• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 10.7.2020Meniny má Amália
19°Bratislava

Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

  • 19:18 17.10.2019
  • Bratislava
Ako liečiť depresiu: Stačí jesť tieto jedlá po dobu 3 týždňov

Aj strava dokáže urobiť výrazne pomôcť psychike.

Vedci aj dietológovia sa už dlho zaoberajú stravou, ktorá by mohla bojovať proti depresii. Výskum naznačuje, že zlá strava je spojená s poruchami duševného zdravia, ako je úzkosť a depresia, ale môže zmena stravy skutočne tieto príznaky zmierniť, keď už sa raz prejavili?

Nová randomizovaná kontrolovaná štúdia s mladými dospelými ukazuje, že zlepšenie výživy na krátku dobu, iba tri týždne, zmierňuje príznaky depresie a môže poskytnúť dlhodobé zlepšenie nálady. Štúdia publikovaná v časopise PLOS One je prvá svojho druhu, ktorá skúmala, ako zmeny v strave ovplyvňujú ľudí s depresiou vo veku od 17 do 35 rokov. Pre ľudí je to kritické časové obdobie. Počas vysokej školy si mladí dospelí vytvárajú návyky, ktoré im často vydržia po zvyšok života. Spôsob, akým počas tohto obdobia jedia, môže viesť k rôznym zdravotným dôsledkom v neskoršom veku.

Výskum sa zameral na určité potraviny: zdravé tuky, ako je olivový olej alebo orechový olej, korenie ako škorica a kurkuma, čerstvé ovocie a zelenina a ryby. Výsledky ukázali, že všetky tieto potraviny prispeli k výraznému zlepšeniu depresie. Vedci tiež zistili, že zníženie príjmu spracovaných potravín, ako sú sušienky, vyprážané jedlá a iné nezdravé potraviny, môže mať v skutočnosti väčší význam ako iba zvýšenie príjmu zdravých potravín.

Do štúdie bolo zahrnutých 76 vysokoškolských študentov, ktorí prejavovali príznaky strednej až silnej depresie a jedli zlú stravu. Účastníkov rozdelili do dvoch skupín - jednej, ktorá podstúpila zmenu zdravšieho stravovania a skupina, a druhej, ktorá neurobila žiadne zmeny.

Nie je nutné držať prísnu diétu

Po troch týždňoch si skupina so zmenou stravovania úspešne udržiavala zdravšiu stravu a účastníci preukázali významné zlepšenie nálady - už viac nevykazovali stredné až vysoké úrovne depresie a uvádzali tiež menšiu úroveň úzkosti. Naproti tomu stav depresie účastníkov s nezmenenou stravou zostalo v strednom až vysokom rozmedzí.

O tri mesiace neskôr vedci účastníkov znova kontaktovali a zistili, že tí, ktorí sa zdravo stravovali, majú lepšiu náladu ako tí, ktorí sa vzdali zdravej výživy alebo ju nikdy neskúšali. Prekvapivo účastníci nemuseli striktne dodržiavať zdravú stravu. Aj pri malých prešľapoch si stále zachovali výhody, ktoré im zlepšujú náladu.

Ďalšie randomizované kontrolované štúdie týkajúce sa mladých ľudí by pomohli presne učiť, ako by mali ľudia jesť, ak chcú bojovať proti depresii, a objasnili by, čoho by sa mali vzdať alebo pridať do svojej stravy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, journals.plos.org, journals.lww.com, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

Nové zistenie: Koronavírus môže spôsobiť smrteľný zápal centrálnej nervovej sústavy

VČERA - 20:12Zdravie

Štúdia zaznamenala vyšší počet pacientov so zriedkavým a niekedy fatálnym neurologickým ochorením nazývaným ADEM.

Toto sú dôvody, prečo je aj mierny priebeh COVID-19 nebezpečný

Toto sú dôvody, prečo je aj mierny priebeh COVID-19 nebezpečný

VČERA - 7:25Zdravie

Mierne prejavy nákazy koronavírusom pre mnohých nie sú dôvodom na obavy. Netušia, aké následky to môže mať.

4 tráviace problémy, ktoré môžu signalizovať infarkt

4 tráviace problémy, ktoré môžu signalizovať infarkt

20:21 08.07.2020Zdravie

Zástava srdca je život ohrozujúci stav, ktorý sa dá rozoznať na základe niekoľkých príznakov. Patria k nim aj 4 typy tráviacich ťažkostí.

Takto môžu diabetici znížiť riziko ochorenia COVID-19

Takto môžu diabetici znížiť riziko ochorenia COVID-19

20:59 07.07.2020Zdravie

Vedci majú dobré správy pre cukrovkárov, ktorí sa boja nákazy novým koronavírusom.

Top 10 nemedicínskych faktorov, ktoré sa najčastejšie spájajú s rizikom predčasného úmrtia

Top 10 nemedicínskych faktorov, ktoré sa najčastejšie spájajú s rizikom predčasného úmrtia

21:01 06.07.2020Zdravie

Riziko predčasného úmrtia sa nespája len s ochoreniami. Toto je 10 sociálnych a behaviorálnych faktorov, ktoré k nemu takisto prispievajú.