• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 29.5.2025Meniny má Vilma
16°Bratislava

Tieto antibiotiká súvisia s nástupom Parkinsonovej choroby, riziko pretrváva aj po rokoch

  • 19:14 28.11.2019
  • Bratislava
Tieto antibiotiká súvisia s nástupom Parkinsonovej choroby, riziko pretrváva aj po rokoch

Medzi užívaním antibiotík a Parkinsonovou chorobou existuje súvislosť.

Vedci našli súvislosť medzi užívaním perorálnych antibiotík a rizikom Parkinsonovej choroby. Naznačujú, že spojenie by mohlo byť spôsobené vplyvom antibiotík na črevné mikróby.

Zistenia tiež naznačujú, že medzi expozíciou antibiotikám a výskytom akýchkoľvek príznakov Parkinsonovej choroby môže uplynúť až 15 rokov.

Vedci zistili, že makrolidy a linkozamidy mali najsilnejšie spojenie s Parkinsonovou chorobou. Lekári predpisujú tieto bežné antibiotiká na boj proti množstvu rôznych mikrobiálnych infekcií.

Analýza tiež odhalila súvislosť so zvýšeným rizikom Parkinsonovej choroby pre antianaerobiká a tetracyklíny užívané až 15 rokov pred diagnózou. Vedci tiež našli dôkazy pre sulfonamidy, trimetoprim a protiplesňové lieky, pri ktorých bola Parkinsonova choroba diagnostikovaná 5 rokov po ich užívaní.

Ďalšie riziko užívania antibiotík

Nová štúdia vedcov z fínskej fakultnej nemocnice v Helsinkách bola publikovaná v časopise Movement Disorders. V národných registroch tím identifikoval ľudí, ktorým bola diagnostikovaná Parkinsonová choroba v rokoch 1998 - 2014. Použili tiež národné databázy na zistenie individuálnych nákupov perorálnych antibiotík počas rokov 1993 - 2014.

Potom na tieto údaje použili štatistické metódy na hľadanie spojení medzi predchádzajúcim užívaním antibiotík a Parkinsonovou chorobou.

Tieto zistenia nadväzujú na predchádzajúci výskum, ktorý zistil, že u ľudí s Parkinsonovou chorobou sa často menili črevné mikróby z dôvodov, ktoré boli nejasné. Okrem toho zmeny často predchádzali symptómom Parkinsonovej choroby.

Tieto skoršie štúdie zistili, že zmeny v črevách, ktoré sú typické pri Parkinsonovej chorobe, sa môžu vyskytnúť aj 20 rokov pred diagnózou.

Ľudia s črevnými chorobami, ako je syndróm dráždivého čreva, zápcha a zápalové ochorenie čreva, majú vyššie riziko Parkinsonovej choroby.

Tento objav môže mať v budúcnosti tiež dôsledky na postupy pri predpisovaní antibiotík. Vedci požadujú ďalšie výskumy na potvrdenie týchto zistení.

Ak v budúcich štúdiách dospejú k rovnakým záverom, zvýšená náchylnosť na Parkinsonovu chorobu by sa mohla pripísať na zoznam potenciálnych rizík, ktoré budú musieť lekári zvážiť pri predpisovaní antibiotík.

Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, medicalnewstoday.com, parkinson.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Baza pomáha znížiť teplotu a uvoľňovať dýchacie cesty

Baza pomáha znížiť teplotu a uvoľňovať dýchacie cesty

VČERA - 9:26Zdravie

Baza stimuluje potenie, čím napomáha znižovať teplotu a podporuje uvoľňovanie dýchacích ciest.

Špargľa obsahuje množstvo vitamínov a podporuje imunitu či trávenie

Špargľa obsahuje množstvo vitamínov a podporuje imunitu či trávenie

9:15 26.05.2025Zdravie

Špargľa obsahuje množstvo vitamínov i minerálov, posilňuje imunitu, pôsobí proti zápalom, odvodňuje a podporuje trávenie.

Pozor na E. coli! Toto s kefkou nerobte

Pozor na E. coli! Toto s kefkou nerobte

6:53 26.05.2025Zdravie

Vyhnite sa kontaminácii zubnej kefky nebezpečnou baktériou E. coli. Toto nikdy nerobte.

Slnko môže poškodiť rohovku oka. Ako sa tomu vyhnúť?

Slnko môže poškodiť rohovku oka. Ako sa tomu vyhnúť?

8:44 25.05.2025Zdravie

Slnečné žiarenie môže očiam spôsobiť mnoho nepríjemností. Nosenie slnečných okuliarov by preto malo byť pre každého samozrejmosťou.

Vyrážka alebo nádor? Pozor na tento znak, varuje dermatológ

Vyrážka alebo nádor? Pozor na tento znak, varuje dermatológ

20:08 24.05.2025Zdravie

Dermatológ upozorňuje na niekoľko znakov, ktoré odlišujú nádor od bežnej vyrážky.