• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 8.12.2019Meniny má Marína
Bratislava

Problémy so spánkom a nočné mory súvisia s nedostatkom jednej živiny

  • 20:47 05.09.2019
  • Bratislava
Problémy so spánkom a nočné mory súvisia s nedostatkom jednej živiny

Nízka hladina esenciálnej živiny môže spôsobovať problémy.

Výskum zistil, že zlý spánok môže byť dôsledkom nedostatku omega-3 mastnej kyseliny. Zlý spánok môže tiež spôsobiť kognitívne a behaviorálne problémy a celkovo poškodzuje váš zdravotný stav.

DHA (kyselina dokosahexaenová) je jeden z troch druhov omega-3 mastných kyselín. Vyskytuje sa v riasach, rybách a iných morských plodoch a je dôležitým tukom v mozgu a sietnici oka.

Vyššia hladina DHA v krvi je spojená s lepším spánkom, menším výskytom porúch spánku a parasomnie, vrátane abnormálnych pohybov počas spánku, nočných morí a námesačnosti.

Omega-3 mastné kyseliny zmierňujú problémy so spánkom

V štúdií publikovanej v časopise Journal of Sleep Research skupine detí so slabým spánkom podávali denne po dobu 16 týždňov doplnok so 600 mg DHA z rias. Vďaka tomu sa im podarilo výrazne zlepšiť spánok a zmierniť problémy

To tiež znížilo problémy, ako je spánková úzkosť a nočné prebúdzanie. Deti, ktoré dostávali doplnok s DHA, mali každú noc o jednu hodinu viac spánku a omnoho zriedkavejšie sa v noci budili.

Nízke hladiny DHA sú spojené s nižšími hladinami melatonínu, hormónu produkovaného hlavne v mozgu, ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia.

Hlavný autor štúdie Paul Montgomery uviedol, že zistenia z tejto vzorky všeobecnej populácie, že až 4 z 10 trpia problémami so spánkom, sú znepokojivé. Ako vysvetlil:

"Už dávno je známe, že rôzne látky, ktoré telo vyrába z omega-3 a omega-6 mastných kyselín hrajú kľúčovú úlohu pri regulácii spánku. Napríklad nižšie hladiny DHA sú spojené s nižšími hladinami melatonínu, čo by zodpovedalo nášmu zisteniu, že problémy so spánkom sú väčšie u detí s nižšími hladinami DHA v krvi.“

Rovnováha omega-3 DHA a omega-6 mastných kyselín AA (arachidónová kyselina) v epifýze nášho mozgu je dôležitá pre reguláciu produkcie melatonínu. Zvýšenie pomeru DHA k AA omega-6 mastným kyselám zvyšuje sekréciu melatonínu, a tak môže znižovať problémy so spánkom.

Alex Richardson, spoluautor štúdie, uviedol:

„Predchádzajúce štúdie, ktoré sme uverejnili, ukázali, že hladiny omega-3 DHA v krvi v tejto všeobecnej vzorke populácie vo veku 7-9 rokov boli celkovo alarmujúco nízke, čo by mohlo priamo súvisieť so správaním a učením detí. Slabý spánok by mohol pomôcť vysvetliť niektoré z týchto spojení.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, onlinelibrary.wiley.com, spring.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

Táto aktivita znižuje riziko rakoviny prostaty o polovicu

VČERA - 20:05Zdravie

Rakovina prostaty najčastejšie postihuje mužov po 50-ke. Riziko rakoviny dokážete ovplyvniť aj tým, akým aktivitám sa venujete vo svojom voľnom čase.

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

O skleróze multiplex treba vedieť viac, tvrdí iniciatíva Spolu môžeme

9:57 06.12.2019Zdravie

Iniciatíva "Spolu môžeme" (SM) realizuje edukačné aktivity o tejto chorobe a tiež projekty, ktoré sa venujú podpore tvorivosti i zdravého životného štýlu.

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

Hormonálna antikoncepcia má prekvapivý vplyv na štruktúru mozgu

21:01 05.12.2019Zdravie

U žien, ktoré užívali hormonálnu antikoncepciu boli zaznamenané zmeny v mozgu.

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

Často predpisované lieky na krvný tlak nie sú najúčinnejšie. Toto liečivo funguje lepšie

20:34 04.12.2019Zdravie

Ukázalo sa, že tabletky, ktoré lekári často predpisujú na vysoký krvný tlak, nie sú až také efektívne.

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

V akom prípade je pískanie v ušiach príznakom rakoviny?

19:52 04.12.2019Zdravie

Medzi príznaky rakoviny môžeme zaradiť aj nepríjemné pískanie v ušiach. Kedy by ste rozhodne nemali odkladať návštevu lekára?