• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.1.2020Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Ako môže šteklenie ucha zabrániť chorobám

  • 21:34 06.08.2019
  • Bratislava
Ako môže šteklenie ucha zabrániť chorobám

Lekári navrhli spôsob prevencie ochorení súvisiacich s vekom.

Nový výskum naznačuje, že použitie regulovaných elektrických prúdov na stimuláciu určitých častí ucha by mohlo opätovne upraviť metabolickú rovnováhu tela, čím by sa znížilo riziko zdravotných problémov súvisiacich s vekom.

Stimulácia blúdivého nervu si nedávno získala veľkú pozornosť lekárov a výskumníkov. Nervus vagus alebo blúdivý nerv je najdlhší z nervov, ktoré spájajú mozog s ostatnými časťami tela. Poskytuje priame spojenie medzi mozgom a črevami a tiež interaguje s parasympatickým nervovým systémom.

Parasympatický nervový systém a sympatický nervový systém spolu tvoria autonómny nervový systém, ktorý reguluje automatické telesné funkcie, ako je dýchanie a srdcový rytmus.

Lekári šteklili ucho elektrickým prúdom

Z týchto dôvodov vedci skúmali stimuláciu blúdivého nervu ako nástroj na podporu zdravia, znižovanie zápalu, zlepšenie krvného tlaku a dokonca boj proti úzkosti.

Stimulácia blúdivého nervu si často vyžaduje chirurgický zákrok, pri ktorom lekári implantujú malé elektródy do rôznych častí tela, zvyčajne do krku, aby mohli dodávať elektrické stimuly. No jedna časť blúdivého nervu, ktorá zasahuje niektoré časti kože ucha, je o niečo prístupnejšia aj bez implantátov.

Britskí vedci preto chceli zistiť, či by mohli zlepšiť činnosť autonómneho nervového systému „šteklením“ častí ucha malými vlnami elektrického prúdu. „Ucho je ako vstupná brána, cez ktorú môžeme pohladiť látkovú metabolickú rovnováhu bez potreby liekov alebo invazívnych postupov,“ hovorí vedúca štúdie Beatrice Brethertonová.

Vedci predpokladali, že vyváženie činnosti autonómneho nervového systému by mohlo zvýšiť celkové zdravie a pohodu. Tiež sa domnievali, že by to mohlo zabrániť rozvoju určitých stavov súvisiacich s vekom, vrátane vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a fibrilácie srdcových predsiení.

2-týždňová terapia zlepšuje spánok a náladu

Vedci vyvinuli terapiu, ktorú nazývajú „transkutánna stimulácia blúdivého nervu“, ktorá účinkuje tak, že dodáva malé elektrické stimuly cez nervy v koži na uchu.

Vo svojej štúdii, ktorá bola publikovaná v časopise Aging, výskumníci vysvetľujú, že starnutím je parasympatický a sympatický nervový systém postupne nevyvážený, pričom jeden začína byť aktívnejší ako druhý. Táto nerovnováha podľa nich prispieva k väčšej zraniteľnosti voči zdravotným problémom v neskoršom veku.

Tím zistil, že 2-týždňová terapia pomohla zvýšiť aktivitu parasympatického nervového systému a zároveň znížila aktivitu sympatického nervového systému, čím sa zlepšila rovnováha medzi funkciou autonómneho nervového systému. Niektorí účastníci štúdie tiež uviedli zlepšenie spánku, nálady a celkovej kvality života.

Tím dodáva, že zlepšenie rovnováhy autonómneho nervového systému by mohlo dokonca pomôcť znížiť riziko úmrtnosti a môže znížiť potrebu liekov alebo lekárskej starostlivosti, pretože znižuje pravdepodobnosť rozvoja chorôb súvisiacich s vekom u človeka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ncbi.nlm.nih.gov, aging-us.com, frontiersin.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Búšenie srdca po prebudení: Príčiny zrýchleného tepu v noci

Búšenie srdca po prebudení: Príčiny zrýchleného tepu v noci

DNES - 7:30Zdravie

Vysoká frekvencia tepu po prebudení môže mať jednoduché vysvetlenie. V niektorých prípadoch je však dôvodom na obavy.

9 výživových omylov, kvôli ktorým stále priberáte

9 výživových omylov, kvôli ktorým stále priberáte

VČERA - 20:07Zdravie

Každý by chcel schudnúť rýchlo, ale len málokto si uvedomí, že pri tom môže robiť chyby. Aké sú najlepšie spôsoby ako schudnúť?

4 jedlá, ktorým by ste sa počas menštruácie mali vyhnúť + 6 takých, ktoré by ste mali jesť

4 jedlá, ktorým by ste sa počas menštruácie mali vyhnúť + 6 takých, ktoré by ste mali jesť

VČERA - 19:47Zdravie

Niektoré jedlá vám vedia počas menštruácie priťažiť. Iné zas pomôžu uvoľniť bolesť a potlačiť ďalšie nepríjemné príznaky. Ktoré to sú?

7 dôvodov, prečo vyskúšať pôst, aj keď sa nesnažíte schudnúť

7 dôvodov, prečo vyskúšať pôst, aj keď sa nesnažíte schudnúť

VČERA - 18:20Zdravie

Zdravotné benefity postenia siahajú od zdravého srdca až po pevné svaly. Prečo sa ho oplatí vyskúšať, aj keď nechudnete?

Na toto prekvapivé ochorenie zomrie až 1 z 5 ľudí, je nebezpečnejšie ako rakovina

Na toto prekvapivé ochorenie zomrie až 1 z 5 ľudí, je nebezpečnejšie ako rakovina

20:46 17.01.2020Zdravie

Tento stav si podľa nových odhadov vyžiada viac úmrtí ako rakovina.