• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.9.2019Meniny má Olympia
18°Bratislava

Prečo by ste nemali spávať bez prikrývky, aj keď je vonku horúco?

  • 19:09 13.08.2019
  • Charlottesville
Prečo by ste nemali spávať bez prikrývky, aj keď je vonku horúco?

Radíme, ako sa v lete ochladiť počas spánku bez toho, aby ste museli odhodiť prikrývku.

Najľahším riešením letných horúčav v noci je odhodiť prikrývku a spať bez nej. Odborníci si ale nemyslia, že je to ten najlepší nápad. Viete, prečo?

„Naše biologické hodiny sa viažu na telesnú teplotu, a krátko pred spánkom dochádza k jej zníženiu,“ vysvetľuje ošetrovateľka Ellen Wermterová, ktorá je tiež hovorkyňou organizácie pre lepší spánok Better Sleep Council v Charlottesville (Virgínia).

Keď teplota raz začne klesať, už sa nezastaví, až kým sa ráno prebudíte. Telo takýmto spôsobom presmeruje energiu do iných potrebných činností, ako je trávenie. Práve preto je potrebné mať pri sebe prikrývku, ktorá pôsobí ako prevencia pred prílišným poklesom telesnej teploty, po ktorom by pravdepodobne nasledovalo prebudenie.

Čo s horúcim počasím?

Prikrývka sa pri horúcej teplote ovzdušia správa inak. Keď ňou prikryjeme rozhorúčené telo, správa sa ako bariéra, ktorá neprepustí teplo von, a ešte zvýši teplotu pod ňou.

Prirodzený pokles telesnej teploty dáva mozgu signál, že nastal čas spánku. Naopak, vysoká telesná teplota môže v takomto prípade signalizovať, že telo potrebuje aktivitu. Ak sa vám aj podarí zaspať, váš spánok bude počas horúčav prerušovaný.

Vzdať sa prikrývky nie je také ľahké

Tak, ako pokles telesnej teploty je znakom, že vaše telo sa ukladá na spánok, podobný signál vysiela aj prikrytie sa prikrývkou. „Je to súčasť rutiny a bez jej naplnenia si mozog môže myslieť, že niečo nespravil, a tak nebude schopný dosiahnuť uvoľnenie,“ hovorí Wermterová.

Počas REM fázy spánku dochádza k poklesu serotonínu. Tento neurotransmiter je zodpovedný za navodenie pocitu pokoja, a jeho hladinu môže vrátiť do normálu napríklad aj obyčajná prikrývka – čím ťažšia, tým lepšia. Ťažkosť prikrývky hĺbkovo stimuluje nervový systém, vďaka čomu rastie hladina neurotransmiterov dopamínu a serotonínu.

Ak je teda rovnako zlé spať bez prikrývky aj s ňou, ako si v lete poradiť? Experti radia niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu udržať si správnu telesnú teplotu aj bez odhodenia prikrývky.

Pred spaním sa osprchujte v horúcej sprche

Austrálska odborníčka na spánok Chelsie Rohrscheibová hovorí, že keď sprchou náhle ohrejete telo, spustíte tým prirodzený termoregulačný proces. Voda sa po sprche odparí z pokožky a telo sa začne ochladzovať, čo si mozog interpretuje ako pokyn na spánok. Ani teplo prikrývky viac nebude také ťaživé.

Prikrývku meňte postupne

Ak chcete ťažkú zimnú prikrývku vymeniť za ľahšiu alebo deku, je dobré to robiť postupne. „Dávate tak mozgu čas na prispôsobenie,“ hovorí ošetrovateľka Wermterová.

Spodná bielizeň namiesto pyžama

Pyžamo vie zadržať teplo unikajúce z tela, a uprostred noci je ťažké ho vymeniť. Nahraďte ho niečím, čo bude vašej pokožke zavadzať menej.

Kúpte si chladiaci vankúš

Predtým, ako sa vám podarí zaspať, musí vaša telesná teplota klesnúť o 1-2 stupne. V teplom prostredí tomu môže napomôcť chladiaci vankúš.

...alebo chladiacu prikrývku

Tento druh prikrývky je špeciálne navrhnutý tak, aby vám pomohol znížiť telesnú teplotu bez toho, aby ste stratili pocit prikrytia.

Odkryte si chodidlá

Celkovú telesnú teplotu pomôžu znížiť aj studené chodidlá. Stačí, ak si ich pred spaním vysuniete spod prikrývky alebo opláchnete studenou vodou.

Urobte si priestor

Ak spávate blízko pri partnerovi, môže sa vám zvýšiť telesná teplota. Ak máte dostatočne veľký matrac, doprajte si viac priestoru na spanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, huffingtonpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

Ako pitie jedinej šálky čaju denne prospieva zdraviu mozgu

VČERA - 18:28Zdravie

Pravidelné pitie čaju má z dlhodobého hľadiska hneď niekoľko pozitív. Ukázalo sa, že jedným z nich je podporovanie zdravia mozgu.

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

Používate ústnu vodu? Po tejto aktivite po nej radšej nesiahajte!

19:45 15.09.2019Zdravie

Ústna voda nie je vždy najlepším pomocníkom dentálnej hygieny. Po tejto aktivite to s ňou radšej neriskujte.

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

Fytosteroly: Takto pôsobia na vaše cievy

20:20 14.09.2019Zdravie

Doplnky stravy dokážu napraviť hladiny cholesterolu.

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

8 jedál, ktoré na zdravie pôsobia rovnako zle ako cigarety

19:23 13.09.2019Zdravie

S konzumáciou niektorých jedál by sme to rozhodne nemali preháňať.

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

Kedy sú kŕče v nohách príznakom vážnejšieho ochorenia?

18:53 12.09.2019Zdravie

Bolesť dolných končatín počas chôdze nie je vždy znakom starnutia.