• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.11.2019Meniny má Félix
Bratislava

Muž prišiel o život po transplantácii stolice

  • 7:38 06.11.2019
  • Massachusetts
Muž prišiel o život po transplantácii stolice

Ide o prvý známy prípad úmrtia následkom tohto zákroku.

73-ročný muž je prvou osobou, ktorá zomrela v dôsledku fekálnej transplantácie. U muža sa vyvinula fatálna infekcia baktériami rezistentnými na antibiotiká, ktoré boli vo vzorke darcovskej stolice. Muž bol jedným z dvoch pacientov v samostatných klinických štúdiách, ktorí ochoreli po transplantovaní stolice od toho istého darcu.

U oboch pacientov sa vyvinuli infekcie kmeňom Escherichia coli alebo E. coli, ktorý preukázal rezistenciu na rôzne typy antibiotík. Podrobnosti o mužovej smrti boli opísané v novej štúdii uverejnenej v The New England Journal of Medicine.

Obidvaja pacienti, ktorí sa zúčastnili klinických skúšok uskutočňovaných vo Všeobecnej nemocnici v Massachusetts, dostali fekálne transplantáty vo forme tabliet, ktoré boli vyrobené v novembri 2018.

Rezistentné baktérie

Transplantácia fekálnej mikrobioty, všeobecne známa ako transplantácia stolice alebo fekálna transplantácia sa využíva ako účinná experimentálna liečba Clostridium difficile alebo C. diff, potenciálne život ohrozujúcej bakteriálnej infekcie čriev. Fekálne transplantácie pomáhajú zvyšovať diverzitu baktérií v črevnom mikrobióme. Baktérie sa získavajú zo vzoriek stolice zdravých ľudí a následne sa podávajú v podobe klystíra alebo tabletky.

Transplantácia stolice sa tiež testuje ako metóda na obnovu črevnej mikrobiálnej diverzity pri podmienkach, ktoré nespôsobuje C. diff. V dvoch klinických štúdiách sa testoval vplyv tejto metódy na mikrobiologické problémy spojené s ochorením pečene a účinnosť preventívnej transplantácie stolice pred transplantáciou kmeňových buniek.

Osem dní po tom, čo 73-ročný pacient dostal svoju poslednú dávku, uňho nastala horúčka a zimnica. Jeho stav sa rýchlo zhoršil a došlo ku sepse - extrémnej imunitnej reakcii na infekciu spôsobujúcu zápal celého tela a orgánov. Zomrel o dva dni neskôr, pričom sa v jeho krvi preukázal kmeň E. coli rezistentný na antibiotiká.

Ďalší pacient, ktorý kvôli transplantácii stolice ochorel, bol 69-ročný muž, u ktorého sa tiež preukázal rezistentný kmeň E. coli. Jeho infekcia však reagovala na liečbu antibiotikami a nakoniec bol podľa lekárov „klinicky stabilný“.

Vysokorizikoví pacienti

V januári 2019 sa na základe regulačného preskúmania amerického Úradu pre potraviny a liečivá (FDA) stanovilo, že vzorky stolice na transplantáciu sa musia vyšetriť na prítomnosť mikróbov rezistentných na liečivá. Ale keďže tento kmeň E. coli je u zdravých ľudí zriedkavý, pilulky vyrobené v novembri neboli spätne testované, uviedli autori štúdie.

Obaja pacienti boli vystavení vysokému riziku bakteriálnej infekcie kvôli podmienkam, ktoré oslabili ich imunitný systém. Vedci tvrdia, že muž, ktorý sa zotavil, mal pokročilú cirhózu - závažné zjazvenie pečene - a muž, ktorý zomrel, nedávno podstúpil transplantáciu kmeňových buniek a užíval lieky na potlačenie imunity, aby jeho telo dokázalo transplantát prijať. Vzorky od toho istého darcu boli podávané celkovo 22 pacientom, a hoci niekoľko ďalších príjemcov bolo pozitívnych na rezistentnú E. coli, baktérie im nespôsobili ujmu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, nejm.org, livescience.com, fda.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

Nechali ste si predĺžiť riasy? Toto by ste mali vedieť

VČERA - 20:33Zdravie

Lekári upozorňujú na zdravotné riziká súvisiace s predlžovaním rias.

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

Náhrady stravy: Sú skutočne efektívne?

21:13 18.11.2019Zdravie

Náhrady stravy sa stali hitom diétnych stravovacích režimov. Skutočne sa však s nimi dá schudnúť?

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

Ostrá bolesť brucha, ktorá prichádza a odchádza: 9 možných príčin

19:44 17.11.2019Zdravie

Ostrá bolesť brucha môže ľudí dočasne paralyzovať. Keď však bolesť ustúpi, prejaví sa úzkosť z nevedomosti, čo bolesť spôsobuje. Tu sú možné príčiny.

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

Ako znížiť riziko alergie u detí: Dávajte im tieto dve potraviny

17:52 17.11.2019Zdravie

Ak svojim deťom často doprajete niektoré potraviny, znížite tým u nich riziko vzniku alergií.

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

Kritické príznaky zlého trávenia, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať

19:58 16.11.2019Zdravie

Kľúčové príznaky spomaleného trávenia sa nemusia prejaviť len v črevách a žalúdku. Na tieto by ste rozhodne mali dať pozor.