• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 24.4.2024Meniny má Juraj
Bratislava

Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

  • 19:08 15.10.2019
  • Bratislava
Pomer omega-3 a omega-6 mastných kyselín dokáže ovplyvniť vaše oči

Ak vo vašej strave zabezpečíte správne typy a pomer esenciálnych mastných kyselín, môžete zabrániť nepriaznivému zdravotnému stavu.

Nedostatok omega-3 mastných kyselín, respektíve nesprávny pomer ku omega-6 mastným kyselinám môže mať za následok syndróm suchého oka. Potvrdila to štúdia publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition.

Syndróm suchého oka spôsobuje podráždenie, bolesť, suchosť a pocit piesku alebo štrku v oku. Neliečený syndróm suchého oka môže mať za následok zjazvenie rohovky a prípadne dokonca stratu zraku. Ochorenie ovplyvňuje kvalitu života miliónov ľudí po celom svete, ale strava s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín by ho mohla pomôcť liečiť.

Omega-3 mastné kyseliny sú polynenasýtené tuky, ktoré sú označované za esenciálne, pretože ich telo nedokáže vyrobiť. Poznáme tri druhy omega-3 mastných kyselín - EPA a DHA, ktoré sa vyskytujú v niektorých rybách, a ALA (kyselina alfa-linolénová), ktorá sa vyskytuje hlavne v rastlinných olejoch.

Losos, makrela, sardinky, sardely, ustrice, morský vlk, sleď, pstruh, treska, tuniak a riasy sú dobrým zdrojom EPA a DHA. Semienka chia, vlašské orechy, konopné semená, kešu orechy a mandle sú dobrým zdrojom ALA.

Nerovnováha omega-3 a omega-6 mastných kyselín je spojená so vznikom syndrómu suchého oka

Západná strava môže zvýšiť riziko syndrómu suchého oka, pretože obsahuje málo omega-3 mastných kyselín, ale naopak obsahuje veľmi veľké množstvo omega-6 mastných kyselín. Oleje na varenie (slnečnicový, kukuričný, sójový), šalátové dresingy, majonéza a mäso majú vysoký obsah omega-6 mastných kysleín.

Prvá autorka štúdie Biljana Miljanovicová uviedla:

„Zistili sme, že vysoký príjem omega-3 mastných kyselín, často označovaných ako „dobrý“ tuk, ktorý sa bežne vyskytuje v rybách a vlašských orechoch, je spojený s ochranným účinkom. Naopak, vyšší pomer omega-6, tuku, ktorý sa nachádza v mnohých olejoch na varenie a v šalátoch a zvieracom mäse, môže v porovnaní s omega-3 v strave, zvýšiť riziko syndrómu suchého oka.“

Štúdia zistila, že riziko syndrómu suchého oka sa znížilo o 20 percent u účastníkov, ktorí mali omega-3 mastné kyseliny vo svojej strave. Účastníci, ktorí jedli päť porcií (113 gramov na porciu) tuniaka týždenne, mali o 68% nižšie riziko ochorenia suchého oka v porovnaní s tými, ktorí mali iba jednu porciu týždenne.

V súčasnosti je v západnej strave pomer omega-6 k omega-3 mastným kyselinám 15: 1, čo je spojené s 2,5-násobne vyšším rizikom syndrómu suchého oka.

Syndróm suchého oka môže spôsobiť vážne problémy pri šoférovaní, čítaní, používaní počítača, pozeraní televízie alebo sústredení sa na úlohu. Jedným z problémov spojených so syndrómom suchého oka je zníženie množstva a kvality sĺz.

Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

Vysoký krvný tlak sa môže prejavovať bolesťou hlavy či chronickou únavou

DNES - 9:04Zdravie

Vysoký krvný tlak nebolí. Pacient o ňom často nemusí vedieť. Prejaviť sa môže bolesťou hlavy, krvácaním z nosa, bolesťami na hrudníku či chronickou únavou.

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

Ani káva, ani čaj. Toto je v skutočnosti najhorší nápoj pred spaním

20:11 18.04.2024Zdravie

Najväčším nepriateľom spánku nie je ani káva, ani čaj. Bezsenné noci vám môže priviesť aj nápoj, ktorý si mnohí spájajú s pocitom uvoľnenia pred spaním.

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

Táto chyba ešte viac zhoršuje váš problém s lupinami

7:15 18.04.2024Zdravie

Ak na liečbu problémov s lupinami vo vlasoch využívate dostupné a lacné prostriedky, možno si tým ešte viac škodíte.

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

Chyba pri menštruácii, kvôli ktorej sa vám tvoria vyrážky

22:06 16.04.2024Zdravie

Menštruácia je nepohodlný proces, ktorý ešte viac komplikujú letné horúčavy. Vedeli ste o tom, že nesprávna starostlivosť o zdravie vám môže privodiť ďalšie menej známe ťažkosti?

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

5 vitamínov, pri ktorých si treba dať najväčší pozor na dávkovanie

6:27 16.04.2024Zdravie

Aj dobrého veľa škodí. Ak chcete vyhovieť svojmu zdraviu, dajte si pozor najmä pri užívaní týchto vitamínov.