:30Domáce

Štvorica maďarských turistov zablúdila v sobotu (10. 5.) večer mimo značeného turistického chodníka nad osadou Pod Rozsutec v Malej Fatre.

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

Matúš Šutaj Eštok: Premiérova návšteva Moskvy bola skôr jeho individuálnou cestou

DNES - 14:40Domáce

Návšteva Moskvy predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny bola skôr jeho individuálnou cestou.

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

Michal Šimečka: O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a médiá

DNES - 14:17Domáce

O tom, čo sa bude vysielať a pozerať, rozhodujú občania a nezávislé médiá.

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

Koalícia a opozícia sa rozchádzajú v hodnotení návrhu V. Putina

DNES - 13:57Domáce

Zástupcovia opozície sú presvedčení, že postoj Kremľa iba potvrdzuje nezáujem ruského prezidenta o reálne zastavenie bojov.

Premiér: V rámci EÚ sa partnerom nepatrí zakazovať prelety

Premiér: V rámci EÚ sa partnerom nepatrí zakazovať prelety

DNES - 12:52Domáce

Predseda vlády SR Robert Fico sa neobáva zhoršenia vzťahov s partnermi v Európskej únii a NATO v súvislosti s jeho cestou do Moskvy na oslavy ukončenia druhej svetovej vojny.