Turecko zrušilo vízovú povinnosť pre Slovákov

Slováci cestujú do Turecka po novom bez vízovej povinnosti. Oznámil to predseda vlády Robert Fico na dnešnom brífingu po vystúpení na Rade Združenia miest a obcí Slovenska v Bratislave.
Zrušenie víz do Turecka avizoval Fico ešte začiatkom júna po rokovaniach s tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom v Istanbule. Predseda vlády Tureckej republiky vtedy Fica ubezpečil, že vízová povinnosť by sa mohla zrušiť už na začiatku tohtoročnej letnej turistickej sezóny.
To sa však nestalo. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák hovoril, že zrušenie víz je len v rukách tureckej strany. "Ale oznámili ho dvaja premiéri. Nepovedali sme to my ako naše prianie, ale oznámil to aj turecký premiér," dodal Lajčák.
Proces dotiahol do konca prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý na oficiálnu návštevu Turecka odcestoval v pondelok 19. augusta. "Možno je škoda, že to tak dlho trvalo... Mohlo to byť na začiatku letnej sezóny," uznal premiér na dnešnom brífingu. V minulom roku Turecko navštívilo 127-tisíc slovenských turistov.
Prezident sa potešil
Prezident Ivan Gašparovič ocenil, že víza do Turecka zrušili práve počas jeho oficiálnej návštevy krajiny polmesiaca. "Toto rozhodnutie tureckej vlády o zrušení víz podpísal pán prezident v mojej prítomnosti a s veľkým úsmevom,“ uviedol Gašparovič. Dodal, že Slovensko recipročne prijíma opatrenia na liberalizáciu vízového režimu pre občanov Turecka. Turecký prezident Abdullah Gül oznámil zrušenie víz na tlačovej konferencii hláv štátov.
Za dôležité označil Ivan Gašparovič obnovenie zmluvnej základne s Tureckom. „Máme niektoré zmluvy, ktoré nevyhnutne potrebujeme uzavrieť, a to najmä zmluvu o podpore a vzájomnej ochrane investícií, ktorá očakáva schválenie tureckou vládou,“ povedal slovenský prezident. Konštatoval, že na dobrej ceste je spolupráca v oblasti školstva, vedy a výskumu. "Teší nás úroveň ekonomických vzťahov a vzájomná obchodná výmena, ktorá má napriek hospodárskej kríze stabilnú a rastúcu tendenciu. Vzájomný obrat viac ako jedna miliarda eur ročne je sľubný výsledok,“ dodal Gašparovič. Vo vojenskej oblasti ponúkame Turecku kooperáciu pri výcviku jednotiek špeciálneho určenia v špecializovaných zariadeniach na Slovensku.
Prezidenti sa rozprávali aj o možnostiach vybudovať pamätník tureckým vojakom padlým na slovenskom území. V diskusii sa venovali aj situácii na Blízkom Východe, v Sýrii a Egypte, ktoré sužujú občianska vojna a rozsiahle ozbrojené nepokoje. V rozhovoroch sa partneri dotkli aj problematiky kosovskej otázky, situácie v Afganistane a na Cypre. Prezidenti Slovenskej republiky a Turecka označili za užitočnú aj spoluprácu v OSN, kde vzájomne podporujeme svoje kandidatúry do jej inštitúcií. Na záver stretnutia Ivan Gašparovič konštatoval, že „vzťahy medzi Tureckou republikou a Slovenskom sa upevňujú, ako sa upevnili aj vzťahy medzi oboma hlavami štátov.“
Agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Slovenské mesto končí s e-kolobežkami. Aký je dôvod?
E-kolobežky v meste fungujú od roku 2023. Teraz ich však sťahujú z ulíc.

SHMÚ upozorňuje na mráz vo vegetačnom období vo viacerých okresoch
Na väčšine Slovenska sa môže z pondelka na utorok (13. 5.) vyskytnúť mráz vo vegetačnom období.

Tomáš Taraba: Obvinenie bývalého ministra je prípad, ktorý je viac ako jasný
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. je podľa súčasného šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu prípad, ktorý je „viac ako jasný“. Konštatuje to na sociálnej sieti.

Hnutie Slovensko: Zvolenie Martiny Flašíkovej je zlá správa pre objektívnosť
Opozičné hnutie Slovensko považuje zvolenie Martiny Flašíkovej za generálnu riaditeľku STVR za varovnú správu pre objektivitu verejnoprávnych médií.

Matúš Šutaj Eštok: Obvinenie bývalého ministra znamená, že zákon je nad všetkými
Obvinenie bývalého ministra životného prostredia J. B. by malo byť dôkazom, že zákon by mal byť na Slovensku nad všetkými, najmä ak ide o politikov.